Edukacja, Z ostatniej chwili
„Działamy Razem”. Finał akcji w „Dwójce”
Trzy tamburmajorki z klasy Va Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu swoim występem 25 lutego 2019 roku otworzyły finał Dnia Bezpiecznego Internetu, będący efektem wszechstronnej współpracy całej społeczności szkolnej nad realizacją wieloetapowych działań wychowawczych. Koordynatorami projektu byli Małgorzata Koszyk (pedagog szkolny), Teresa Tokarczyk, Beata Damasiewicz oraz Agnieszka Obrzud. Podjęte w szkole i wśród społeczności lokalnej wspólne działania miały na celu zachęcenie uczniów do tego, by korzystali z Internetu po to, aby szerzyć dobro i mądrze korzystać z informacji zawartych w Internecie.
Prowadzący uroczystość przypomnieli więc zasady ASA INTERNETU, którego w sieci cechuje rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Finał Dnia Bezpiecznego Internetu był świetną okazją do tego, by połączyć go z Festiwalem Uśmiechu i Dobrych Uczynków, stąd każdy uczeń podczas finału inicjatywy otrzymał naklejkę-uśmiech, którą symbolicznie nosił przez cały dzień, aby pamiętać o tym, iż również w codziennym życiu trzeba się uśmiechać i uśmiechem – symbolem przyjaźni, koleżeństwa, dobroci, obdarowywać innych. Podczas finału uczniowie mogli obejrzeć również autorską inscenizację z udziałem szkolnych wolontariuszy o roli przyjaźni i bezpiecznym korzystaniu z Internetu.
Warto przypomnieć, iż Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu już po raz drugi włączyła się w realizację założeń związanych z Dniem Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. i angażuje państwa z całego świata.
Korytarze szkoły ozdobiły ogromne portrety klasowe, na których uczniowie pokazywali to, iż pomimo różnic, są zawsze razem. Na dolnym korytarzu szkolnym dzięki zaangażowaniu wszystkich klas i wychowawców powstał wielobarwny i niezwykle wymowny „ogród kwitnący zimą”, w którym symbolicznie zakwitło tyle kwiatów, ilu jest uczniów w szkole.
Na płatkach kwiatów uczniowie pisali swoje pozytywne cechy, swoje atuty, które pomagają im w budowaniu dobrych relacji z kolegami i koleżankami w klasach.
Kolejne zadanie związane z Dniem Bezpiecznego Internetu- „Działajmy Razem”, którego efekty podczas finału mogła obejrzeć cała społeczność szkolna polegało na przygotowaniu przez każdą klasę autorskiej piosenki, rymowanki, wiersza, na temat atutów swojej klasy pt. ‘Nasza klasa jest super’.
Efekty klasowej współpracy można było podziwiać w trakcie wyjątkowych występów poszczególnych klas. Wszystkie klasy wykazały się zaskakującą kreatywnością, pokazując jednocześnie, iż potrafią pokonywać trudności i współpracować w atmosferze przyjaźni, tolerancji i zrozumienia. Na podstawie zaprezentowanych klasowych wierszy i piosenek wkrótce powstanie nietypowa kronika prezentująca wszystkie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.
Powstało także ponad 70 różnych autorskich pocztówek, na których znalazły się wszystkie prace uczniów szkoły promujące Dzień Bezpiecznego Internetu 2019. Od 5 lutego, oficjalnej daty obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, zdobią one drzwi sal lekcyjnych. We wtorek, 5 lutego, grupa uczniów szkoły wraz ze szkolnymi wolontariuszami i opiekunami wzięła udział w happeningu, przybliżając mieszkańcom Starego Sącza założenia związane z tegorocznym Dniem Bezpiecznego Internetu. Podczas happeningu zaprezentowano społeczności lokalnej wykonane przez uczniów plakaty oraz rozdawano przypadkowo spotkanym na starosądeckim rynku mieszkańcom autorskie pocztówki przedstawiające plakaty konkursowe uczniów.
Dzięki przychylności Galerii Pod Piątką wszystkie plakaty znalazły się na wyjątkowej tematycznej wystawie, której obejrzenie było okazją dla mieszkańców Starego Sącza i nie tylko do wielu osobistych przemyśleń na temat współczesnego życia i relacji międzyludzkich w rzeczywistości, jak i w świecie wirtualnym. Wernisaż prac uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu odbywał się w Galerii Pod Piątką od 6 lutego do 8 lutego. W tych dniach społeczność lokalna oddawała swoje głosy do specjalnie przygotowanego pudełka na najciekawsze prace.
Pamiątkowe medale, dyplomy i wyróżnienia uczniom, których prace zdobyły najwięcej głosów od społeczności lokalnej, podczas finału wręczyła Ewelina Wiśniewska, kierownik Galerii Pod Piątką, a także Dyrektor Szkoły Wioletta Nowak i wicedyrektor szkoły Joanna Pabian- Rams. Ewelina Wiśniewska jako Przewodnicząca Komisji Konkursowej podkreśliła wysoki poziom artystyczny prac konkursowych i przyznała dodatkowo wyróżnienia specjalne autorom prac, które według niej wzbudzały najwięcej wartościowych refleksji. Ogłoszono jednocześnie wyniki szkolnych konkursów przebiegających pod hasłem Działajmy razem. Uczniowie zostali zachęceni do podjęcia osobistych rozważań na temat tolerancji, współpracy, szacunku, życia bez agresji nie tylko w świecie wirtualnym, ale również w codziennych relacjach międzyludzkich w świecie rzeczywistym. Został więc również przeprowadzony konkurs na najlepszy projekt gry multimedialnej oraz na najciekawszą prezentację multimedialną odnoszącą się do tegorocznego hasła Dnia Bezpiecznego Internetu „Działajmy razem”.
Zanim tegoroczny finał DZIAŁAJMY RAZEM dobiegł końca, na wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka. Uczniowie otrzymali po dwa symboliczne serduszka, bo w codziennych relacjach z innymi nie należy zapomnieć o tym, że życzliwość jest fajna. „Jedno jest dla Ciebie, drogi kolego, koleżanko, a drugie podaruj komuś. Być może komuś, kogo chcesz za coś przeprosić; być może komuś, kto potrzebuje usłyszeć od drugiego człowieka dobre słowo; być może komuś, komu chcesz za coś podziękować; albo komuś, kogo po prostu lubisz i chciałbyś mu zrobić miłą niespodziankę. Powiedz swojemu koledze, koleżance: „dobrze, że jest.”- mówili uczniowie z klasy Va prowadzący finał, podczas gdy szkolni wolontariusze z koszami przepełnionymi pierniczkami w kształcie serduszek, wręczali je zgromadzonym na sali uczniom i nauczycielom, bo przecież to życzliwość otwiera drzwi do ludzkich serc.
fot. Jakub Pasoń
Babciu i Dziadku, uważajcie na oszustów
Już za chwilę ruszy kwalifikacja wojskowa!
Inauguracyjna sesja Rady Seniorów w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm