Polityka, Z ostatniej chwili
Konkursy są znacznie trudniejsze, ale gra jest warta świeczki!
Propozycje wsparcia działalności gospodarczej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego WM 2014-2020 – tego w głównej mierze dotyczyło spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców, które odbyło się w Starym Sączu. O możliwościach dofinansowania projektów związanych z rozwojem innowacyjności oraz aktywności międzynarodowej małopolskich firm mówił wicemarszałek Stanisław Sorys.
-W bieżącej perspektywie finansowej programy i konkursy są znacznie trudniejsze. Środki finansowe wymagają współpracy ośrodkami naukowo-badawczymi, innowacyjności i poszukiwania nowych rozwiązań w taki sposób abyśmy gospodarkę rozwijali nie tylko w Małopolsce, ale także na poziomie europejskim, czy światowym – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys.
Perspektywa finansowa 2014-2020 jest nieco trudniejsza jeśli chodzi o dofinansowanie, więcej jest instrumentów zwrotnych (korzystne kredyty i pożyczki) , ale gra oczywiście jest warta świeczki – Zachęcam do korzystania z naszych punktów informacyjnych na etapie pomysłu i przygotowywania wniosków – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys – pozwoli to uniknąć przyszłym beneficjentom niespodzianek.
Wicemarszałek Stanisław Sorys informował m.in. o środkach dostępnych dla przedsiębiorców w ramach działań RPO WM 2014-2020: Badania i innowacje w przedsiębiorstwach (160 mln euro), Rozwój i konkurencyjność małopolskich MŚP (125 mln euro), Umiędzynarodowienie małopolskiej gospodarki (10 mln euro) oraz Eko-przedsiębiorstwa (19 mln euro). Rozwój i konkurencyjność małopolskich MŚP ułatwią m.in. pożyczkowe i poręczeniowe instrumenty finansowe oraz wsparcie dotacyjne na wdrożenie posiadanych wyników prac badawczo-rozwojowych, wdrożenie wynalazków i wzorów patentowych chronionych prawnie. Przewidziano również środki dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw produkujących urządzenia niezbędne do produkcji energii z OZE lub biokomponentów i biopaliw II i III generacji.
Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z bonów na doradztwo, na które przeznaczono 10 mln euro, a wsparciem zostaną objęte przedsięwzięcia służące zwiększeniu dostępności do wysokiej jakości, specjalistycznych usług doradczych, dostosowanych do potrzeb mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw działających na rynku dłużej niż 24 miesiące. Pieniądze mogą też zostać przeznaczone na zakup specjalistycznych usług doradczych o charakterze prorozwojowym (analizy i ekspertyzy prawne, ekonomiczne, marketingowe, techniczne), zgodnie ze zdiagnozowanym zapotrzebowaniem przedsiębiorstwa.
Podczas spotkania zorganizowanego z inicjatywy m.in. radnego województwa Stanisława Pasonia, nie zabrakło także informacji nt. działań realizowanych przez samorząd województwa z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. O wsparciu na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa (scalanie gruntów), podstawowych usługach i odnowie wsi na obszarach wiejskich (m.in. w zakresie dróg lokalnych, gospodarki wodno-ściekowej, targowisk, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi) oraz o rozwoju lokalnym w ramach inicjatywy LEADER mówił Grzegorz Brach, Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich UMWM.
Dużą rolę w pozyskiwaniu funduszu dla lokalnych społeczności odgrywają Lokalne Grupy Działania. W spotkaniu uczestniczyła prezes LGD „Brama Beskidu” Wioletta Derymacka i prezes LGD „Perły Beskidu Sądeckiego” Zbigniew Jeremenko – zachęcali do kontaktu, ponieważ w biurach LGD wnioskodawca może skorzystać z bezpłatnego poradnictwa.
Podobnie zresztą jest w Lokalnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Nowym Sączu kierowanego przez Tomasza Bastę – (ul. Wazów 3 – kontakt, telefon: 18 442 25 78, fem_nowysacz@umwm.pl, pon. 8.00-18.00, wt.-pt. 8.00-16.00).
LGD „Perły Beskidu Sądeckiego”, Rytro 380, (budynek hotelu „Perła Południa”). Biuro czynne: pon- pt od godz. 7.30 – 15.30, telefon: 18 44 97 135, 603 114 489, e-mail: biuro@perlybeskidu.pl
LGD „Brama Beskidu”, Mostki 86, 33-340 Stary Sącz, 18 547 66 80, biuro LGD czynne: pon-pt 7:30-15:30. e-mail: biuro@bramabeskidu.pl,
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
Ukomplikowaliście proces przyznawania dotacji do absurdalnych poziomów. Wszystko po to by do ich sprawdzania i oceniania zatrudnić całą armię pociotków, znajomków i sługusów PiSowskich teraz a wcześniej PO. Nic się nie zmieniło. Bagno jak było tak jest nadal !