Edukacja, Z ostatniej chwili
Artur Dorula laureatem konkursu historycznego
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kar. S. Wyszyńskiego w Przysietnicy już od pięciu lat osiągają sukcesy w tematycznych konkursach z historii, zajmując w nich najwyższe miejsca jako finaliści i laureaci.
Artur Dorula z klasy 8b- to tegoroczny laureat konkursu historycznego „A jeśli ktoś nasz polski dom zapali – 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Represje, opór, życie codzienne oraz reakcje międzynarodowe”.
Uczeń na dodatkowych lekcjach przygotowywał się do konkursu, który wykraczał poza podstawę programową. Po zakwalifikowaniu się do etapu rejonowego rozpoczęły się poszukiwania lokalnych bohaterów tego okresu historycznego, celem napisania pracy. Ukierunkowany i wspierany przez nauczyciela historii- panią mgr Elżbietę Kosiba napisał pracę opartą na źródłach historycznych. Artur Dorula jest autorem pracy „ Stan wojenny na Sądecczyźnie we wspomnieniach internowanych.” Należy zaznaczyć, iż praca ta ma charakter twórczy, gdyż opiera się głównie na wspomnieniach i wywiadach internowanych działaczy Solidarności m.in.: Andrzeja Szkaradka, Zygmunta Berdychowskiego, Grzegorza Sajdaka i wielu innych sądeckich działaczy. Składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy rozdział opisuje stan wojenny w Polsce pod kątem sytuacji politycznej i gospodarczej, a także reakcję innych państw na jego wprowadzenie. W pracy zostały ukazane realia życia codziennego internowanych ze szczególnym uwzględnieniem ich pobytu w zakładach karnych. Praca oceniana była przez dwie komisje historyków- sądecką i krakowską i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. 23 marca 2022 roku uczeń prezentował swoją pracę przed Komisją Wojewódzką w Krakowie, gdzie analizował i oceniał zebrany materiał źródłowy. Odpowiadał na liczne pytania zadawane przez Komisję Wojewódzką. Pytania dotyczyły zarówno pracy jak i także wiedzy z wspomnianego okresu historycznego. Przedmiotem oceny Komisji Wojewódzkiej były wyłącznie udzielane przez ucznia odpowiedzi, oceniane wg kryteriów regulaminu konkursowego.
Artur Dorula zajął ex aequo II miejsce spośród 23 laureatów z województwa małopolskiego. 13 maja 2022 r. podczas spotkania z udziałem laureatów – uczniów szkół podstawowych z województwa małopolskiego, przybyłych wraz z opiekunami naukowymi oraz rodzicami, ogłoszono listę zwycięzców konkursu, którym następnie wręczono dyplomy i nagrody.
W uroczystej gali Arturowi towarzyszyła jego mama Pani Justyna Dorula oraz jego opiekun naukowy Pani mgr Elżbieta Kosiba.
Zwycięzcom pogratulowali obecni na uroczystości przedstawiciele organizatorów: Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty, dr Michał Wenklar – zastępca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Dariusz Gawęda – zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego województwa małopolskiego oraz prof. Tomasz Gąsowski z Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, który wygłosił również okolicznościowy wykład. Uroczysta gala odbyła się w Centrum Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” w Krakowie.
Wysoka aktywność mieszkańców Sądecczyzny. Nanieśli na KMZB ponad 5 tysięcy zgłoszeń
Olimpiada Wiedzy Psychologicznej
Śp Wanda Pasiut, Cyganowice
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm