Info z rejonu, Z ostatniej chwili

Reorganizacja w spółkach gazowych szansą dla inwestycji gazowych w Dolinie Popradu

Opublikowano: 17 kwietnia, 2017 o 8:20 am   /   przez   /   komentarze (0)

Po reorganizacji w spółkach gazowych, obecnie PSG zajmuje się dystrybucją gazu, a także zapewnieniem do tego właściwej infrastruktury. Ogółem w latach 2016 – 2022 PSG chce zrealizować w województwie małopolskim 5 dużych tematów inwestycyjnych, wydając na ten cel prawie 120 milionów złotych. Dzięki temu w województwie przybędzie 6 stacji gazowych oraz ponad 150 kilometrów sieci gazowych. Gaz ma być doprowadzony m.in. do gmin leżących w Dolinie Popradu, w rejon Szczawnicy, wykonać gazyfikacje gmin Chełmiec i Podegrodzie, a także przebudować gazociąg wysokiego ciśnienia Krynica- Muszyna. Prowadzone są też prace nad  koncepcjami gazyfikacji gmin Bukowina Tatrzańska i Biały Dunajec.

         W Małopolsce na 182 gminy zgazyfikowanych jest 155, co stanowi 85%. Rozbudowa sieci gazowniczej w gminach turystycznych i uzdrowiskowych to także realna szansa na skuteczną walkę ze smogiem.

       Obecny podczas spotkania Piotr Naimski  – sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – podkreślał, jak ważne jest stworzenie infrastruktury umożliwiającej korzystanie z gazu, szczególnie obszarów atrakcyjnych turystycznie i uzdrowiskowych, takich jak Dolina Popradu. Dodał też, że w najbliższych latach, w związku z wygaśnięciem kontraktu jamalskiego Polska będzie mogła kupować gaz z innych źródeł po bardziej atrakcyjnych cenach, co znacząco wpłynie na rozwój gazownictwa.

         Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel podkreślił, że Spółka stawia na działania prorozwojowe, których celem jest rozbudowa systemu dystrybucyjnego. W ciągu najbliższych sześciu lat chce wydać na przebudowę systemu gazownictwa w Polsce ponad jedenaście miliardów złotych. PSG stawia też na likwidację tzw. białych plam na mapie gazownictwa poprzez tzw. gazyfikację wyspową, z wykorzystaniem skroplonego gazu LNG.

     Podczas wcześniejszych rozmów przedstawiciele PSG warunkowali realizację inwestycji na terenie Rytra i Piwnicznej-Zdroju efektem ekonomicznym. W związku z tym zwróciłem się z pytaniem do Prezesa PSG Jarosława Wróbla oraz Ministra Piotra Naimskiego, czy w przypadku braku strategicznych odbiorców gazu na obszarze naszych gmin, co przełoży się z pewnością na niekorzystną analizę finansową planowanych inwestycji, PSG podejmie się realizacji budowy infrastruktury gazowej? Czy poza czysto ekonomicznymi czynnikami kwestie takie jak ochrona środowiska, problem powietrza w obszarach turystycznych i uzdrowiskowych będą mogły być również uwzględnione?

          Prezes PSG zapewnił, że Spółka opracowując analizy, bierze również pod uwagę potencjał rynku oraz realizuje politykę zrównoważonego rozwoju. Ponadto zgodnie z obecnymi założeniami, Spółka przyjęła jako swoją misję, gazyfikację tzw. białych plam  na mapie obszarów zgazyfikowanych w podobny sposób, jak swego czasu postępowała elektryfikacja. Aspekty takie jak rozwój miejscowości, zwiększenie ich możliwości inwestycyjnych, powstanie nowych miejsc pracy – to wszystko wpisane jest w politykę rozwoju PSG. Wyraził przekonanie, że w kwestii inwestycji na naszym terenie na pewno dojdzie do porozumienia.

       Równie optymistycznie w tej sprawie zdanie swoje wyraził Minister Naimski, porównując gazyfikację do budowy dróg. Należy najpierw wybudować drogi, by ruch samochodowy się zwiększył, analogicznie jest z infrastrukturą gazową.

        W spotkaniu w Krakowie wzięli udział także Wiceprezes PGNiG Magdalena Zegarska, Członek Zarządu PSG Tomasz Blacharski oraz Dyrekcja Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie.

       Przypomnę, że 16 lutego 2017 r. przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa spotkali się z samorządowcami gmin Rytra oraz Piwnicznej-Zdrój. Podczas spotkania omówiono szczegóły techniczne i możliwy przebieg planowanej sieci gazowej, a także podpisano listy intencyjne pomiędzy Spółką a władzami obu gmin. W dokumencie obie strony zadeklarowały współpracę, pomoc i podjęcie wszelkich działań w celu budowy  sieci gazowej i dostarczania tego paliwa do odbiorców. Obecnie inwestycja może być realizowana w dwóch wariantach. Pierwszy to budowa tradycyjnej  sieci gazowej, drugi to gazyfikacja obu gmin przy wykorzystaniu stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG. W najbliższych tygodniach przedstawiciele samorządu i PSG już bezpośrednio w terenie analizować będą możliwości, szczegółowe warunki techniczne i środowiskowe inwestycji.

Tekst: Paweł Gawlak/UG Rytro

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"