Info z rejonu, Z ostatniej chwili
„To dzień zadumy”. Uroczystości w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej
Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, warta honorowa, apel pamięci i minuta ciszy znalazły się między innymi w programie uroczystości w 7. rocznicę katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Gospodarzem uroczystości w sądeckim ratuszu był prezydent Ryszard Nowak.
Uroczystość odbyła się pod tablicą poświęconą honorowym obywatelom miasta Nowego Sącza: prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i prezydentowi RP na Wychodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu. Poza prezydentem miasta Ryszardem Nowakiem i jego zastępcami udział wzięli w niej parlamentarzyści z okręgu sadeckiego, radni z przewodniczącą Rady Miasta Nowego Sącza Bożeną Jawor, delegacje Komendy Policji w Nowym Sączu, Straży Miejskiej, instytucji i organizacji społecznych, uczniowie i kombatanci. Wartę honorową utworzyli funkcjonariusze Straży Granicznej, a sądeccy strzelcy szpaler. Uroczystość poprowadziła kierownik Kancelarii UM Małgorzata Grybel.
To dzień zadumy
Uroczystość rozpoczął wiersz w wykonaniu Janusza Michalika, nawiązujący do katastrofy pod Smoleńskiem. Modlitwę za zmarłych odmówił proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty ks. dr Jerzy Jurkiewicz. – Bardzo się cieszę, że ta rocznica jest w naszym mieście zapamiętana i czczona. Myślę, że to dla każdego z nas, nie tylko młodego pokolenia, kolejna ważna data w historii naszego narodu. Niech dzisiejszy dzień i rocznica zbrodni katyńskiej będą dla nas motywacją do jeszcze większej miłości do ojczyzny, pracy dla jej dobra i troski o jej przyszłość – powiedział ks. Jurkiewicz. Ofiary uczczone zostały minutą ciszy; przejmujące tło tego epizodu stanowiły syreny alarmowe. Podczas apelu pamięci wymienione zostały nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił poseł na Sejm, wiceminister finansów i pełnomocnik PiS w 14. okręgu wyborczym Wiesław Janczyk. – Dzisiejszy dzień to dzień zadumy. Można by było tylko milczeć. Ale są takie momenty, w których słowo jest nieodzowne – powiedział Wiesław Janczyk i przypomniał, że jesteśmy w miejscu szczególnym, w ratuszu miasta Nowego Sącza. W tym miejscu podejmowane były, jak powiedział gość, liczne, dobre decyzje. Dotyczyły również nadania tytułu honorowego obywatela miasta Nowego Sącza wybitnym postaciom, w tym prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu Ryszardowi Kaczorowskiemu.
– Obydwaj zginęli w katastrofie smoleńskiej wraz z wieloma ważnymi, nobilitowanymi osobami życia publicznego – przypomniał wiceminister. – Zaświadczam, że wiele z tych osób, a mam nadzieję, że wszystkie, pracowały godnie dla Rzeczypospolitej. Zaświadczam, że robiły to profesjonalnie, z wielkim wysiłkiem. To byli fantastycznie ludzie i bardzo ich dzisiaj brakuje – podkreślił Wiesław Janczyk.
Lecieli do Katynia
Wiesław Janczyk przypomniał, że ofiary katastrofy smoleńskiej leciały oddać hołd ofiarom innej tragedii, katyńskiej. Nawiązał przy tym do jedynej kobiety, która została zamordowana w Katyniu, pilotki Janiny Lewandowskiej, córki generała Józefa Dowbor-Muśnickiego. – Janina Lewandowska niewiele wcześniej w małym kościółku na Juście, na Ziemi Sądeckiej wzięła ślub i w tym sensie związała się z naszą ziemią – przypomniał wiceminister.
Sądeczanin był także wśród ofiar katastrofy smoleńskiej. Wśród ofiar katastrofy smoleńskiej był generał Franciszek Gągor, szef sztabu Wojska Polskiego z miejscowości Koniuszowa niedaleko Korzennej. – Nie zapomnimy nigdy ofiary życia osób pomordowanych w Katyniu, nie zapomnimy nigdy ofiary życia tych osób, które poległy w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, do dzisiaj niewyjaśnionej, również w wyniku pewnych zaniechań, mam nadzieję niezamierzonych – zaznaczył wiceminister Wiesław Janczyk.
Wiceminister Janczyk podkreślił, że katastrofa smoleńska niesie ze sobą znaczące przesłanie i nakłada na nas obowiązek pamięci. – Naszym obowiązkiem jest budować taką pamięć, która da przekonanie, że żadne dzieło, żaden jednostkowy, patriotyczny czyn nigdy, w żadnych okolicznościach nie zostanie pominięty i zapomniany. W tym jest nadzieja, że będziemy budować państwo silne, suwerenne i niezależne, dające dobre warunki życia i rozwoju swoim obywatelom – podsumował wiceminister Janczyk.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Wydarzeniem towarzyszącym było otwarcie wystawy fotograficznej „Pro memoria” („ku pamięci”). Wystawa dokumentuje wizyty prezydentów Kaczyńskiego i Kaczorowskiego oraz gen. Gągora w naszym mieście.
nowysacz.pl
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
Bez przesady