Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Krew w wakacje potrzebna jak nigdy
W wakacje dramatycznie kurczą się zapasy krwi. Honorowi dawcy z urlopu są wzywani SMS-ami. Najbardziej brakuje grup krwi 0+, 0-, A+, A-”
– Ale obecnie brakuje już każdej grupy, dlatego apelujemy: Zgłaszajcie się do nas! Nasz zespół czeka na was od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 12:00 przy ul. Kazimierza Wielkiego 9 w Nowym Sączu –mówi Celina Pancerz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa.
W okresie wakacyjnym liczba dawców zazwyczaj spada ok. 50 proc. Wiąże się to z dużą migracją osób młodych w okresie wakacyjnym, a właśnie z tej grupy ludzi wywodzi ok. 40 proc. wszystkich dawców w Małopolsce. Pamiętajmy, że krwi nie możemy oddawać częściej niż raz na osiem tygodni. Nie możemy dopuścić do tego, aby krwi nam zabrakło. Tylko w przypadku nagłych wypadków, urazów, wypadków samochodowych krew potrzebna jest w ogromnych ilościach. Jeżeli brakuje krwi, przesuwane mogą być również terminy planowanych operacji.
Jak wygląda taka akcja oddawania krwi?
Zanim przystąpimy do oddania krwi, musimy przejść niezłe „sito”. Najpierw rejestracja.W tym celu musisz mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja szkolna lub studencka). Rejestracja dawcy odbywa się w systemie komputerowym, w który wpisane są Twoje dane osobowe, PESEL i numer donacji, któremu odpowiada kod kreskowy, pojawiający się na wszystkich próbkach i pojemnikach z Twoją krwią, ponieważ w krwiodawstwie obowiązuje zasada anonimowości. Następnie kwestionariusz w którym trzeba sumiennie odpowiedzieć na szereg zasadniczych pytań. Nie należy bagatelizować żadnego z nich np. dotyczącego przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi, czy środków uspakajających. Potem pielęgniarka pobierze próbki Twojej krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych a na końcu czeka Cię spotkanie z lekarzem, który dysponuje już wynikami badań wstępnych, ma do dyspozycji wypełniony przez Ciebie kwestionariusz dawcy i przeprowadzi z Tobą wywiad na temat stanu Twojego zdrowia. Z nim należy podzielić się wszelkimi wątpliwościami, jakie mogą się pojawić w trakcie wypełniania kwestionariusza. Lekarz ostatecznie zdecyduje o tym, czy możesz oddać krew czy nie.
– Każdy kto czuje się zdrowy, ma ukończone 18 lat i kto nie zażywa żadnych leków może nas odwiedzić i oddać ten bezcenny dar –dodaje koordynator Celina Pancerz
–To, że ktoś przychodzi i się rejestruje, nie oznacza, że odda krew –kontynuuje Celina Pancerz – mamy rygorystyczne przepisy i dbamy o bezpieczeństwo najpierw dawcy. Lekarz podejmuje ostateczną decyzję i czasem się zdarzy dyskwalifikacja czasowa, ale to wszystko w trosce o dobro dawców. Lekarz nie może mieć żadnych zastrzeżeń co do stanu zdrowia. Nie ma taryfy ulgowej.Bezpieczeństwo najważniejsze.
Śp Józefa Tokarczyk, Przysietnica
Dzień Babci i Dziadka. Pamiętajmy o naszych najbliższych!
25. Edycja Małopolskiego Lauru Sportu. Zgłoś kandydata
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm