Edukacja
Job-shadowing nauczycielek z Gołkowic w hiszpańskiej szkole
Job shadowing, czyli obserwacja lekcji w szkole średniej IES CLARA CAMPOAMOR w La Solana w Hiszpanii, to kolejne działanie realizowane w ramach szkolnego projektu programu Erasmus+ KA1 „Nowe wyzwania ,nowe możliwości”.
Pani Elżbieta Deja i Pani Anna Górz ze Szkoły w Gołkowicach Górnych w dniach od 18 do 23 października 2021r. dołączyły do społeczności szkolnej w hiszpańskiej szkole w urokliwym miasteczku La Solana w rejonie La Mancha. Nauczycielki prezentowały Polskę oraz swoją szkołę zarówno w języku angielskim jak i francuskim w różnych klasach. Dzieci miały możliwość oglądnięcia filmów o Gołkowicach przygotowanych przez obecną klasę 8b oraz zeszłoroczną 8a. Hiszpańska szkoła posiada oddziały dwujęzyczne, dzięki czemu nauczycielki mogły obserwować lekcje nie tylko j. angielskiego i francuskiego, ale również geografii, historii, informatyki, wychowania fizycznego, technologii czy filozofii prowadzonych w języku angielskim. Pani Ania i Ela odwiedziły także trzy szkoły podstawowe: „San Louis Gonzaga”, „La Moheda” i „Federico Romero”, gdzie zostały ciepło przywitane śpiewem szkolnego chóru i oprowadzone po szkole przez dyrektorów i uczniów. Dzieci były zachwycone prezentacją, z entuzjazmem odpowiadały na pytania konkursowe ze znajomości naszego kraju, otrzymując w zamian polskie słodkości. Po lekcjach, nauczyciele szkoły goszczącej organizowali wycieczki krajoznawcze do miejscowości Valdepenas, San Carlos del Valle, czy do Rezerwatu Naturalnego Ruidiera z pięknymi jeziorami i wodospadami. Dzięki temu, nauczycielki mogły zapoznać się z historią i kulturą regionu La Mancha, a także skosztować regionalnych potraw. Następnym punktem była wizyta w Ratuszu Miejskim, gdzie nauczycielki wraz Panią dyrektor i koordynatorką szkoły goszczącej zostali przyjęci przez burmistrza miasta. To miłe spotkanie zostało opublikowane w lokalnej gazecie. Z racji tego, że rejon La Solana słynie z uprawy i zbioru szafranu, nauczycielki zostały zaproszone do rodzinnej manufaktury, gdzie próbowały swoich sił w obieraniu szafranu. Zanim zostały pożegnane przez społeczność uczniowską hiszpańskimi rytmami, wzięły udział w wywiadzie przeprowadzonym przez uczniów z koła dziennikarskiego w profesjonalnie urządzonej szkolnej stacji radiowej.
Nie sposób zliczyć korzyści, jakie miało działanie Job-shadowing zarówno dla biorących w nim udział nauczycielek, ale również dla szkoły i uczniów. Do najważniejszych można zaliczyć: wymianę doświadczeń zawodowych z innymi nauczycielami, poznawanie dobrych praktyk oraz sytemu edukacyjnego, jakże innego od polskiego; wzmocnienie współpracy z organizacją partnerską; podnoszenie kompetencji społecznych, językowych i kulturowych, promocja kraju, regionu i szkoły, poznanie nowych metod i technik nauczania, a przede wszystkich zawiązanie nowych przyjaźni, które zapewne zaowocują kolejnymi projektami dofinansowanymi z Funduszy Europejskich.
Realizowany przez szkołę projekt programu Erasmus+ został dofinansowany z Funduszy Europejskich – Konowledge Education Development and European Social Fund.
Koordynatorka projektu mgr Elżbieta Deja
Koncert kolęd i pastorałek w kościele Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu
Na Sądecczyźnie rozpoczynają się ferie zimowe. Wspólne zadbajmy o bezpieczeństwo
Zapraszamy do „Chochelki” w Starym Sączu – smak dzieciństwa czeka!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm