Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Konferencja naukowa w naszym partnerskim mieście
Spotkanie w Lewoczy było okazją do gratulacji dla nowego marszałka Samorządowego Kraju Preszowskiego, Milana Majerskiego.
Burmistrzowie Jacek Lelek i Kazimierz Gizicki wzięli udział w międzynarodowej konferencji w Lewoczy, której tematem była twórczość mistrza Pawła – wybitnego rzeźbiarza żyjącego na przełomie XV i XVI stulecia i tworzącego na terenie dzisiejszej Słowacji.
Bardzo prawdopodobne są związki tego wybitnego artysty z norymberską szkołą rzeźbiarską i Witem Stwoszem. Najważniejszym jego dziełem jest główny ołtarz (najwyższy ołtarz gotycki w Europie) w bazylice św. Jakuba w Lewoczy. Pozostałe jego liczne dzieła są rozproszone po całej wschodniej i środkowej Słowacji – które jednak wyszły spod ręki mistrza, a które są dziełem dłuta jego uczniów? Na te i inne pytania dotyczące życia i dzieła Pawła z Lewoczy próbowało odpowiedzieć 15 prelegentów konferencji. Interesujący wykład w języku polskim na temat stylu warsztatu lewoczańskiego mistrza przedstawił krakowianin z wyboru dr Zoltan Gyalokay, obecnie pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencja w Lewoczy była ostatnim akordem wspólnego projektu partnerskich miast – „Wielcy ludzie i ich dziedzictwo. Święta Kinga i Mistrz Paweł w historii swoich miast”. Projekt realizowany jest przez Miasto Lewocza (partner wiodący) i Gminę Stary Sącz (partner), współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 -2020.
Spotkanie w Lewoczy było ponadto okazją do gratulacji dla byłego już primatora Lewoczy Milana Majerskiego, który zwyciężył w listopadowych bezpośrednich wyborach na marszałka Samorządowego Kraju Preszowskiego (814 tys. mieszkańców, najwięcej ze wszystkich słowackich „województw”). Funkcję burmistrza pełni teraz dotychczasowa radna Lewoczy Lidia Budziňáková. Współpraca z Lewoczą jest oczywiście kontynuowana. To ze wspólnego polsko-słowackiego projektu ma być współfinansowana „ścieżka w koronach drzew” na Miejskiej Górze.
Komentarze
Komentarze (2)
Możliwość komentowania wyłączona.
TOWARZYSZE TOWARZYSZKI
Niedokładnie przeczytałeś tekst towarzyszu.