Nekrologi, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Zmarł profesor Marian Nowiński, ceniony twórca, malarz i grafik

Opublikowano: 22 lipca, 2017 o 4:13 pm   /   przez   /   komentarze (7)

W dniu wczorajszym (21 lipca) odszedł od nas profesor Marian Nowiński – indywidualność w polskim życiu artystycznym i akademickim. Wyrazisty i ceniony twórca, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, profesor i dziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. 

Profesor Nowiński wraz ze swoją śp. żoną Teresą Platą Nowińską ( pochodzącą z Mostek -gmina Stary Sącz) był inicjatorem powstania Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Starym Sączu. Dokładnie teraz odbywa się jego XII odsłona. Artyści, którzy przyjechali do Starego Sącza wyrażają ogromny smutek i żal po stracie tak wspaniałego Artysty.

W 2015 roku śp. prof. Marian Nowiński został odznaczony złotą odznaką za zasługi dla Miasta i Gminy Stary Sącz. 

Profesor Marian Nowiński urodził się w 1944 roku w Brześciu nad Bugiem. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, a następnie w w Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk pięknych, dyplom w 1974 roku w zakresie grafiki projektowej i malarstwa u profesorów Henryka Tomaszewskiego i Stanisława Poznańskiego.

Dwukrotny stypendysta Rządu Włoskiego. Juror i komisarz krajowych i międzynarodowych konkursów, wystaw i plenerów. Twórca Teatru Jednego Znaku (TJZ). Autor wielu albumów, książek i okolicznościowych publikacji multimedialnych, a także prac artystycznych i projektów dla ONZ i Unii Europejskiej. Zaprojektował ponad 200 plakatów.

Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą: Austria, Szwecja, Francja, Hiszpania, Niemcy, Słowacja, Portugalia, Chiny, Japonia. Prace jego znajdują się między innymi w zbiorach: Muzeum Plakatu w Wilanowie (Warszawa), Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Museo Internacional de la Resistencia Salvador Allende w Hawanie, Ayuntamiento de Picassent w Hiszpanii, Les Arts Décoratifs – Musée de la Publicité w Paryżu, National Taiwan Museum of Art, Museum für Kunst Gewerbe w Hamburgu, Museum on the Seam w Jerozolimie, Lahti Art Museum w Finlandii, Ogaki Poster Museum w Japonii oraz w zbiorach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i tworzy w Warszawie.

Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim. O uroczystościach pogrzebowych poinformujemy w późniejszym terminie.

Komentarze

Komentarze (7)

  • 22 lipca, 2017 o 8:24 pm Anonim

    Piotrusiu ,serdeczne wyrazy wspolczucia z powodu utraty Ojca ,bardzo jestesmy zaskoceni i pelni zalu po tak naglym odejsciu wspanialego clowieka i naszego Przyjaciela Gontarczykowie jezeli potrzebujesz pomocy podaje tel. 601958866 ,dzwon, pomozemy.

  • 22 lipca, 2017 o 11:03 pm DudaGracz

    Zero zainteresowania ze strony szacownych starosądeczan?
    No coż był tylko warszawskim profesorem, któremu zamarzyło się stworzenie w Starym Sączu Międzynarodowego Pleneru Malarskiego. Niesteyy jak widać miał jedną niewątpliwą wadę. Nie był z Bryjowa.
    Profesorze Wieczny Odpoczynek.

  • 23 lipca, 2017 o 1:07 am San Escobar

    Człowiek który zrobił coś czego jeszcze nie było dla Starego Sącza. I takim Go zapamiętamy.

  • 24 lipca, 2017 o 1:16 pm Zbyszek

    [*][*][*] Panie świeć nad jego duszą…

  • 26 lipca, 2017 o 3:21 pm Maria Niezabitowska Łucyk

    Trudno się pogodzić jesli kończy sie życie tak wielkiego człowieka Marian rozsiewał radosc i miłosc .

  • 26 lipca, 2017 o 3:22 pm Maria Niezabitowska Łucyk R.I.P.

    Trudno się pogodzić jesli kończy sie życie tak wielkiego człowieka Marian rozsiewał radosc i miłosc .

  • 7 sierpnia, 2017 o 4:22 pm tadeuszn9

    Marian, byłeś Wielki i taki pozostaniesz w naszych sercach na wieki.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"