Edukacja, Z ostatniej chwili
Gaudeamus igitur na Starosądeckim Uniwersytecie Dzięcięcym
Mają po kilka lat, a już dostali… uniwersyteckie indeksy. W Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari zainaugurowano PIERWSZY rok akademicki Starosądeckiego Uniwersytetu Dziecięcego. Mali studenci będą uczyć się m. in. fizyki i modelowania. Zajęcia poprowadzą wykładowcy Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. To przygoda z nauką i nauka poprzez zabawę.
Uroczystość poprowadziła Anna Pych, prezes Fundacji Będzie Dobrze. Indeksy młodym studentom wręczyła Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, prof.dr hab. inż Mariusz Cygnar (rektor sądeckiej PWSZ) i burmistrz Jacek Lelek, którzy tę naukową inicjatywę objęli honorowym patronatem.
–Teoretycznie rekrutacja na „studia” trwała kilkanaście dni, praktycznie – zamknęła się w pierwszym dniu -mówi Anna Majda, prezes Fundacji Rozwoju Sądecczyzny i założycielka uniwersytetu –zainteresowanie uniwersytetem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, stąd decyzja o zwiększeniu limitu.
W Starym Sączu naukę rozpoczęło właśnie 120 osób. Zamiast studentów skrzętnie notujących słowa profesora, kilkulatkowie z głowami pełnymi zaskakujących pomysłów. – Myślę, że to jest fajna przygoda. Wiele wniesie w jego życie – mówi mama jednego z małych studentów. – Najbardziej to ja interesuję się fizyką – zdradza student Uniwersytetu Dziecięcego.
Teraz chłopiec będzie mógł dowiedzieć się więcej na jej temat. Uniwersytet ma pokazać dzieciom, że nauki ścisłe i przyrodnicze wcale nie są trudne. Wykładowcy przygotowali nietypowe ćwiczenia. Wszystko w pełni dostosowane do wiedzy i potrzeb małych studentów. Bezczynne siedzenie w auli zdecydowanie niedopuszczalne, kreatywność – mile widziana.
Starosądecki Uniwersytet Dziecięcy powstał z inicjatywy Fundacji Rozwoju Sądecczyzny, która we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową i przy wsparciu władz Starego Sącza, zaproponowała szczególną i atrakcyjną formę zdobywania wiedzy skierowaną do najmłodszych mieszkańców gminy. Ideą przedsięwzięcia jest uczenie dzieci myślenia w sposób nieszablonowy i praktyczny. Swoje pasje i zainteresowania młodzi ludzie będą rozwijać podczas zajęć w laboratoriach PWSZ na wybranym przez siebie kierunku: modelowanie 3D, robotyka, fizyka w doświadczeniach oraz fotografia.
Po tradycyjnej pieśni uniwersyteckiej „Gaudeamus igitur” młodzi żacy uroczyście ślubowali: „zdobywać wytrwale wiedzę, rozwijać umiejętności oraz kształtować swoją osobowość, postępować zgodnie z prawem, tradycją i dobrymi obyczajami akademickimi, dbać o honor i dobre imię Starosądeckiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz godność studenta, odnosić się z szacunkiem do nauczycieli i opiekunów przestrzegać zasad współżycia koleżeńskiego i przepisów obowiązujących w Uniwersytecie”. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Wielcy wynalazcy w dziejach motoryzacji” wygłosił prof. Mariusz Cygnar.
PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ DOSTĘPNA NA FACEBOOKU>>>>: STAROSĄDECKIE.INFO
Komentarze
Komentarze (7)
Możliwość komentowania wyłączona.
super pomysł Pnie Burmistrzu, dzieciaki się cieszą
I dobrze. Lepsze to o wiele niż chodzenie po szkołach podejrzanych firemek które wciskają ludziom kity edukacyjne za grube tysiące!
Inwestujemy w dzieci i młodzież wiedzy i umiejętności im nikt nie zabierze
Bogdan chodzi ci o fotografów robiących zdjęcia? Ale tu żadnej wiedzy oni nie oferują:D tylko płatne fotki, zresztą teraz to chyba coraz rzadziej
Taka inicjatywa jest czymś wspaniałym, daje możliwość pokazania dzieciom nowych możliwości, pokazania jak co działa, z czego się składa i będą miały możliwość same konstruować, programować, wykonywać własnymi małymi rączkami – doświadczać i poznawać świat. Poczuć, że nauka to nie tylko sucha wiedza ale to co nas otacza.
Gratuluję Pani Annie Majda za pomysł i ogromny wkład pracy w uruchomienie Uniwersytetu Dziecięcego!!!
Rozwijajmy talenty naszych dzieci!
Brawo Ania !!!!!!!
Pomysł super, ale naukę przez doświadczenie i obserwację należałoby wprowadzić do szkół od małego, program nauczania mówi o stosowaniu różnych metod w edukacji tylko brak kreatywnych nauczycieli w Starym Sączu.