Edukacja, Z ostatniej chwili
Czarnek zachęca szkoły do patriotycznych wycieczek
Ministerstwo Edukacji i Nauki, pod kierownictwem Przemysława Czarnka, zachęca szkoły do udziału w przedsięwzięciu „Poznaj Polskę”, w którym można otrzymać do 80 proc. dofinansowania do wycieczek.
W ramach „Poznaj Polskę” dofinansowaniu w 80 proc. podlegają wycieczki: jednodniowe, dwudniowe i trzydniowe. Ze środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów wycieczki, w tym: koszty przejazdu, bilety wstępu, usługa przewodnicka, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie uczestników wyjazdu.
Czy wycieczka musi być zorganizowana w tym roku szkolnym czy kalendarzowym ?
Od 6 do 30 września organy prowadzące mogą ubiegać się o dofinasowanie wycieczek, które zostaną zrealizowane do 15 grudnia 2021 roku. Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” jest przedsięwzięciem pilotażowym. W przyszłym roku ogłoszony zostanie drugi nabór, który obejmie dofinasowanie wycieczek w roku 2022.
Od kiedy można organizować wycieczkę?
Wycieczka może zostać zrealizowana po podpisaniu umowy/porozumienia pomiędzy organem prowadzącym szkołę a Ministerstwem Edukacji i Nauki, ponieważ tylko koszty poniesione od dnia zawarcia umowy do dnia 15 grudnia 2021 r. są kosztami kwalifikowanymi. Zakładamy, że pierwsze umowy zostaną podpisane jeszcze we wrześniu.
Co znaczy 150 zł na dobę?
Oznacza to, że wysokość dofinansowania kosztów zakwaterowania i wyżywienia nie może przekroczyć 150 zł na jednego uczestnika dziennie. Koszty pozostałe tj. koszty przejazdu, bilety wstępu, usługa przewodnicka oraz ubezpieczenie uczestników wyjazdu nie wliczają się w ten limit.
Ile wniosków może składać jedna szkoła? Czy jest ograniczenie?
Wnioskodawca może złożyć dla każdej szkoły, której jest organem prowadzącym:
a) dla szkoły podstawowej – maksymalnie dwa wnioski o dofinansowanie wycieczki (jeden wniosek dla klas I-III oraz jeden wniosek dla klas IV-VIII),
b) dla szkoły ponadpodstawowej – maksymalnie jeden wniosek o dofinansowanie wycieczki;
c) w przypadku zespołu szkół – maksymalnie dwa wnioski o dofinansowanie wycieczki dla szkoły podstawowej (jeden wniosek dla klas I-III oraz jeden wniosek dla klas IV-VIII) oraz maksymalnie jeden wniosek o dofinansowanie wycieczki dla każdej szkoły ponadpodstawowej, wchodzących w skład zespołu.
Czy jedno dofinasowanie obejmuje tylko jedną klasę?
Jedno dofinasowanie nie jest przyznawane na klasę, lecz na wycieczkę. W wycieczce mogą wziąć udział dzieci z różnych klas w ramach grupy wiekowej. Maksymalna ilość uczestników wyjazdu nie została wyznaczona.
Ile osób minimalnie może wziąć udział w przedsięwzięciu?
Wycieczka może zostać zorganizowana pod warunkiem udziału co najmniej 10 uczniów.
Czy wycieczkę może zorganizować biuro podróży?
Wycieczka może zostać zorganizowana przez podmiot zewnętrzny (biuro podróży).
Komunikatem zmieniającym z dnia 2 września 2021 r. został dodany zapis:
„Wnioskodawca może powierzyć organizację wycieczki podmiotowi zewnętrznemu.”
Co to jest wkład niefinansowy?
Wkładem niefinansowym może być np. własny autokar lub praca osoby (nauczyciel, opiekun), która ma uprawnienia przewodnickie. We wniosku należy wycenić wartość wkładu niefinansowanego.
Czy w ramach wycieczki można odwiedzić punkty spoza listy?
Tak, w ramach wycieczki można odwiedzić punkty spoza listy, jednakże w ramach wycieczki dofinansowanej przez MEiN muszą być przede wszystkim zrealizowane punkty edukacyjne wskazane przez MEiN w liczbie odpowiadającej długości trwania wycieczki (jednodniowa – co najmniej 2 pkt; dwudniowa – 4 pkt; trzydniowa – 6 pkt). Koszty biletów wstępu do dodatkowych punktów spoza listy muszą zostać pokryte z wkładu własnego.
Czy wycieczka może trwać dłużej niż 3 dni ?
Tak, w takim przypadku, koszty związane z pobytem ponad 3 dni (np. dodatkowe koszty noclegów, zakwaterowania) muszą zostać pokryte ze środków własnych. Koszty przejazdu (powrotnego) można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wycieczki.
Czy zakresy tematyczne mogą się mieszać?
Tak, można jedną wycieczkę zorganizować w ramach różnych obszarów tematycznych.
Czy wkład własny może wynieść więcej niż 20 proc.?
Wysokość wkładu własnego musi wynosić co najmniej 20 proc. całkowitego kosztu wycieczki, co oznacza, że może on być większy (np. kwota dofinasowania 50%, kwota wkładu własnego 50 proc.).
Czy wkład własny może być finansowany przez wpłaty rodziców?
Tak, wkład własny może być zapewniony w formie wpłat rodziców dzieci, które będą uczestniczyć w wycieczce.
Co się stanie jeżeli będzie IV fala pandemii?
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji w jakiej się znajdziemy za kilka miesięcy. Jeżeli wystąpią okoliczności, które uniemożliwią zrealizowanie wycieczki umowa zawierana z organem dopuszcza taką sytuację, stanowi ona, że:
1. Umowa może zostać rozwiązana za zgodą obydwu Stron w przypadku wystąpienia okoliczności, za które żadna ze Stron nie ponosi odpowiedzialności, a które uniemożliwiają wykonanie umowy.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, udokumentowane i uzasadnione koszty wykonanej części zadania poniesione przez Wykonawcę do dnia złożenia wniosku o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron podlegają sfinansowaniu ze środków przyznanych przez Ministra.
Czy dowodem rozliczenia może być paragon zamiast faktury?
Dowodem księgowym dokumentującym poniesienie wydatku jest faktura VAT wystawiona na organ prowadzący szkołę, który odpowiada przed MEiN za wydatkowanie dotacji.
Czy można dodawać jeszcze punkty edukacyjne do list „Poznaj Polskę”?
Prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na : poznajpolske@mein.gov.pl . Punkty edukacyjne po weryfikacji zostaną dodane w kolejnych edycjach przedsięwzięcia.
WOŚP zagra w Starym Sączu. PROGRAM!
Wielki pożar w centrum miasta Nowego Sącza
Ślizgawka w hali lodowej w Krynicy-Zdroju zaprasza
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm