Edukacja
Cyberbezpieczeństwo. Czy temat już oklepany?
W ramach dofinansowania ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, Stowarzyszeni dla Sądeckiej Ziemi zorganizowali zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu, właśnie na temat cyberbezpieczeństwa. Okazuje się, że temat niby oklepany, a jednak wciąż potrafi zaskoczyć.
„Cyberbezpieczeństwo vs cyberprzestępstwo” to nazwa projektu, który brzmi jak oklepany wykład dotyczący bezpieczeństwa w sieci. Jednak zajęcia, które odbyły się w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach, a także w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju pokazują, że temat ten wciąż jest ważny, potrzebny i niektórzy uczniowie nadal nie zdają sobie sprawy np. z konsekwencji niektórych postów, czy fotografii wrzucanych do sieci. – W dzisiejszych czasach Internet, a szczególnie media społecznościowe stanowią nieodzowny element życia każdego młodego człowieka. Wszyscy wiemy, że wszechobecna wirtualna rzeczywistość przynosi nie tylko korzyści ułatwiające życie, lecz wiele możliwości poniżania, oszukiwania i obrażania innych – mówi Iwona Sikorska, Dyrektor Zespołu Szkół w Marcinkowicach.
Zajęcia dotyczące cyberbezpieczeństwa prowadził funkcjonariusz operacyjny sądeckiej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, który na co dzien spotyka się z różnymi problemami i sytuacjami w sieci. Dlatego też po każdych zajęciach, zarówno w Marcinkowicach, jak i w Krynicy, uczniowie mieli okazję porozmawiać indywidualne z prowadzącym właśnie na temat swoich doświadczeń i problemów. – W zajęciach udział wzięło 65 uczniów klas Technikum informatycznego i Technikum budowlanego – mówi Agnieszka Cisek, Pedagog w ZSP im Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju. – Zajęcia wzbudziły szczególne zainteresowanie, gdyż prowadzone były przez policyjnego specjalistę ds. zapobiegania cyberprzestępczości – przyznaje pedagog.
Mając na celu szeroko rozumianą profilaktykę w zakresie cyperbezpieczeństwa i cyberprzemocy bardzo ważne są zajęcia profilaktyczne. Zwłaszcza w szkole mundurowej. – Zespół Szkół w Marcinkowicach współpracuje na co dzień z funkcjonariuszami policji, którzy uświadamiają młodzieży jakie są formy przemocy w sieci, jak im zapobiegać i przeciwdziałać, jak dokumentować zdarzenia, jak postępować w przypadku ich ujawnienia, a także jaka jest ochrona prawna dla ofiary i konsekwencje dla sprawcy – wyjaśnia Iwona Sikorska z ZS w Marcinkowicach.
To już drugi projekt dotyczący cyberbezpieczeństwa, realizowany przez stowarzyszenie. – Chyba tego tematu nigdy dość. Jesteśmy bardzo wdzięczni Starostwu Powiatowemu w Nowym Sączu, za to, że kolejny raz otrzymaliśmy dofinansowanie na projekt w tym temacie, zwłaszcza widząc zaskoczenie uczniów podczas omawiania niektórych spraw przez prowadzącego – mówi Aneta Hasior-Mordarska ze Stowarzyszonych dla Sądeckiej Ziemi.
Projekt dofinansowany został przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu w ramach konkursu „Bezpieczne Sądeckie”
Wysoka aktywność mieszkańców Sądecczyzny. Nanieśli na KMZB ponad 5 tysięcy zgłoszeń
Olimpiada Wiedzy Psychologicznej
Śp Wanda Pasiut, Cyganowice
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm