Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Mozaika „Raczka” zdobi ścianę starosądeckiego magistratu
Ściana magistratu tuż obok gabinetów starosądeckich burmistrzów pokryła się nietypową mozaiką inspirowaną dziełem Józefa Raczka. To dzieło uczniów szkoły artystycznej z Lewoczy i ich nauczyciela i projektanta Lubomira Repackiego. Wczoraj (10 czerwca) odbyło się uroczyste „otwarcie”.
Mozaika to pierwsza część warsztatów malarskich w ramach wspólnego projektu Lewoczy i Starego Sącza: „Wielcy ludzie i ich dziedzictwo. Święta Kinga i Mistrz Paweł w historii swoich miast”. Wspólny projekt w ramach działania „Łączy nas natura i kultura” Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska – Słowacja 2014-2020 oznacza dofinansowanie w wysokości 85 % na niektóre atrakcje przygotowywane na lipcowy Jarmark św. Kingi. Wartość wspólnego projektu wynosi 115 932, 05 euro, z czego starosądecka część to 57 018, 53 euro.
Jarmark potrwa dwa dni, a towarzyszyć mu będą różne wydarzenia i koncerty. Istotną częścią programu będzie historyczny pochód przez miasto w strojach z epoki, oratorium o św. Kindze, druga część warsztatów malarskich dla dzieci i prezentacja ich prac. Same warsztaty malarskie potrwają siedem dni, a tematem będzie historia regionu, św. Kinga i mistrz Paweł. Będzie również okazja do spotkania historyków, którzy porozmawiają podczas naukowego sympozjum o dziedzictwie św. Kingi.
Lewocza planuje sfinansować z tego projektu odnowę Fontanny Dobroczynności na placu Mistrza Pawła pochodzącą z 1898 r.
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami w regionie: Starosądeckie.info
kontakt@starosadeckie.info
Komentarze
Komentarze (10)
Możliwość komentowania wyłączona.
Z tymi kaskami to już chyba przesada!
Śliczne.
Bardzo fajny pomysł ! Brawo dla młodzieży i inicjatorów. Twórczość śp. Pana Raczka może być następnym atutem reklamującym Stary Sącz. Zwracam się do Rady, aby podjęła uchwałę o ochronie, renowacji i konserwacji pozostałych dzieł w/w, bo – co mi wiadomo – do tej pory, tylko dzięki prywatnym staraniom Pana Adama zachowała się Brama Rynek 21 i podwórze.
To niech zwróci się do Urzędu w tej sprawie.!!! A tak na miarginiesie to chyba stać tego pana jest na renowacje, tyle ma podmiotow, ktore płaca za dzierzawę !!!
Ile to kosztuje?
Ile to kosztuje?
Taaa…. ze swojej własnej kieszeni będzie robił renowację (konserwację) i co ma mieć z tego ? Tylko satysfakcję, że dba o spuściznę rodzinną, aby turyści mieli co podziwiać ! A może Urząd sam wyszedł by z propozycją pomocy w utrzymaniu, skoro czerpią inspiracje do upiększania Urzędu – jeszcze raz BRAWO za świetny pomysł i wykonanie – bo malowidła w podwórku są już wyblakłe.
jakaś masakra
Jutro wybieram się do urzędu i zobaczę to cudo!
gratulacje dla pomysłodawcy !