Edukacja
Do czego dążymy czyli reforma szkolnictwa wg MEN
Zmiany czekają uczniów podstawówek, gimnazjów i liceów. Zapowiedziana przez szefową MEN reforma edukacji ruszyć ma w 2017 roku. Zmiany będą przeprowadzane stopniowo.
Szkoła Podstawowa
W klasach I-IV szkoły podstawowej obowiązywała będzie edukacja wczesnoszkolna. Dodatkowo IV klasy mają mieć tego samego wychowawcę, którego miały przez trzy pierwsze lata szkoły. W klasach V-VIII szkoły podstawowej obowiązywać ma poziom gimnazjalny.
Gimnazjum
Gimnazja mają zostać wygaszone. Proces ten rozpocznie się w 2017 roku – wtedy rocznik, który miałby rozpocząć I klasę gimnazjum rozpocznie VII klasę podstawówki.
Liceum
Po podstawówce uczniowie będą mieli do wyboru:
- czteroletnie liceum ogólnokształcące,
- pięcioletnie technikum
- dwustopniową szkołę branżową (która zastąpić ma dzisiejsze szkoły zawodowe)
W ramach zapowiadanej przez MEN reformy szkolnictwa przewidziano trzyletni okres przejściowy. W tym czasie klasy VII będą mogły znajdować się albo w budynku gimnazjum, albo szkoły podstawowej. Docelowo klasy I-IV i V-VIII mają być połączone w jedną szkołę. Uczniowie, którzy jesienią 2017 r. trafią do I i VII klas szkół powszechnych, będą pierwszymi rocznikami, które będą uczyć się zgodnie z nową podstawa programową kształcenia ogólnego.
Od 2017 r. mają pojawić się dwa nowe roczniki: klasa I szkoły powszechnej (rok urodzenia 2010), która będzie miała całkiem nową podstawę programową przez 12 lat i klasa VII (rok urodzenia 2004 albo 2005 – zależnie, czy dziecko poszło do szkoły jako 7-, 6-latek), która już nie będzie klasą aplikującą do gimnazjów. W okresie przejściowym, jeśli uczniowie nie zmieszczą się w szkole powszechnej, będą mogły przyjąć te klasy dotychczasowe gimnazja. – Po trzech latach będą to już szkoły powszechne, klasa I-VIII, która będzie mogła realizować swoje zadania w jednym, dwóch lub trzech budynków – w ten sposób tłumaczyła to minister edukacji Anna Zalewska, wyjaśniając, że chodzi o to, by nie marnując potencjału nauczycieli, nie marnować też budynków.
W roku szkolnym 2019/2020 odbędzie po raz pierwszy nowa rekrutacja do liceów, spotkają się wówczas dwa roczniki – po VIII klasie szkoły powszechnej i III gimnazjum. Nowy system ma działać w pełni od roku szkolnego 2022/2023.
źródło: MEN/ edukacja
Komentarze
Komentarze (2)
Możliwość komentowania wyłączona.
nie zwykłem używać wulgarnych słów ale jednym słowem po……..ło ich
„[…], spotkają się wówczas dwa roczniki – po VIII klasie szkoły powszechnej i III gimnazjum.”
Problem przeludnienia w szkołach średnich oczywiście sam się rozwiąże. Szkoda, że o tym Minister Edukacji nie wspomniała.