Kultura, Z ostatniej chwili
Z serca Europy. Program 39. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej
Gdzie bije serce Europy? Niełatwo obiektywnie odpowiedzieć na tak wieloznaczne pytanie. Z pewnością bije ono wyraziście tam, gdzie wywodząca się z wielowiekowej tradycji kultura wciąż jest siłą witalną kształtującą współczesność. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej stara się otwierać niewyczerpany skarbiec dóbr kultury minionych stuleci, aby czynić tradycję źródłem i podstawą ciągłości naszego europejskiego dziedzictwa, którego jesteśmy spadkobiercami i za które jesteśmy, może jak nigdy dotąd, odpowiedzialni. W tym sensie serce Europy bije w Starym Sączu, mieście położonym na środkowoeuropejskim szlaku wielowiekowej tradycji.
Program 39. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej przypomina i ożywia tę starą środkowoeuropejską tradycję muzyczną, przedstawiając utwory zachowane w kolekcjach czołowych i peryferyjnych, ale istotnych ośrodków Polski, Austrii, Czech, Słowacji i Węgier: Krakowa, Wiednia, Pragi, Kromieryża, Podolińca i Budapesztu. Muzyka sześciu stuleci zabrzmi w mistrzowskich, premierowych wykonaniach solistów i zespołów związanych z repertuarem stanowiącym podwaliny kultury naszego regionu. Zabrzmi w Starym Sączu, galicyjskim miasteczku, w którym od ponad siedmiuset lat chrześcijańskich korzeni Europy strzegą mury założonego przez św. Kingę klasztoru klarysek, gdzie zachowały się najstarsze zabytki muzyczne ziem polskich. Zabrzmi w sercu Europy.
Koncerty festiwalowe:
Niedziela 2 lipca,
Podoliniec (SK), kościół parafialny, godz. 19.30 – Prolog Festiwalu Pietas et litterae: muzyka kolegium pijarskiego w PodolińcuCapella Cracoviensis, dyr. Jorge Jimenez
Środa 5 lipca, Stary Sącz,
kościół św. Elżbiety, godz. 19.30: inauguracja Festiwalu. Muzyka osiemnastowiecznej Pragi. Musica Florea (Czechy), kier. art. Marek Štryncl
Czwartek 6 lipca, Stary Sącz,
kościół Sióstr Klarysek, godz. 19.30: Lutnia Bakfarka, István Győri (lutnia) i zespół Tercina (Węgry)
Piątek 7 lipca, Stary Sącz,
kościół św. Elżbiety, godz. 19.30. Muzyka na dworze biskupim w Kromieryżu. Hélène Schmitt – skrzypce (Francja), Jörg-Andreas Bötticher – klawesyn (Szwajcaria)
Sobota 8 lipca, Stary Sącz,
kościół Sióstr Klarysek, godz. 19.30. Z ksiąg Rorantystów wawelskich. Zespół Męski Gregorianum, dyr. Berenika Jozajtis
Sobota 8 lipca, Stary Sącz,
kościół św. Elżbiety, godz. 21.30: Minnesang średniowiecznej Austrii. Ensemble Unicorn, kier. art. Michael Posch
Niedziela 9 lipca, Stary Sącz,
kościół św. Elżbiety, godz. 19.30: Selva morale e spirituale. Harmonia Sacra, kier. art. Marcin Szelest
Uniwersalnym biletem wstępu na wszystkie koncerty jest książeczka programowa 39. SFMD zawierająca szczegółowe opisy koncertów oraz partie wokalne z tłumaczeniami na j. polski w cenie 10 zł/cały festiwal, którą należy okazać przy wejściu. Do nabycia w biurze festiwalowym Rynek 5 (już od soboty) oraz przed koncertami.
Wszystkie tegoroczne koncerty są transmitowane przez Polskie Radio. Z tego powodu organizatorzy proszę o punktualne przybycie i zajęcie miejsc najpóźniej 10-15 minut przed koncertem.
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
To moze sam Kurski nas zaszczyci będą mieli co pokazywac w PiSTV I OGLĄDALNOSC IM SKOCZY O 0,00001% I BEDZIE SUKCES a nagrody bedzie wręczał straznik zegara pierwszy budowniczy Starego Sącza lanser gminny