Edukacja, Z ostatniej chwili
Dni Polsko-Węgierskie w Starym Sączu
W związku z Rokiem Kultury Węgierskiej 2016/2017 w czerwcu trwały Dni Polsko-Węgierskie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. Partnerem wydarzenia był Węgierski Instytut Kultury w Warszawie (Instytut im. Balassiego).
Cele przyświecające projektowi to krzewienie wiedzy na temat Węgrzech wśród młodzieży w związku z wieloletnią już współpracą ZSP ze szkołą średnią w Dunakeszi na Węgrzech.
Grupy młodzieży, które zaangażowały się w przedsięwzięcie, wzięły udział w konkursie kulturoznawczym w języku angielskim dotyczącym Węgier. Wybór języka angielskiego nie był przypadkowy, bowiem już pod koniec września uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych będą mogli doskonalić praktyczne umiejętności językowe w trakcie pobytu grupy węgierskiej z Radnóti Miklós Gimnázium z Dunakeszi w Starym Sączu w ramach współpracy międzynarodowej. Uczniowie czytali również informacje turystyczne dotyczące Węgier w języku polskim i tworzyli własne teksty w języku angielskim o tym państwie. Foldery o Polsce w języku angielskim dla Węgrów, którzy odwiedzą Stary Sącz we wrześniu, zostały już zaprojektowane przez kl. III TI/E oraz I TOT.
Ponad 100 uczniów zmierzyło się z wyzwaniem kulturoznawczo-językowym. Odpowiadali w języku angielskim na różnorodne pytania dotyczące Węgier (geografii, historii, parków narodowych, Zakola Dunaju, Budapesztu, ciekawostek dotyczących słynnych Węgrów) znajdujące się na kartach pracy przygotowanych w związku z obchodami Dni Polsko-Węgierskich w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Pomocą służyły teksty źródłowe o Węgrzech w języku angielskim.
Wśród laureatów przedsięwzięcia znaleźli się: Mariusz Siedlarz, Franciszek Zając, Jakub Kita, Adam Jagieło, Hubert Prusak oraz Przemysław Depczyński z Technikum Leśnego; Katarzyna Węglarz, Zuzanna Izworska, Kaja Górka i Sonia Jurecka z Technikum Obsługi Turystycznej; Sławomir Pietrzak i Patrycja Pawlik z Technikum Informatycznego, a także Karol Królewski z Technikum Mechanicznego. Wśród laureatów nie zabrakło również uczniów z Ukrainy, którzy uczęszczają do naszej szkoły: Anastasiia Butryk (I TOT), Petro Zakrevskyi i Andrii Kuratov z (II TI/M). Laureaci otrzymali nagrody dzięki przychylności dr Jánosa Tischlera, dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
W projekcie uczestniczyło również kilka grup uczniowskich z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, dzięki czemu społeczność lokalna mogła stać się częścią obchodów Dni Polsko-Węgierskich w ZSP. Laureatami konkursu kulturoznawczo-językowego ”Odkryj z nami Węgry” wśród gimnazjalistów zostali: Martyna Jawor, Szymon Radzik, Julia Kruczek, Zuzanna Tokarczyk, a także Michał Zygmunt.
Śp Janusz Szkaradek
Sukces „Sekret Smaku” w Konkursie Małopolski Lider Ekonomii Społecznej
Zima na horyzoncie. Szkółka narciarska HIT-SPORT zaprasza!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm