Edukacja

Cartoon Network w „Dwójce”. Razem uczą jak być kumplem i nie dokuczać!

Opublikowano: 7 marca, 2020 o 12:31 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Gala finałowa międzynarodowego przedsięwzięcia „Najważniejsze to grać fair i nie dokuczać. Razem pomimo różnic”, którego pomysłodawcą i koordynatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, odbyła się w piątek, 6 marca 2020 roku. Głównymi założeniami inicjatywy było promowanie gry fair play, przyjaźni i dobroci. Inspiracją dla tego wydarzenia, jak i do zorganizowania Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Najważniejsze to grać fair i nie dokuczać, stała się piąta edycja kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem- nie dokuczaj”, której celem jest zachęcanie młodych ludzi do tego, by nie dokuczać, nie traktować innych źle i celowo ich ranić.

Gala finałowa została poprowadzona przez Jakuba Ogorzałka i Bartłomieja Migacza z kl. VIIa w dwóch językach: polskim i angielskim. Wzięła w niej udział cała społeczność szkolna, dyrekcja szkoły, laureaci Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Najważniejsze to grać fair i nie dokuczać” wraz z opiekunami, a także pani Emilia Rybak z Cartoon Network, która wręczyła certyfikaty KLUBU KUMPLI od Cartoon Network za promowanie koleżeńskich zachowań i udział w kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj” sześciu szkołom, które odpowiedziały na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu i wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Najważniejsze to grać fair i nie dokuczać”.

Sześć szkół , które wzięły udział w konkursie otrzymało podczas gali finałowej w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu oficjalnie certyfikaty KLUBU KUMPLI od Cartoon Network. Wśród szkół uhonorowanych certyfikatami podczas gali finałowej znalazły się: Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, Szkoła Podstawowa im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy, 26 HAZIRAN ORTAOKULU w Tokat, Turcja oraz SCOALA PROFESIONALA TARLISUA w Tirlisua, Rumunia. Ponadto cztery klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Stary Sączu: 1b, 5a, 5c oraz 6a odebrały od przedstawiciela Cartoon Network, pani Emilii Rybak certyfikaty KLUBU KUMPLI dla klas. Klasy te były bowiem najaktywniejsze w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Najważniejsze to grać fair i być dobrym kumplem” organizowanym przez starosądecką „Dwójkę”.

Zanim odbyła się uroczystość wręczenia nagród w rozstrzygniętym konkursie „Najważniejsze to grać fair i nie dokuczać”, cała społeczność szkolna, zaproszeni goście oraz laureaci konkursu wraz z opiekunami wzięli udział w  otwartej lekcji wychowawczej, inspirowanej scenariuszami godzin wychowawczych proponowanych w ramach kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. W role aktorskie wcielili się wszyscy uczniowie z klasy VIa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu, którzy również współpracując ze sobą i wykazując się wielką kreatywnością samodzielnie przygotowali wiele nietypowych rekwizytów przydatnych podczas występu na sali gimnastycznej.

              „Chodź, pokażę ci świat lśniący życiem i piękny/ Świat, na który nie okiem, ale sercem czystym patrz…” – te właśnie słowa piosenki z filmu „Alladyn” we wzruszającym wykonaniu Emilii Nalepy z IIIa rozbrzmiały na sali gimnastycznej. W tym samym czasie uczniowie z klasy VIa stworzyli poczucie wspólnoty obdarowując wszystkie osoby obecne na sali uśmiechem, dobrym słowem, wielobarwnymi tulipanami, a także symbolicznymi czerwonymi serduszkami z napisem „Ważne jest to, by grać fair i nie dokuczać”.

Na scenie zaś stało ogromne drzewo, na którym wisiały różnokolorowe papierowe dłonie wykonane przez wszystkich uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu. Drzewo- symbol każdej klasy, a na jego pniu cechy wspólne, zaś na gałęziach cechy, które czynią każdego z nas niepowtarzalnym i wyjątkowym. Prowadzący prosi o to, by wszyscy spojrzeli na rozłożyste gałęzie, które odchodzą od pnia. Zwraca uwagę na zielone liście, na których znajdują się rzeczy, które odróżniają uczniów od grupy. Mimo różnic, mamy przecież wiele rzeczy, które nas łączą, dlatego tak ważne jest szukanie rzeczy wspólnych- tego, co nas łączy, a nie tylko tego, co nas dzieli.

Pojawia się niespodziewanie tajemnicza „skrzynia dobrych wiadomości”, w której znajdują się przemyślenia wszystkich uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 o pozytywnych zdarzeniach z ich życia z ostatniego tygodnia.

Po chwili Gabriela Mordarska i Piotr Damasiewicz z VIa wnoszą ogromną gałąź z napisem „Razem pomimo różnic”„Together despite differences”, a potem uczniowie układają potężne puzzle w jedną całość.  Najpierw to była tylko zwykła rozsypanka, która zostaje jednak potem ułożona przez uczniów w całość za pomocą dobrych słów i pozytywnych komunikatów, bo przecież właśnie takie doceniające zdania powodują, że jesteśmy silniejszą grupą, jest nam przyjemniej w klasie i mamy więcej odwagi. „Zostań „CODZIENNYM ŻYCZLIWCEM” dla innych na dłużej”- zwraca się do widowni jeden z uczniów z kl. VIa. „Dyskretnie rób dobre uczynki i życzliwe przyjazne gesty wobec innych.”- dodaje kolejny.  Ułożone w jedną całość rozsypane puzzle pokazują przecież to, jak wiele pomimo różnic nas łączy. Podczas otwartej lekcji wychowawczej nie zabrakło więc praktycznych porad jak postępować w życiu i jakimi wskazówkami kierować się w codziennych relacjach międzyludzkich.

Nagle przy dźwiękach piosenki „Wspaniały świat” z filmu „Alladyn” na scenie pojawiają się piękne i niepowtarzalne motyle o wielobarwnych skrzydłach, w które wspaniale wcieliły się uczennice z klas Ib, IIb oraz IIIa. Niestety zaplątane w symboliczną pajęczynę, która krępuje ich ruchy na scenie, swoim zachowaniem odzwierciedlają to, jak czują się osoby, którym inni dokuczają. I wtedy gdy pojawia się napis: STOP BULLYING motyle uwalniają się z krępującej ich pajęczyny i same kierują do wszystkich słowa, które wskazują jak postępować, by nikt z nas nie przypominał takiego motyla zaplątanego w pajęczynę smutku, niepewności, odtrącenia, złości, lęku, czy rozczarowania. Na scenie leżą porozrywane przez motyle pajęcze nici, bo trzeba przeciwdziałać dokuczaniu. Starsi koledzy z VIa trzymający napis STOP BULLYING również budują słowne drogowskazy jak być dobrym kumplem, a Karol Karlak z kl. Va z uwagi na międzynarodowy charakter wydarzenia kieruje te same przesłania do wszystkich w języku angielskim.

Sophia Angel Israel z kl. VIIIa śpiewa piosenkę Demi Lovato ‘Gift of a Friend’, a uczniowie z VIa ze swoimi niepowtarzalnymi walizkami w różnych kolorach podróżują w nieznane, ucząc się współpracy w grupie, szukając cech wspólnych, czego symbolem były stworzone w trakcie podróży grupy z podróżników mających walizki o tych samych kolorach. Korzystając z różnych cech osób, które tworzyły ich grupy, uczniowie wymyślają schronienia, które są odmienne i niepowtarzalne, mimo, iż do ich budowy wykorzystane zostały te same materiały odnalezione na wyspie.

Są też superbohaterowie- Spiderman, Superman i Batman, których role odgrywają Konrad Morzywołek, Włodzimierz Kowalik i Oskar Skoczeń z VIa. A potem nagle na scenie pojawiają się Jan Karlak z IIb i Krzysztof Skoczeń z IIIa, którzy udowadniają, że też mają supermoce, bo dzięki dobremu sercu mogą pomagać innym. W grupach uczniowie z VIa rysują także potężne portrety swoich superbohaterów, które odzwierciedlają cechy, jakie drzemią w każdym z nas. Superbohaterowie na plakatach okazują się być bardzo różnorodni, a to jak wyglądali wynikało przecież z kreatywności, współpracy w zespole i dostrzeżonych cech członków każdej z grup, w których tkwi nie tylko potencjał każdego z nas, ale także siła każdej grupy klasowej.

Na koniec lekcja wychowania fizycznego, podczas której uczniowie podając piłkę do siebie wołają „włączaj”, „nie wyłączaj”, podkreślając naszą rolę- rolę osób przyjmujących, których zadaniem jest dbanie o życzliwe relacje w grupie.

Gdy na scenie znowu pojawiają się motyle, czują się już wolne, fruwają swobodnie, bez lęku, smutku i gniewu.  Zanim wszyscy aktorzy wraz z motylkami zawołają „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, motylki pokazują papierowe łańcuchy wykonane przez zespołu klasowe ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu. Symbolicznie są wyrazem roli „włącznika”, który powinien być obecny w każdej klasie, bo przecież każda klasa jest przestrzenią, gdzie spotykają się różne osoby, co czyni grupę klasową tak ciekawą. Pomimo różnic, jak brzmiało przesłanie otwartej lekcji wychowawczej, mamy wiele rzeczy, które nas łączą.

Po zakończeniu otwartej lekcji wychowawczej, która odbyła się zamiast tradycyjnej akademii na gali finałowej, nadeszła pora na wręczenie nagród laureatom Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Najważniejsze to grać fair i być dobrym kumplem”. Nagrody wręczała Emilia Rybak z Cartoon Network oraz wicedyrektor szkoły Joanna Pabian- Rams.

Nie zabrakło również podziękowań skierowanych do sponsorów za ich hojność i wsparcie, dzięki czemu laureaci konkursu mogli otrzymać wiele nagród. Wśród sponsorów znaleźli się: Cartoon Network, Firma BATIM ze Starego Sącza, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła, Kino HELIOS z Nowego Sącza, Termy Chochołowskie, Tatrzański Park Narodowy oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Starym Sączu. Galę finałową oficjalnie zamknęła wicedyrektor szkoły Joanna Pabian- Rams oraz Emilia Rybak z Cartoon Network, gratulując wszystkim laureatom i uczestnikom wydarzenia.

Lista laureatów w poszczególnych kategoriach:

Kategoria: klasy I-III

I miejsce (ex aequo)

Gabriela Bochenek, kl. 1b, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Małgorzata Kowal, kl. 1b, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Jagoda Łoboz, kl. 1b, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

II miejsce

Wiktoria Kurzeja, kl. 1a, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

III miejsce (ex aequo)

Natasza Garwol, kl. 1b, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Michalina Zielonka, kl. 1b, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Julian Kuziel, kl. 1b, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Kategoria: klasy IV-VI

I miejsce (ex aequo):

Praca z SCOALA PROFESIONALA TARLISUA w Tirlisua, Rumunia

Piotr Garwol, kl. 5c, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Wiktoria Damasiewicz, kl. 5a, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

II miejsce (ex aequo):

Karolina Wokacz, kl. 5a, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Weronika Golonka, kl. 6a, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

III miejsce (ex aequo):

Patrycja Czop, kl. 6b, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy

Julia Zegarlińska, kl. 6a, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Aleksandra Tyka, kl. 5a, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Piotr Damasiewicz, kl. 6a, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Alicja Pyrz, kl. 5c, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Wyróżnienia:

Anna Prusaczyk, kl. 6b, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy

Oskar Skoczeń, kl. 6a, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu

Kl. VII-VIII (ex aequo):

I miejsce:

Aleksandra Kozieńska, kl. 8, Szkoła Podstawowa im. 1PSP AK  w Gaboniu

Ebrar Öztürk, 26 HAZIRAN ORTAOKULU w Tokat, Turcja

Beril Ayse Ozer, 26 HAZIRAN ORTAOKULU w Tokat, Turcja

Mustafa Eren Cetin, 26 HAZIRAN ORTAOKULU w Tokat, Turcja

II miejsce (ex aequo):

Mustafa Kaya Cakirtas, 26 HAZIRAN ORTAOKULU w Tokat, Turcja

Oyku Gokce, 26 HAZIRAN ORTAOKULU w Tokat, Turcja

Nisanur Agac, 26 HAZIRAN ORTAOKULU w Tokat, Turcja

Jakub Waligóra, kl. 7, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy

III miejsce (ex aequo):

Magdalena Zielińska, kl. 7d, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu

Iclal Buse Boysan, 26 HAZIRAN ORTAOKULU w Tokat, Turcja

Ismihan Kolukısa, 26 HAZIRAN ORTAOKULU w Tokat, Turcja

Nursena Gokce, 26 HAZIRAN ORTAOKULU w Tokat, Turcja

Yigit Berk Bakirhan, 26 HAZIRAN ORTAOKULU w Tokat, Turcja

GRATULUJEMY!!!

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"