Polityka, Z ostatniej chwili
Smogathon: Panele powietrzne sposobem na smog
Smogathon, potocznie określany mianem antysmogowej burzy mózgów, to wyjątkowe wydarzenie łączące ludzi z całego świata, którzy mają pomysł na walkę ze smogiem zarówno w Krakowie, jak i całej Małopolsce. Tegoroczna edycja miała międzynarodowy charakter. Krakowski finał poprzedziły bowiem półfinałowe zmagania w 5 miastach – wybranych nieprzypadkowo – bo borykających się z problemem zanieczyszczonego powietrza: Warszawie, Londynie, Berkeley (USA), Bangalore (Indie) i Hongkongu (Chiny).
Małopolska to region, który w Polsce jest liderem w walce o czyste powietrze. To wyzwanie, z którym zmagamy się od lat i konsekwentnie stawiamy mu czoła. Przede wszystkim możemy pochwalić się pierwszymi sukcesami – uchwałami antysmogowymi dla Krakowa i Małopolski, dzięki którym już od tego roku wyeliminowaliśmy najbardziej „trujące” źródła ogrzewania. Dlatego cieszę się, że właśnie w Małopolsce odbywa się konkurs promujący innowacyjne rozwiązania walki ze smogiem
– podkreślał marszałek Jacek Krupa podczas gali finałowej Smogathonu.
Spośród projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu, 12 trafiło do krakowskiego finału. Sześć najlepszych pomysłów zaprezentowano podczas gali finałowej. Oprócz zwycięskich paneli powietrznych zmieniających dwutlenek węgla w tlen, a tym samym produkujących czyste powietrze były to też: przenośny czujnik zanieczyszczeń i filtr powietrza montowane w poduszce przeznaczonej do wózka dziecięcego; wodorowy system paliwowy do samochodów ograniczający emisję i zużycie paliwa; błona z nanowłókien blokująca przenikanie pyłków, kurzu, alergenów oraz zanieczyszczonego powietrza przez otwarte okno do wnętrza budynku; oczyszczacze i sterylizatory powietrza usuwające z niego toksyczne substancje, a także kompleksowe rozwiązania obejmujące monitoring jakości powietrza.
Zwycięski start-up – Artveoli Inc. za projekt paneli powietrznych przypominających obraz otrzymał 100 tys. dolarów na dalszy rozwój projektu – w tym 25 tys. dolarów na jego rozwój i 75 tys. dolarów na wdrożenie pomysłu w Krakowie.
W poprzedniej edycji Smogathonu zwyciężyli twórcy projektu CityTree, czyli wolnostojących urządzeń-rzeźb pokrytych sztucznym mchem, które pochłaniają 275 razy więcej smogu niż drzewa. Natomiast pierwsza edycja zakończyła się sukcesem studentów AGH, którzy na podstawie dostępnych, chińskich sensorów pyłu skonstruowali urządzenie, które przesyła dane o zanieczyszczeniu powietrza na serwer i umożliwia jego prezentację na mapie na stronie internetowej.
Finał Smogathonu poprzedziło Global Clean Air Summit, czyli największe w tej części Europy forum wymiany doświadczeń, myśli i praktyk związanych z walką z zanieczyszczeniem powietrza. Wydarzenie, w którym wzięli udział eksperci ONZ, Komisji Europejskiej oraz organizacji pozarządowych i topowych europejskich uczelni, otworzył wicemarszałek Wojciech Kozak.
Odpowiedzialny w samorządzie województwa za działania antysmogowe, wicemarszałek Kozak przypomniał, że niemal wszyscy mieszkańcy Małopolski oddychają powietrzem, które szkodzi zdrowiu gdyż zawiera zbyt dużą zawartość szkodliwych substancji, m.in. rakotwórczego benzo(a)pirenu.
Dlatego podjęliśmy zdecydowane kroki. To przede wszystkim dwie uchwały antysmogowe: dla Małopolski i Krakowa, które określają czym można palić i jakimi urządzeniami ogrzewać swój dom. Wyznaczają też terminy, w jakich należy wymienić stary, nieekologiczny piec. W tym zakresie mamy się czym chwalić, bo tylko w 2016 roku w Małopolsce zlikwidowano ok. 7,3 tys. przestarzałych kotłów, co m.in. innymi pozwoliło na zmniejszenie emisji PM10 o 270 ton
– podkreślał wicemarszałek Kozak dodając, że skuteczne działania to także zasługa dotacji z regionalnego programu operacyjnego na wymianę kotłów i inne działania proekologiczne, projektu zintegrowanego LIFE i pracy ekodoradców, którzy docierają do mieszkańców z informacjami o obowiązujących przepisach.
Z kolei marszałek Jacek Krupa w jednym z paneli zorganizowanych w ramach Global Clean Air Summit, który był poświęcony walce o czyste powietrze podkreślał, że Małopolska walczy o poprawę jakości powietrza na wielu płaszczyznach, nie tylko wprowadzając regulacje prawne, ale też realizując szereg proekologicznych projektów. – Ochrona środowiska szczególnie leży nam na sercu. Dlatego tak wielką wagę przykładamy do rozwoju ekologicznych form transportu – nakłaniamy Małopolan do korzystania z kolei, kupujemy nowoczesne pociągi i ekologiczne autobusy. Wspieramy też termomodernizację obiektów publicznych czy rozwój odnawialnych źródeł energii. Jestem przekonany, że wszystkie te działania już niebawem przyniosą wymierne efekty, czyli ograniczenie emisji szkodliwych substancji do powietrza – zaznaczył marszałek Krupa.
UMWM
Łukasz Pierzga z Łącka Mistrzem Świata w World of Tanks 2024 w Chinach !
Apel PIORiN dotyczący fumigacji!
Nowy salon Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm