Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Święta Kinga – zwierciadło doskonałości. Sympozjum naukowe w Starym Sączu
Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek zaprasza na sympozjum naukowe „Speculum perfectionis – św. Kinga z rodu Arpadów – postać patronki samorządności w Polsce”.
Sympozjum odbędzie się w najbliższą sobotę, 30 września o godz. 10.00 w Domu Świętej Kingi – Klasztor Sióstr Klarysek, Stary Sącz, Plac św. Kingi 3.
W konferencji wezmą udział wybitni historycy i znawcy tematu, ale przystępne przedstawienie aktualnej wiedzy o życiu i działalności św Kingi i jej wieloaspektowym wpływie na rozwój regionu, sprawia, że w sympozjum może wziąć udział każdy. Spotkanie poświęcone św. Kindze poprowadzi ks. prof. dr hab. Józef Marecki – kierownik Katedry Nauk Pomocniczych Historii Archiwistyki w Instytucie Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Ksiądz profesor wygłosi również prelekcję pt. „ Rola św. Kingi w kształtowaniu się społeczno-gospodarczego i religijnego oblicza Małopolski”. Konferencja ma charakter międzynarodowy. Weźmie w niej udział dr Géza Cséby, węgierski historyk, poeta, pisarz i tłumacz literatury pięknej. W kontekście licznych kontaktów Starego Sącza z Węgrami ciekawie zapowiada się jego referat „ Pamięć o św. Kindze na Węgrzech”.
Prócz wyżej wymienionych referaty przedstawią ks. dr Ryszard Banach, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dr Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i Danuta Sułkowska, poetka i pisarka, autorka jedynego w swoim rodzaju opracowania historycznego „ Za klauzurą. Starosądecki klasztor od założenia do współczesności”. Sympozjum będzie jednym z ostatnich wydarzeń obchodzonego w Starym Sączu roku św. Kingi.
Organizatorami sympozjum są Urząd Miejski w Starym Sączu i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Sympozjum naukowe odbędzie się w ramach projektu realizowanego przez Miasto Lewocza i Gminę Stary Sącz.: „Wielcy ludzie i ich dziedzictwo. Święta Kinga i Mistrz Paweł w historii swoich miast.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.
Komentarze
Komentarze (4)
Możliwość komentowania wyłączona.
XXI wiek!!!
Prezes się i tak nie wybierze, bo niewiele z tego zrozumie:)
czary i magia
Ale zabobon.