Edukacja
Bezpieczeństwo w sieci
33,6 proc. chłopców i 17,9 proc. dziewcząt przyznaje, że otrzymało przez internet intymne zdjęcia. Ponad połowa badanych nastolatków zadeklarowała, że ich rodzice nie interesują się tym, co robią w internecie. MSW, NASK i Policja w ramach działań „CyberPol” podpisały porozumienie, którego celem jest skuteczniejsza walka z przestępstwami w sieci.
Internet jest dla wielu źródłem wiedzy i rozrywki. Jak wynika z badania „Nastolatki wobec internetu”, zrealizowanego przez Wyższą Szkołę Nauk Społecznych Pedagogium na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka i NASK, zdecydowana większość nastolatków (86,2 proc.) korzysta z internetu codziennie. Prawie połowa badanych nastolatków (43,2 proc.) pozostaje zalogowana do sieci za sprawą urządzeń mobilnych przez cały dzień. W sumie każdego dnia przeciętny nastolatek spędza w internecie około 3 godzin i 40 minut.
Jak się okazuje, dzieci i młodzież często deklarują, że internet poznają sami. Ponad połowa badanych nastolatków przyznaje, że ich rodzice nie interesują się tym, co dzieci robią w internecie. Zazwyczaj nastolatkowie praktyczne umiejętności posługiwania się internetem zdobywają sami, a co 3. szuka tych informacji u swoich rówieśników.
Nie ma wątpliwości, że internet posiada wiele zalet. W sieci czają się jednak również poważne zagrożenia, na które mogą być narażeni najmłodsi jej użytkownicy. Jak podają policyjne statystyki, tylko w 2014 roku odnotowano 129 przypadków prób uwodzenia małoletnich poprzez internet.
Z badania „Nastolatki wobec internetu” wynika także, że dzieci i młodzież są również szczególnie narażone na tzw. seksting, czyli zjawisko przesyłania zdjęć o charakterze seksualnym za pomocą internetu i telefonu komórkowego, które łatwo mogą wpaść w niepowołane ręce. 33,6 proc. chłopców i 17,9 proc. dziewcząt przyznaje, że otrzymało przez internet intymne zdjęcia. Co 3. nastolatek zna też osobę, która zdecydowała się takie zdjęcie przesłać osobom poznanym w internecie.
Program CyberPol
Dla młodych ludzi eksperymentowanie i zdobywanie nowych doświadczeń w sieci bez analizowania zagrożeń i konsekwencji jest naturalne. By uchronić ich przed niebezpieczeństwami, niezbędna jest edukacja o potencjalnych zagrożeniach oraz skuteczne ich zwalczanie przez służby i instytucje. Instytut Badawczy NASK wspólnie z Policją od lat prowadzi działania na rzecz bezpieczeństwa w sieci. 16 lipca MSW, NASK i Policja podpisały porozumienie w ramach programu „CyberPol”.
Jego głównym celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń na temat działań podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, zwalczania cyberprzestępczości oraz podnoszenia poziomu świadomości osób korzystających z sieci. W ramach programu zorganizowane zostaną specjalistyczne szkolenia dla funkcjonariuszy, które będą prowadzone przez specjalistów z NASK. Będą one dotyczyły przede wszystkim zwalczania cyberprzestępstw oraz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Program szkoleń obejmie grupę ok. 1700 funkcjonariuszy, którzy będą podzieleni na 3 grupy ze względu na stopień zaawansowania szkolenia.
Prócz zaawansowanych szkoleń dla funkcjonariuszy z pionów do walki z cyberprzestępczością oraz z kryminalnego, przeszkoleni zostaną policjanci z prewencji. Po zakończeniu szkoleń funkcjonariusze będą przeprowadzać warsztaty w szkołach na temat zagrożeń związanych z internetem. Spotkania mają także na celu zwiększenie świadomości młodych osób, które korzystają z sieci.
*Raport z reprezentatywnego ogólnopolskiego badania „nastolatki wobec internetu”, zrealizowanego na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka i NASK przez Pedagogium WSNS w okresie maj-czerwiec 2014 r. Próba 1235 uczniów klas drugich z 50 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjanych wszystkich typów.
MSW
„Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Dzisiaj bezpłatnie sprawdzisz stan oświetlenia swojego samochodu
Sądeccy policjanci współorganizowali konferencję szkoleniową na temat zagrożeń współczesnej młodzieży
Urzędnicy przypominaj o nowych zasadach użytkowania urządzeń grzewczych
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm