Edukacja
Konkurs. Ogrody przyjazne naturze
Zapraszamy do udziału w III edycji konkursu na Ogrody Przyjazne Naturze.
REGULAMIN KONKURSU OGRODY PRZYJAZNE NATURZE – edycja 2023
- Organizatorem konkursu jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, ul. Vetulaniego 1A, Kraków – www.zpkwm.pl.
- Celem konkursu jest zachęcanie do tworzenia oraz promocja ogrodów przyjaznych naturze.
- Poszukujemy przydomowych ogrodów oraz balkonów, które posiadają rozwiązania przyjazne zwierzętom i charakteryzują się dużą bioróżnorodnością. Ogrodów, które mogłyby się stać inspiracją dla innych mieszkańców Małopolski.
- Uczestnikami konkursu mogą być właściciele ogrodów leżących w obszarze gmin, na terenie których położony jest park krajobrazowy lub jego otulina, w przypadku gmin na prawach powiatu, ogród musi znajdować się na terenie parku krajobrazowego.
- Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie minimum 10 zdjęć różnych ujęć ogrodu oraz wypełnionego formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie https://zpkwm.pl/konkurs-ogrody-2023/ – za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: konkurs@zpkwm.pl – osobiście lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej, w formie wydruku lub na płycie CD w każdym z oddziałów ZPKWM (w Krakowie, Tarnowie, Woli Kroguleckiej) w godzinach pracy oddziałów.
- Konkurs będzie się odbywać w 2 etapach:
I etap – ocena wstępna ogrodów na podstawie nadesłanych zgłoszeń i wytypowanie finalistów
II etap – ocena ogrodów finalistów podczas wizyty terenowej i wytypowanie laureatów
- Zgłoszenia należy nadesłać w terminie do 31 lipca 2023 r.
- Oceny zgłoszeń dokona Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora. Decyzje Komisji są ostateczne i nie podlegają odwołaniu.
- Komisja konkursowa wybierze maksymalnie 15 finalistów konkursu, którzy wezmą udział w II etapie. Wizyty w ogrodach komisja przeprowadzać będzie w terminie: 1 sierpnia-30 września 2023 r. Termin zostanie uzgodniony z finalistą.
- Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie zwycięzców planowane jest w terminie do 13 października 2023 r.
- Kryteria oceny ogrodu:
a. Walory ekologiczne (np.: rośliny przyjazne dzikim zwierzętom, różnorodność rabat, obecność starych, dziuplastych drzew, „mała architektura ogrodowa” przyjazna przyrodzie: budki lęgowe, karmniki, poidełka, „domki” dla dzikich zwierząt, drzewa i krzewy owocowe rodzimych odmian, brak gatunków obcych ekspansywnych),
b. Walory dekoracyjne (np.: różnorodność roślin typowych dla tradycyjnych ogrodów wiejskich, estetyka ogrodu),
c. Walory użytkowe (np. zioła, jarzyny, sad, żywopłot itp.),
d. Walory edukacyjne (np. możliwość odwiedzenia ogrodu i spotkania z ogrodnikiem – po umówieniu wizyty),
e. Dobre praktyki ogrodnicze (np. wykorzystanie deszczówki, kompostownik, ściółkowanie gleby, naturalne metody ochrony roślin i nawożenia, prawidłowo przycinane drzewa).
W każdym z kryteriów, komisja ma możliwość przyznania od 0 do 5 punktów.
- Laureaci Konkursu, którzy zajmą miejsca od I do III otrzymają nagrody rzeczowe. Pozostali finaliści otrzymają upominki.
- Postanowienia końcowe
a. Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji zgłoszonych zdjęć.
b. Przesłane zdjęcia nie mogą naruszać praw autorskich oraz prawa do prywatności osób trzecich. Prezentowane w niej treści nie mogą przedstawiać ani propagować używek, zachowań zabronionych przez prawo, niecenzuralnych lub godzących w zasady dobrego wychowania i kultury osobistej.
c. Szczegółowe informacje o Konkursie można uzyskać pod adresem e-mail: konkurs@zpkwm.pl.
d. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu zakończenia Konkursu oraz pozostałych terminów.
e. Spory związane z Konkursem będą rozpatrywane przez Organizatora, a jego decyzje w tym zakresie będą wiążące i ostateczne.
f. Organizatorowi przysługuje prawo unieważnienia Konkursu i nie wyłonienia Laureatów.
g. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za problemy związane z brakiem możliwości skontaktowania się z Laureatami Konkursu.
h. Wszystkie informacje dotyczące organizacji przebiegu Konkursu są jawne i dostępne dla wszystkich uczestników na równych zasadach.
i. Organizator zastrzega sobie prawo przerwania, zmiany lub przedłużenia terminu zakończenia Konkursu w razie wystąpienia przyczyn od niego niezależnych.
Pliki do pobrania:
Koncert Lachowska Wiara w Starym Sączu
Gniazdo i Przyjaciele na wspólnej scenie. „Otwórzmy drzwi kolędnikom”
Ferie zimowe na stoku? Dlaczego nie. Zapisy już ruszyły!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm