Info z rejonu

Powiat Nowosądecki jest EKO

Opublikowano: 20 kwietnia, 2015 o 11:33 am   /   przez   /   komentarze (1)

Starosta nowosądecki Marek Pławiak, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch, sekretarz Powiatu Witold Kozłowski i radni powiatowi wzięli udział w II Wiosennych Eko-Targach w Brzeznej, które odbyły się w miniony weekend.

Impreza odbywała się na terenie Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego w Brzeznej, a prelekcje m.in. z zakresu sadownictwa i odnawialnych źródeł energii w Gimnazjum w Brzeznej.

Eko-Targi to wydarzenie dające możliwość zapoznania się z nowinkami sadowniczymi i ogrodniczymi przez mieszkańców ziemi sądeckiej. Coraz częściej poszukują oni fachowej porady w tym zakresie. Coraz więcej jest też osób zainteresowanych produkcją zdrowej żywności, chociażby na własne potrzeby – mówił starosta Marek Pławiak.- Podczas spotkania w Brzeznej mogli porozmawiać z fachowcami i udoskonalić swoje metody.

Instytut w Brzeznej to dobre miejsce na taką imprezę. Jest znany w całej Polsce z hodowli nowych odmian owoców, krzewów i roślin. Zatrudnia inżynierów od lat pracujących nad doskonaleniem odmian. Sporo osób przyjeżdża właśnie do Brzeznej, nawet z odległych zakątków kraju, aby zakupić sadzonki bardziej odporne na niskie temperatury czy szkodniki.

Starosta dodał, że Powiat wspomaga ekologiczne projekty, a dzięki środkom unijnym kupuje aparaturę ułatwiającą funkcjonowanie gospodarstw. – Setki osób już skorzystało z projektu usuwania azbestu, który Powiat Nowosądecki realizuje od wielu lat, również we współpracy z gminami. Dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej wymieniamy również, w należących do nas budynkach, stare kotły węglowe na nowoczesne piece grzewcze przyjazne środowisku, montujemy instalacje solarne. Tak się stało miedzy innymi w trzech obiektach w Starym Sączu. Pomagamy również rolnikom i sadownikom w sposób bardziej bezpośredni.

Powiat zrealizował program „System powiadamiania sadowników o występowaniu i nasileniu chorób i szkodników”. Jego celem było podniesienie poziomu wiedzy i świadomości sadowników w zakresie ochrony sadów oraz bieżąca informacja na temat zagrożeń szkodnikami.

Do projektu przystąpiło blisko 150 osób. Jak działa ten program? Rolnicy i sadownicy, którzy zapisali się i funkcjonują w systemie, otrzymują darmowe informacje sms zawierające dane o nasileniu infekcji oraz stopniu zagrożenia chorobami i szkodnikami w sadach. Komunikaty, które otrzymują, są opracowywane przez specjalistę na podstawie danych ze stacji meteorologicznych oraz z monitoringu sadów. Warto jeszcze raz podkreślić, że uczestnicy projektu nie ponoszą żadnych kosztów.

W najbliższym czasie zamierzamy realizować kolejne projekty. Tym razem będzie to badanie jakości gleby, robienie map glebowych i określanie zapotrzebowania na nawożenie gleb – tłumaczy starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Wszystko to pomoże rolnikom i sadownikom w prowadzeniu swoich gospodarstw i stosowaniu naturalnych nawozów.

źródło: Maria Olszowska Starostwo Powiatowe Nowy Sącz

Komentarze

Komentarze (1)

  • 20 kwietnia, 2015 o 4:23 pm tanisowki

    Starosta, przewodniczący rady, sekretarz- Guziczki i Maja. Co za afront o takich osobach zapomnieć. Kto to pisze?

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"