Info z rejonu, Z ostatniej chwili
Zainwestujesz w ekologiczne ogrzewanie? Zwolnią Cię z podatku na 5 lat!
Kolejny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Nowym Sączu. Rada Miasta na wniosek Prezydenta Nowego Sącza jednogłośnie podjęła uchwałę o zwolnieniu z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych, w których zastosowano niskoemisyjne źródła ogrzewania. Zwolnienie przysługuje na 5 lat.
W uzasadnieniu do uchwały zastępca prezydenta Wojciech Piech podkreślił, że przyjmując nowe regulacje wzbogacamy ofertę działań zorientowanych na ochronę powietrza w Nowym Sączu. – To unikalne działanie w skali kraju, a projekt uchwały przewiduje zwolnienie od podatków od nieruchomości budynków mieszkalnych, w których zastosowano niskoemisyjne źródła ogrzewania. Mówimy tutaj o kotłach na paliwo gazowe, kotłach na paliwo olejowe, zastosowanie energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania budynku mieszkalnego, pompy ciepła, wreszcie kotły na paliwo stałe, o których traktuje uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego, podjęta 23 stycznia br. tak zwana uchwała antysmogowa – mówił Wojciech Piech.
Jak podkreślił zastępca prezydenta, zwolnienie dotyczy budynków mieszkalnych położonych na terenie miasta Nowego Sącza, które objęte zostały podatkiem od nieruchomości przed 30 czerwca bieżącego roku. Jednocześnie na zwolnienie mogą liczyć budynki, w których zastosowano niskoemisyjne źródła ogrzewania po 1 stycznia 2017 roku.
Zwolnienie dotyczy także podatników prowadzących w budynku działalność gospodarczą i stanowi w takim wypadku pomoc de minimis. Podatnik korzystający z ulgi zobowiązany jest do użytkowania niskoemisyjnego źródła ogrzewania jako podstawowego źródła ogrzewania w swoim budynku co najmniej przez okres zwolnienia z podatku.
– Uchwała będzie obowiązywała do 31 grudnia 2020 roku. Jest to data, do której podatnik może złożyć informację o zastosowaniu w budynku mieszkalnym niskoemisyjnego źródła ogrzewania – informuje Alina Marek, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Nowego Sącza. Tym samym podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi podatkowej, mają czas na wymianę źródła ogrzewania do końca 2020 roku.
Źródła uchwały
Uchwała jest kolejnym krokiem w realizacji wizji Nowego Sącza określonej w Strategii Rozwoju Nowego Sącza 2010+ jako miasta dbającego o dobry stan środowiska naturalnego. Oznacza to między innymi działania w kierunku ograniczenia tzw. niskiej emisji oraz wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców.
Trzeba także pamiętać, że już od 1 lipca zacznie na terenie województwa małopolskiego obowiązywać tzw. ustawa antysmogowa, podjęta przez Sejmik Województwa. Będzie można instalować wyłącznie kotły spełniające unijne normy. Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisji zanieczyszczeń. Kotły, które spełniają podstawowe normy, będą musiały zostać wymienione do końca 2026 roku.
Podjęta uchwała ma zachęcić mieszkańców Nowego Sącza do wcześniejszej wymiany kotłów niespełniających norm i, co za tym idzie, poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Preferencje dla podatników wymieniających źródła ciepła na nowocześniejsze, bardziej wydajne i ekologiczne będą oczywiście skutkować zmniejszonymi wpływami do budżetu miasta, ale per saldo Nowy Sącz zyska, zarówno poprawiając jakość życia mieszkańców, jak i lepszy wizerunek u potencjalnych inwestorów.
nowysacz.pl
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
Powietrze będzie lepsze jak będą sprzedawać lepszej jakości węgiel.