Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Ludzie kultury nagrodzeni!

Opublikowano: 24 listopada, 2017 o 7:02 am   /   przez   /   komentarze (3)

Starosta nowosądecki Marek Pławiak, w ramach obchodzonego w Starostwie Powiatowym Sądeckiego Dnia Kultury i Sportu, nagrodził wyróżniających się działaczy i animatorów kultury. Towarzyszyli mu wicestarosta Antoni Koszyk, członkek Zarządu Powiatu Marian Ryba i radny Tadeusz Zaremba – wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Dóbr Kultury Rady Powiatu Nowosądeckiego.

Przyczyniacie się do tego, że o Ziemi Sądeckiej jest głośno nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami – podkreślił Marek Pławiak. – Choć wasza twórczość wydaje się być ulotna, to jednak pozostawia trwały ślad. Kultywujecie też naszą tradycję i kulturę, która sprawia, że Ziemia Sądecka jest piękna i niepowtarzalna. Że ten region właśnie kulturą i szacunkiem do wiary naszych przodków stoi.

W tym roku nagrody starosty otrzymali:

Natalia Izabela Bajorek (gmina Muszyna) – pedagog, choreograf oraz instruktor tańca zespołów dziecięcych i młodzieżowych, które pod jej kierownictwem zdobywają nagrody i wyróżnienia.

Andrzej Górszczyk (gmina Rytro) – kabareciarz, teatrolog, poeta. Krajowy konsultant teatrów i kabaretów wiejskich.

Magdalena Gut (gmina Korzenna) – inicjatorka reaktywacji zespołu „Mali Lipniczanie”.

Maria Jaworecka (gmina Korzenna) – kierownik zespołu „Lipniczanie”, organizatorka przeglądów młodych talentów i grup kolędniczych.

Daniel Krok (gmina Grybów) – opiekun zabytków na terenie gminy Grybów. W ostatnim czasie wyremontował kapliczkę w Stróżach z 1920 roku.

Stanisław Król (gmina Grybów) – muzyk, kapelmistrz orkiestry dętej w Ptaszkowej. Założyciel i dyrygent chóru mieszanego.

Mieczysław Motyka (gmina Muszyna) – były członek Zespołu Regionalnego „Muszyniacy” oraz założyciel Kapeli Regionalnej. Sołtys Żegiestowa, muzyk i działacz społeczny.

Stanisław Strączek (gmina Łącko) – długoletni kapelmistrz i dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto w Łącku. Odznaczony licznymi medalami i orderami za zasługi w dziedzinie kultury.

Stanisław Tokarczyk (gmina Nawojowa) – od 25 lat członek Zespołu Regionalnego „Nawojowiany”. Wielokrotny laureat konkursów w kategorii śpiewu ludowego i mowy starosty weselnego. Wziął udział w ponad 150 koncertach z zespołem.

Józef Tokarz (gmina Łącko) – twórca ludowy, rzeźbiarz. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Założyciel Klubu Twórców w Jazowsku.

Aneta Wolańska (gmina Łącko) – choreograf, członkini Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy” i łąckiego oddziału Związku Podhalan. Grupy regionalne pod jej kierownictwem zdobywają nagrody podczas konkursów i festiwali regionalnych.

Nagrody zbiorowe, w uznaniu szczególnych zasług na rzecz upowszechniania folkloru oraz artystycznych tradycji regionalnych i ludowych otrzymały:

Koło Gospodyń Wiejskich w Ptaszkowej – działa od 60 lat, organizuje kursy gotowania, szycia i rękodzieła. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach, prezentując potrawy kuchni regionalnej.

Centrum Kultury w Korzennej – w ramach CK działa siedem filii terenowych. Imprezy organizowane przez tę placówkę cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców gminy i powiatu. Do największych należą Dożynki i Jarmark Korzeński.

Grupa Teatralna „Zbyszyckie Perełki” – działa przy Powiatowym Ośrodku Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Zbyszycach. Zdobywa nagrody w konkursach i przeglądach.

Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury” przy Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju – podczas 30-letniej działalności artystycznej zdobył wiele nagród, popularyzując taniec artystyczny.

Zespół Pieśni i Tańca „Świniarsko” – formacja, działająca przy GOK w Chełmcu z siedzibą w Klęczanach obchodzi 10-lecie działalności artystycznej. Popularyzuje folklor Lachów Sądeckich.

Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich z Łososiny Dolnej – dzięki jego działaniom powstała Izba Pamięci, przedstawiająca historię regionu. Stowarzyszenie isnieje od 2000 r. i skupia 11 kół.

Starosta Marek Pławiak podziękował też Izabeli Bajorek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie za pomoc w organizacji II edycji Powiatowego Konkursu Kulinarnego „Dzikie Smaki Sądecczyzny”.

Dodajmy, że na realizację zadań w zakresie upowszechniania kultury Zarząd Powiatu Nowosądeckiego wyda w tym roku łącznie 735 tys. zł.

Starostwo Powiatowe/Fot. Paweł Szeliga

Komentarze

Komentarze (3)

  • 24 listopada, 2017 o 10:26 am Anonim

    Jakoś ze Starego Sącza nikogo nie ma ??

  • 24 listopada, 2017 o 2:42 pm Anonim

    Bo tam nie ma kultury !

  • 24 listopada, 2017 o 4:09 pm edwardo

    Kultura w BRYJOWIE jest – ale to jest nasza kultura i tyle-noo!!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"