Wydarzenia
Cała prawda o konsultacjach w Gminie Chełmiec-oświadczenie Radnych
Pamiętacie ostatni artykuł „Chełmiec nie będzie miastem. Zadecydował 1 głos” ? Źródłem artykułu była strona Urzędu Gminy Chełmiec. Dzisiaj na naszą skrzynkę mailową otrzymaliśmy stanowisko Radnych Gminy Chełmiec (6 z klubu „Prawa i Sprawiedliwości” oraz 5 z „Sprawiedliwość, Praca, Rodzina” ). Bardzo nas to cieszy, bo jak się okazało możemy Państwu przedstawić także zgoła inne stanowisko w tej sprawie. Ocenę sytuacji pozostawiamy naszym Czytelnikom.
Oto treść oświadczenia, które otrzymaliśmy:
W związku z pojawiającymi się w lokalnych mediach licznymi komentarzami w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Chełmiec, pragniemy przedstawić prawdziwe oblicze konsultacji, które miały miejsce w gminie. Do tej pory poznano tylko i wyłącznie zdanie wójta Bernarda Stawiarskiego i na jego wypowiedziach oparto artykuły i relacje radiowe. Nie mając innej możliwości przedstawienia swoich racji (wójt używa do tego m.in. głównej strony internetowej gminy), prosimy o zamieszczenie na medialnych stronach internetowych lub w innej formie poniższego oświadczenia w celu umożliwienia czytelnikom, słuchaczom, a wśród nich w szczególności mieszkańcom gminy Chełmiec, obiektywnej oceny zaistniałej sytuacji.
Prawda o konsultacjach w Gminie Chełmiec
Rada Gminy Chełmiec w dniu 17 lipca 2014r. na wniosek wójta gminy Bernarda Stawiarskiego przyjęła treść uchwały przygotowanej przez wójta o przystąpieniu do złożenia wniosku w/s nadania wsi Chełmiec praw miejskich. Bernard Stawiarski wskazał w uchwale realizację sposobu konsultacji tego pomysłu z mieszkańcami poprzez organizację zebrań wiejskich nie określając czasu ich zakończenia o czym napisano w §6 uchwały: „Konsultacje z pozostałymi mieszkańcami Gminy Chełmiec odbywać się będą na zebraniach wiejskich”. Ponadto w §7 określono w jaki sposób ma nastąpić przeprowadzenie konsultacji: „Przeprowadzenie konsultacji określonych w pkt. 6 następuje w formie uchwały podjętej przez zebranie wiejskie zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym. W uchwale należy uwzględnić następujące dane: ogólną liczbę mieszkańców, liczbę osób uprawnionych do głosowania, liczbę osób popierających, przeciwnych i wstrzymujących się”. Zebrania wiejskie odbyły się lecz wynik dla wójta nie był zadowalający.
W §4 (dotyczy miejscowości Chełmiec) uchwały zapisano: „Wyrażanie opinii nastąpi w formie sprawozdania zespołu, które powinno uwzględniać następujące dane: ogólną liczbę mieszkańców posiadających czynne prawo wyborcze, podpisy osób popierających i przeciwnych.” Czy tak było? Konsultacje odbyły się za pośrednictwem ankiet dostarczanych do mieszkańców. Warto podkreślić, że wójt nie zaproponował żadnego progu frekwencji, wyraźnie będąc pewny pozytywnego wyniku. Ciężar przekazania argumentów za powołaniem miasta Chełmiec spoczywał na Urzędzie Gminy Chełmiec czyli wójcie. Po zakończeniu zebrań, Rada Gminy na podstawie wyników konsultacji miała podjąć odpowiednią decyzję. Zebrania wiejskie w zdecydowanej większości opowiedziały się przeciw pomysłowi wójta. Wynik tych zebrań powinien zostać przekazany Radzie i poddany decyzji. Tylko taki sposób zapewniał wykonanie uchwały przez Radę Gminy. Wójt nie wnioskował o zmianę treści tej uchwały, a więc proces legislacyjny dla Rady kończy się głosowaniem i nic dziwnego, że Radni podjęli decyzję zgodnie z wolą mieszkańców.
Wójt widząc bardzo dla siebie niekorzystną sytuację, na własną rękę podjął konsultacje polegające na anonimowej ankiecie. Nie było żadnej kontroli nad procesem wypełniania ankiety, nad sposobem wydawania, odbioru, a później przekazania czy przesłania do Urzędu Gminy. Rada Gminy nigdy nie miała możliwości wypowiedzenia się nad takim sposobem konsultacji. Mówienie o 65% mieszkańców gminy to kompletne nadużycie, chociażby z tego względu, że ankiet nawet w taki sposób dostarczonych było 1788 (wszystkie miejscowości) + 1398 (Chełmiec), co stanowi 15,3 % wszystkich uprawnionych do głosowania. Dopiero z tych 15,3% 2249 osób opowiedziało się ZA, tj. 10,8% wszystkich uprawnionych do głosowania na terenie Gminy Chełmiec. Ankiety nie mogły zostać zsumowane z wynikami zebrań wiejskich przede wszystkim przez Uchwałę Rady Gminy z lipca 2014r. A jeśliby nawet dodać do siebie głosy ZA z ankiet i zebrań wiejskich daje nam to 2407 z 20832 głosów. Stanowi to 11,55%! wszystkich mieszkańców gminy posiadających czynne prawo wyborcze.
Wyniki zebrań wiejskich były wiążące i zgodne z uchwałą. Wydaje się, że wójt nie akceptuje tych wyników twierdząc, że tylko 4% mieszkańców wzięło w nich udział. Co by było, gdyby te 4% uprawnionych do głosowania opowiedziało się ZA powstaniem miasta Chełmiec? Zapewne wójt przedstawiałby te wyniki za najbardziej wiarygodne i nie potrzebne byłyby do tego ankiety. Punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia. Ponadto należy zapytać, jakie konkretne programy mają wspomóc pozostałe wsie oprócz Chełmca? Jakie inwestycje będą realizowane w samym Chełmcu, bo przecież oprócz środków z zewnątrz potrzebne będą środki z własnego budżetu. Jaki będzie potrzebny własny wkład? Korzystanie z budżetu gminy na pewno dotknie ujemnie pozostałe wsie. Chełmiec już w tej chwili posiada rolkowisko/lodowisko, pełne zaplecze sportowe, a w niedługim czasie basen, miasteczko ruchu drogowego. Co z pozostałymi miejscowościami? Pozostałe wsie gminy Chełmiec na piśmie powinny otrzymać konkretne wyliczenia zysków (jakie programy dodatkowo będą uruchamiane).
Dziwi pośpiech, próba dyskredytacji radnych, bardzo nieprzyzwoity poziom komentarza pana wójta, który najbardziej przeżywa, że nie może zostać burmistrzem. Jeśli Bernardowi Stawiarskiemu tak zależało na zmianie statusu miejscowości Chełmiec, to dlaczego nie pojawił się na choćby nawet jednym zebraniu wiejskim w celu przekazania mieszkańcom wszystkich ZA i PRZECIW powstania gminy miejsko-wiejskiej? Jeśli wójt uznaje wyniki „swojego referendum” w sprawie miasta Chełmiec, to dlaczego nie uznał wyników referendum w sprawie jego odwołania, kiedy to 13,4% mieszkańców uprawnionych do głosowania opowiedziało się ZA jego odwołaniem? Wtedy wszystko odbywało się według prawnie uregulowanych zasad. A teraz jak było? Po raz kolejny punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Dziwi również rozbieżność w komentarzach wójta, który w jednej z lokalnych gazet wylicza, że straci dziesięć milionów złotych, a na stronie internetowej Urzędu Gminy, (która de facto powinna być prowadzona w charakterze informacyjnym, a nie blogu internetowego wójta) podaje do wiadomości czytających ponad dwudziestomilionową stratę! Powstaje pytanie: która prawda Stawiarskiego jest prawdziwa?
Na pewno nie jest prawdą (jak głosi wójt), że Rada Gminy nie słucha mieszkańców i nie liczy się z ich głosem. Poddajemy pod wątpliwość jedynie sam sposób przeprowadzania ankiet oraz ich wiarygodność, na których miało oprzeć się (według wójta) zagłosowanie ZA zmianą statusu miejscowości Chełmiec. Jedynymi wiarygodnymi i zgodnymi z uchwałą wynikami były zebrania wiejskie, na których każdy z mieszkańców mógł zadawać pytania, dyskutować, a na końcu podjąć decyzję i zagłosować. I właśnie na nich oparliśmy swoją decyzję. Najbardziej obiektywnym sposobem, dzięki któremu poznamy prawdziwe zdanie mieszkańców na ten temat jest przeprowadzenie referendum. Przed nami wybory prezydenckie oraz parlamentarne, może warto byłoby zastanowić się nad jego zorganizowaniem? Wyższa frekwencja, komisje w poszczególnych miejscowościach, przejrzystość głosowania, to tylko niektóre z zalet wyrażania opinii mieszkańców gminy Chełmiec. Jesteśmy otwarci na propozycje, które będą zgodne z literą prawa. Wbrew temu co wypisuje wójt, jesteśmy przedstawicielami mieszkańców i szanujemy ich decyzje. Jesteśmy dostępni dla nich 7 dni w tygodniu, cały czas pod telefonem, na ulicy, w sklepie, w domu. A wójt? Dziwi więc sposób w jaki odnosi się do niektórych radnych gminy. Cieszy, że Rada Gminy Chełmiec podjęła decyzję na wiarygodnych źródłach informacji i nie uległa manipulacji. Nie można dopuścić do tego, by gmina została podzielona na lepszych i gorszych. Wszyscy powinni być stawiani na równi – każde sołectwo i każdy mieszkaniec z osobna.
Klub radnych „Prawo i Sprawiedliwość”: Jakub Ledniowski, Rafał Kmak, Włodzimierz Marszałek, Zbigniew Kuźma, Tadeusz Lis, Józef Zygmunt
Klub radnych „Sprawiedliwość, Praca, Rodzina”: Józef Bajdel, Arleta Izworska, Stanisław Furtak, Marek Poręba, Józef Włodarczyk
Załącznik nr 1 – Uchwała Nr XLVI/780/2014 Rady Gminy Chełmiec z dnia 17.07.2014r
Załącznik nr 2,3 – Materiały udostępnione Radzie Gminy przez Wójta Gminy Chełmiec w sprawie zmiany statusu miejscowości Chełmiec
fot. Urząd Gminy Chełmiec/ GoogleMaps
Nowy salon Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu
Łącko. Nowo wybrani sołtysi rozpoczynają pięcioletnią kadencję
Zmarła Maria Czech, wieloletnia nauczycielka kilku pokoleń młodzieży
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm