Edukacja

60-lat Sądeckiej „Samochodówki”

Opublikowano: 17 kwietnia, 2015 o 9:53 am   /   przez   /   komentarze (0)

10985477_455731341257700_4989841097496242246_n

Zespół Szkół Samochodowych im. inż. Tadeusza Tańskiego –  Uruchomienie na terenie miasta szkoły o takim profilu wiązało się z planami  Ministerstwa Transportu Drogowego i Lotniczego, które zamierzało wybudować w Nowym Sączu fabrykę części samochodowych i w tym projekcie szkoła była postrzegana jako zaplecze kadrowe przyszłego przedsiębiorstwa. O fachowców w branży samochodowej zabiegał też tworzący się sądecki PKS gdzie miało powstać zaplecze szkoleniowe dla uczniów w formie warsztatów. W maju 1955r. po wstępnych rozmowach do Warszawy udał się ówczesny dyrektor Technikum i Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej Tadeusz Hodakowski w celu sfinalizowania rozmów dotyczących otwarcia szkoły. Ostateczna decyzja o powołaniu Technikum Samochodowego zapadła miesiąc później.

Technikum Samochodowe funkcjonowało wspólnie z Zasadniczą Szkołą Gastronomiczną.  Ponieważ chętnych uczniów do szkół przybywało dalszy rozwój obu placówek w istniejących warunkach lokalowych był niemożliwy. W 1959r. podjęto decyzje o budowie nowych obiektów szkolnych dla Technikum Samochodowego przy ul. Rejtana 18.

Uroczyste otwarcie nowego Technikum Samochodowego nastąpiło 4.09.1967r. Był to ogromny sukces nauczycieli kierowanych przez dyrektora Zenona Potoczka jak i uczniów którzy chcąc przyspieszyć budowę przepracowali tysiące godzin w ramach czynu społecznego.  Baza materialna i dydaktyczna szkoły systematycznie się poprawiała i modernizowała, w 1987r. oddano do użytku nowy budynek Pracowni Samochodowej ( obecnie pracownia logistyki i spedycji),  w latach 2002 -2004 zmodernizowano większość klasopracowni i sal lekcyjnych pod kątem kształcenia w nowych zawodach branży samochodowej i transportowej. Obecnie dzięki realizacji projektu unijnego „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce” wszystkie sale ćwiczeniowe oraz pracownie przedmiotowe wyposażone zostały w najnowszej generacji sprzęt diagnostyczno – instruktażowy. Funkcjonuje stacja diagnostyczna gdzie świadczy się usługi z zakresu pełnej diagnostyki pojazdów osobowych dla klientów z zewnątrz. Można także skorzystać z napraw bieżących i głównych samochodów, szlifowania bloków silników i głowic, lakierowania pojazdów (warsztat posiada dwie komory lakiernicze) oraz różnego rodzaju usług ślusarskich, spawalniczych, frezarskich, tokarskich i kowalskich.

W uznaniu osiągnięć pedagogiczno – organizacyjnych OKE w Krakowie utworzyła na terenie warsztatów w 2004r. Regionalny Ośrodek Wspierania Egzaminów Zawodowych. Dzięki temu szkoła dysponuje nieustannie modernizowaną bazą dydaktyczną, a uczniowie przystępujący do egzaminów zawodowych uzyskują wysoki wskaźnik zdawalności. Szkoła współpracuje praktycznie ze wszystkimi znaczącymi firmami sądeckimi branży samochodowej, transportowej i mechanicznej, a w szczególności z NEWAG produkując części i podzespoły do remontowanych wagonów, szynobusów i pociągów warszawskiego metra. Po likwidacji gospodarstwa pomocniczego w 2010r. warsztaty szkolne są integralną częścią szkoły a zysk z ich usług zasila budżet miasta Nowego Sącza. Dodatkową atrakcją nauki w klasach o profilu samochodowym są programowe i bezpłatne kursy prawa jazdy kat. B, tak było od zawsze i warto wspomnieć, że pierwsze kursy z lat 50 – tych organizowano w trudnych warunkach, auta pochodziły z wojskowego demobilu i trzeba było sporo wysiłku, aby doprowadzić je do stanu używalności. Niemałe zasługi na tym polu mieli Julian Struzik i Leopold Lachowski. W ciągu 60 lat szkołę ukończyło ponad 18 tys. absolwentów, którzy znajdowali i znajdują zatrudnienie na terenie całej Polski jak i poza jej granicami jako cenieni fachowcy na rynku pracy.

Obecnie szkoła kształci w zawodach:

TechnikumTechnik pojazdów samochodowych, Technik mechatronik, Technik mechanik, Technik spedytor, Technik logistyk.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa: Mechanik pojazdów samochodowych, Elektromechanik pojazdów samochodowych

fot: Facebook ZSS

źródło: ZSS Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"