Edukacja, Z ostatniej chwili
Po angielsku czytać każdy może! Nagrodzili najlepszych!
20 czerwca 2016 roku w starosądeckim kinie „Sokół” odbyło się podsumowanie drugiego etapu pierwszej edycji projektu czytelniczego „Po angielsku…czytać każdy może”, który został zrealizowany w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu w roku szkolnym 2015/2016. Wielkiemu finałowi konkursu towarzyszyła adaptacja sceniczna „Poskromienia złośnicy” Williama Szekspira w języku angielskim w wykonaniu uczniów z klasy 2a i 3a z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.
Na obu etapach konkursu zadanie uczniów polegało na przeczytaniu dwóch książek w języku angielskim (zgodnie z listą lektur). Test konkursowy sprawdzał znajomość lektur (fabuła, bohaterowie, słownictwo w języku angielskim pojawiające się w danej książce). Przypomnijmy, iż pierwszy etap odbył się w styczniu.
Decyzja o wystawieniu „Poskromienia złośnicy” w języku angielskim na scenie starosądeckiego kina nie była przypadkowa. Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu włączyło się bowiem w światowe obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira, które miały miejsce w tym roku. W rolę Katarzyny- złośnicy z szekspirowskiej komedii brawurowo wcieliła się Weronika Kowalczyk. Siostrę złośnicy zagrała Gabriela Kmak, a w roli Baptisty, ojca Katarzyny i Bianki, zobaczyliśmy Michała Szewczyka. W postać Petruchia, konkurenta o rękę Katarzyny, wcielił się Krystian Jaworski. Sługami Petruchia byli Jakub Szczygieł (Grumio) i Adam Wojtas (Curtis), a Grzegorz Cięciel pojawił się na scenie jako Biondello. Karol Nakielski to Tranio, sługa Lucencja, później podszywający się pod niego. Zakochany w Biance Lucencjo, który później wystąpił na scenie jako Cambio to Jan Rejowski. W roli Vincencja, ojca Lucencja, zobaczyliśmy Łukasza Kamińskiego. Starszy wiekiem konkurent o rękę Bianki to Gremio, którego zagrał Hubert Szot. Adrian Krzyżak wystąpił jako Hortensjo, konkurent o rękę Bianki, który pojawia się również na scenie jako Licjo. Wdowę zagrała Gabriela Sojka, a ojca Lucencja- Maciej Trzciński. Narratorami byli Kinga Kurowska oraz Sylwia Nowak.
Wśród laureatów drugiego etapu konkursu czytelniczego znaleźli się: Krystian Jaworski (I miejsce), Paulina Marczyk (II miejsce) Magdalena Ziemba (III miejsce), Katarzyna Rejowska (IV miejsce), Kornelia Panajew i Karolina Golonka (V miejsce). Wyróżnienia otrzymali: Jakub Szczygieł, Maciej Trzciński, Julia Kruczek, Kinga Tyliszczak, Alicja Kożuch, Aleksandra Pasiut, Aleksandra Hołysz, Karolina Skoczeń, Dominika Tobiasz oraz Natalia Olszowska.
Uczniowie, którzy przeczytali wszystkie cztery książki w języku angielskim znajdujące się na liście lektur w tym roku szkolnym i wzięli udział w obu etapach konkursu walczyli o nagrody specjalne. Łącznie najwyższy wynik po dwóch etapach konkursu uzyskali Krystian Jaworski- kl. 2a (I miejsce), Paulina Marczyk- kl. 2d (II miejsce) oraz Magdalena Ziemba- kl. 2d (III miejsce). W nagrodę jesienią wezmą udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie pana profesora Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, którzy otrzymali wyróżnienia w konkursie kulturoznawczym.
Klasa VI A: Paulina Michalik, Kinga Radzik, Gabriela Orłowska, Zuzanna Tokarczyk, Szymon Bolski, Katarzyna Pierzga, Kinga Janczura, Karolina Duda, Jakub Kotas, Olaf Olchawa
Klasa VI B: Bartosz Kurzeja, Michał Augustyniak, Michał Zygmunt, Alicja Hejmej, Weronika Fiut, Gabriela Majda, Bogusław Fabiś, Kacper Kiełbasa, Natalia Cisoń, Jakub Nalepa
KLASA VI C: Paweł Olszowski, Marcin Konrad, Roksana Leśniak, Monika Grabska, Aleksandra Sekuła, Filip Bajerski, Mikołaj Wójcik
KLASA VI D: Wiktoria Miechurska, Patrycja Garwol, Nicola Jawor, Ewelina Pancerz, Łukasz Dziedzina, Bartłomiej Grząbel-Mikulski, Szymon Warcholak, Jakub Flaga, Gabriela Jawor
Uroczystość w kinie „Sokół” poprowadziły po polsku i po angielsku uczennice kl. 2a, Wiktoria Orłowska oraz Julia Ptak.
W uroczystości wzięli udział: Stanisław Majca, dyrektor Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu; wicedyrektor gimnazjum Wioletta Nowak; Maria Sosin, dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu; nauczyciele oraz uczniowie z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu oraz szóstoklasiści, którzy zostali wyróżnieni w konkursie kulturoznawczym na temat Wielkiej Brytanii i krajów niemieckojęzycznych, który odbył się podczas Dnia Otwartego w starosądeckim gimnazjum.
Pomysłodawcami i koordynatorami całego przedsięwzięcia były nauczycielki języka angielskiego, Beata Damasiewicz i Agnieszka Obrzud.
Ze stolicy Małopolski można już dojechać do Warszawy w rekordowym czasie 2,5 godziny
Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
Bezpieczna podróż samochodem w okresie świąteczno-noworocznym
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm