Edukacja
MEN o zwolnieniu z zajęć w szkole podczas rekolekcji wielkopostnych
Uczniów uczęszczających na religię w szkołach publicznych szkoła musi zwolnić z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych. Pozostałym uczniom trzeba zapewnić opiekę – przypomina MEN
Uczniowie uczęszczający na naukę religii organizowaną w szkołach publicznych uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych. Dotyczy to sytuacji, gdy religia lub wyznanie, do którego należą uczniowie, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Jeżeli na terenie szkoły prowadzona jest nauka religii więcej niż jednego wyznania, kościoły i związki wyznaniowe powinny ustalić wspólny termin rekolekcji.
Szczegółowe zasady dotyczące organizacji rekolekcji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje, a szkołą. Uczniom, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach, szkoła musi zapewnić w tym czasie opiekę lub inne zajęcia wychowawcze.
Zgodnie z intencją przywołanych przepisów, zwolnienie uczniów na ich podstawie z zajęć szkolnych nie oznacza uzyskania przez nich dodatkowych dni wolnych od nauki. Ma jednak na celu umożliwienie im uczestniczenia w odbywających się w tych dniach rekolekcjach wielkopostnych. Warto zaznaczyć, że w tych dniach szkoła nie jest zwolniona z wypełniania funkcji wychowawczej i opiekuńczej. Tym samym jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo wszystkich uczniów. Dotyczy to zarówno uczniów odbywających rekolekcje, jak i tych, którzy w tym czasie uczestniczą na jej terenie w zajęciach opiekuńczych i wychowawczych. Z tego względu szkoła ma prawo do kontroli obecności na zaplanowanych w tych dniach zajęciach.
Opiekę nad uczniami w czasie rekolekcji zapewniają nauczyciele religii. Dyrektor szkoły – jeśli wymagają tego względy bezpieczeństwa uczniów – może zwrócić się jednak do pozostałych nauczycieli z prośbą o pomoc w zapewnieniu uczniom opieki w czasie ich przemieszczania się do miejsca odbywania się rekolekcji i w drodze powrotnej do szkoły. W tym przypadku dyrektor powinien jednak respektować prawo nauczycieli do wolności sumienia i wyznania.
Dni przeznaczone na rekolekcje są uwzględniane w planie organizacji roku szkolnego. Jeśli program rekolekcji ogranicza się np. tylko do jednej lub dwóch godzin zajęć w ciągu dnia, szkoła – w porozumieniu z organizującymi rekolekcje – może ustalić, że uczniowie uzyskują w tych dniach tylko częściowe zwolnienie z zajęć szkolnych. W pozostałym czasie uczniowie uczestniczą w zajęciach, zgodnie z ustalonym na te dni planem zajęć szkolnych. Nie jest jednak właściwą praktyką organizowanie w tym czasie sprawdzianów i klasówek.
Dodatkowo dyrektor szkoły, ustalając te dni jako wolne (lub częściowo wolne), jest zobowiązany zaplanować roczny czas pracy szkoły w taki sposób, aby zapewnić pełną realizację przyjętych przez szkołę programów nauczania poszczególnych zajęć edukacyjnych.
Komentarze
Komentarze (8)
Możliwość komentowania wyłączona.
srutu tutu. Ale opinia. Szkoła nie musi ale musi. Wolne nie musi być ale umożliwić uczestnictwo musi. Pilnować nie trzeba jak nauczyciele nie chcą bo ma pilnować kościół ale szkoła odpowiada. Bzdura. Jedno jasne stanowisko- dwie godziny wolnego reszta szkoła i tyle, albo nie ma szkoły sa rekolekcje. tak to tylko spychologia, brak odpowiedzialnosci za decyzje- asekuranctwo
PO CO SZKOŁA NA CO KATO POLSCE SZKOŁA LEPIEJ KRZYŻEM LEŻEĆ U CZARNYCH W ŚWIĄTYNI I KLEPAĆ ZDROWAŚKI,
Bezbożny !
Zgadzam się w 100%- mimo iż jestem nauczycielem uważam iż to marnowanie czasu .Uczniowie idą do kościoła np na godz. 11.00 i po 45 minutowej nauce -czas wolny! I tak przez trzy dni.
Liczyłemj na polemike dostałem ….
Odzielić kościół od szkoły.
na co rekolekcje ?? żeby słuchać kolejnych bajek ?? nie wystarczy religia w szkole. Chcą rekolekcje kto chce sobota dom parafialny a nie w czasie nauki.
ojtam , ojtam- młodzież bardzo lubi rekolekcje właśnie ze względu na to że nie muszą iść do szkoły – nie ma co pozbawiać ich tej przyjemności