Edukacja, Z ostatniej chwili
Językowy Teatr Szkolny w nowej odsłonie w „Dwójce”
„Językowy Teatr Szkolny w nowej odsłonie- czytamy i rozumiemy również w oryginale.” – to nazwa innowacji, która jest realizowana w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu. Szkoła otrzymała również certyfikat Dobrze zaPROJEKTowanej szkoły. Koordynatorzy przygotowali dyplomy i niespodzianki dla laureatów, którzy aktywnie włączyli się w realizację innowacji i którzy zaangażowali się w działania podejmowane przez Językowy Teatr Szkolny. Głównym sponsorem nagród była firma BATIM ze Starego Sącza. Laureatom wręczono również niespodzianki od wydawnictw językowych: Macmillan oraz Pearson Longman. Pandemia koronawirusa wpłynęła na formę działań realizowanych przez Językowy Teatr Szkolny, których założycielami i koordynatorami są nauczyciele języka angielskiego, Agnieszka Obrzud oraz Beata Damasiewicz. Powstałe w zeszłym roku szkolnym słuchowisko szkolne w języku angielskim „Rasmus and the Vagabond” zainspirowało koordynatorów Językowego Teatru Szkolnego do stworzenia autorskiej mini-książeczki online z wybranymi scenami ze scenariusza w wersji angielskiej i zagadkami językowymi sprawdzającymi zrozumienie tekstu czytanego. Na uczniów czekały rozsypanki wyrazowe, z których tworzyli zdania opisujące wydarzenia ze słuchowiska „Rasmus i włóczęga” w języku angielskim. Uczniowie „Dwójki” zostali również zaproszeni do udziału w konkursie czytelniczym. Powstały prace konkursowe, w których uczniowie nie tylko umieszczali konkursowe zdania, ale również wykorzystywali różne symbole, autorskie rysunki, aby zobrazować znaczenie zdań lub wyrazów w nich się znajdujących. Trzeba było wykazać się nie tylko umiejętnościami językowymi, ale również pomysłowością. Już teraz wiemy jedno – uczniom, którzy zgłosili prace konkursowe tej kreatywności nie zabrakło. Zwyciężyła Karolina Wokacz z 6a. Drugie miejsce ex aequo zajęły: Aleksandra Tyka z 6a oraz Wiktoria Damasiewicz z 6a. Trzecie miejsce: Piotr Damasiewicz z 7a. Wyróżnienia otrzymali: Olga Tokarczyk z 6a, Bartłomiej Mazur z 6a oraz Jan Marczyk z 6a.
W trakcie nauki zdalnej wszyscy uczniowie z klas III-VIII wzięli udział w warsztatach literackich w języku angielskim pt. „Daffodils” by William Wordsworth (I wandered lonely as a cloud…), które odbyły się na platformie TEAMS w trakcie nauki zdalnej. Uczniowie czytali wiersz angielskiego poety w oryginale, podejmowali próby interpretacji wiersza w języku angielskim, a po zakończonych warsztatach literackich tworzyli obrazy do fragmentów wiersza, wykorzystując dowolne techniki plastyczne. Na pracach umieszczali fragmenty wierszy, które były dla nich inspiracją. Zorganizowany został konkurs literacko- plastyczny „Daffodils by William Wordsworth” a oceny prac konkursowych dokonało amerykańskie jury. W skład Jury Konkursowego ze Stanów Zjednoczonych wchodzili: Stephen Black, Joan Giulivo, Marian i David Lundeen, Adele Goldfinger Black, Kim Kelly oraz Benjamin Lupica. Członkowie jury przyznawali punkty ulubionym projektom. Punkty zostały zliczone i wybrano 10 najlepszych prac konkursowych zainspirowanych wierszem Williama Wordswortha „Żonkile”. Przyznano również kilkanaście wyróżnień. W pierwszej dziesiątce znaleźli się następujący uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu. I miejsce zdobyła Olga Tokarczyk, 6a; II miejsce: Maria Stolarska, 8a; III miejsce: Eryk Zieliński, 6b; Julia Pituch, 7b; IV miejsce: Maja Pietrzak, 5a; V miejsce: Weronika Golonka, 7a; VI miejsce: Julia Zegarlińska, 7a; Zuzanna Bocheńska, 5a; Wiktoria Damasiewicz, 6a; Jakub Pająk, 3b; VII miejsce: Laura Dobrowolska, 6a; VIII miejsce: Alex Błaszczyk, 4b; IX miejsce: Klaudia Zielińska, 7a; X miejsce: Julia Wajnert, 6c.
Na uczniów czekał również konkurs, w którym pięknie czytali w języku angielskim wiersz Williama Wordswortha „Żonkile”. Miłym zaskoczeniem był fakt, że w przygotowanie filmów video wzięło również udział wielu uczniów z klas trzecich. Uczniowie przesyłali koordynatorom Językowego Teatru Szkolnego autorskie filmy video, do których przygotowali również w domach odpowiednią scenografię. Przewodniczącym jury był pan Stephen Black ze Stanów Zjednoczonych. Stephen Black jest pisarzem i edukatorem na temat Holokaustu. Pisze powieści beletrystyczne, jak i również literaturę faktu na temat swojego życia oraz niezwykłego życia jego dziadka, Mońka Goldfingera, który urodził się Wierchomli i przeżył Holokaust. Moniek Goldfinger spędził kilka lat w getcie żydowskim w Starym Sączu. Uczniowie, którzy zostali laureatami oraz znaleźli się wśród wyróżnionych otrzymali ze Stanów Zjednoczonych komentarze w języku angielskim na temat ich interpretacji wiersza, które zostały umieszczone na dyplomach laureatów.
Zwycięzcami w kategoria klasy III-V zostali: I miejsce: Alex Błaszczyk, 4b; II miejsce: Karolina Marczyk, 3b; III miejsce: Jan Karlak, 3b. Wyróżnienia: Antonina Sowińska 4a, Natalia Pierzga 3b, Łukasz Ciastoń 5a, Liliana Piątkowska 3b, Kamil Kołodziej 5a, Zuzanna Bocheńska 5a, Wiktoria Gorczyca 4a.
Kategoria klasy VI-VIII: I miejsce: Wiktoria Damasiewicz, 6a; II miejsce: Piotr Damasiewicz, 7a; III miejsce: Aleksandra Tyka, 6a.
Wyróżnienia: Laura Dobrowolska, 6a; Bartłomiej Mazur, 6a; Emilia Nowak, 8a.
Na platformie Microsoft Teams obchodzono również Światowy Dzień Języka Angielskiego, podczasktórego na uczniów czekała niespodzianka w postaci zaproszenia do teatralnej zabawy z językiem angielskim w tle. Zaproszenie skierowane zostało nie tylko do członków Językowego Teatru Szkolnego, ale także do pozostałych uczniów z naszej szkoły. „Gdybyś więc mógł zagrać jednego z bohaterów dzieł napisanych przez Williama Szekspira, w którą postać wcieliłbyś się/wcieliłabyś się najchętniej?- takie oto nietypowe zadanie czekało na uczniów, którzy przebierali się za wybraną postać, a potem wyobrażali sobie, że właśnie stają na scenie teatralnej, a światła reflektorów padają tylko na nich i wtedy opowiadali w języku angielskim kim są, w którym dziele Szekspira występują oraz jakie są ich losy. Uczniowie wcielili się m.in. w role Hamleta, Romea, Julii, Króla Leara oraz Ryszarda III Nagrania video w języku angielskim przesyłali do oceny przez jury konkursowe, do którego zaproszono: p. Anetę Kosińską – właścicielkę szkoły językowej „Angielski w Edynburgu”, na stałe mieszkającą w Szkocji; p. Jamesa Macfarlane – native speakera, absolwenta University of Exeter, nauczyciela języka angielskiego w Zespole Szkół Społecznych SPLOT w Nowym Sączu, wykładowcę w PWSZ w Nowym Sączu; p. Katarzynę Pankowską – nauczycielkę języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Świętochłowicach; p. Agnieszkę Uvelöv – absolwentkę Wydziału Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jury konkursowe dokonało oceny pracy i I miejsce zdobył Marcin Malinowski z 6a, który wystąpił w roli Hamleta. II miejsce: Alex Błaszczyk z 4b jako Makbet; III miejsce: Piotr Damasiewicz jako Romeo; IV miejsce: Wiktoria Damasiewicz w roli Julii; V miejsce: Kamil Kołodziej z Va jako król Lear; V miejsce: Szymon Kostrzeba z Va jako Ryszard III.
Dodatkowo współpracowano również z biblioteką szkolną, w której znajdują się książki w wersjach dwujęzycznych: w języku polskim i w języku angielskim. Do udziału w konkursie czytelniczo-plastycznym zostali zachęceni uczniowie klas I-III. Współkoordynatorem tego wydarzenia była pani Halina Madziar. Uczniowie klas I-III mogli dowiedzieć się o dostępnych w bibliotece szkolnej tytułach książek w wersjach dwujęzycznych, a nauczyciele koordynujący innowację na lekcjach języka angielskiego czytali z uczniami te książki w wersjach dwujęzycznych, aby zapoznać ich z takim sposobem nauki języka angielskiego. Zadaniem uczestników konkursu było zaprezentowanie w formie graficznej i anglojęzycznej książeczki, która była ich pierwszym wyborem do przeczytania. A oto laureaci: I MIEJSCE: Natalia Nosal (3a), Weronika Dyrek (3b), Anna Dziedzic (1b), Maja Piątkowska (1b), Jakub Handzlik(1a), Michalina Zielonka (2b), Milena Cycoń(1b),Przemysław Drożdż (1b). II MIEJSCE: Iga Biel (1b), Natasza Garwol (2b), Szymon Kogut (3a), Małgorzata Kowal (2b), Viktoria Kurzeja (2a), Aleksandra Król (1a); Krystian Tubek (1b), Dawid Zuber (1a).
Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w działania „Językowego Teatru Szkolnego w nowej odsłonie”.
Jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w nowym roku szkolnym wznowione zostaną próby teatralne do przedstawienia pt. „Tajemniczy ogród” (‘The Secret Garden”), które tym razem zostanie przygotowane na dwóch poziomach językowych: dla uczniów klas I-IV oraz klas V-VIII.
ANKIETA dla mieszkańców Gminy Stary Sącz! Diagnoza potrzeb w zakresie usług społecznych
Świąteczne życzenia od SHP Rolnik
Nowy Sącz. Policyjny dron rejestrował wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm