Edukacja
Łabowa wie wszystko o Parkach Krajobrazowych Polski
Drużyna Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łabowej w składzie: Faustyna Konieczna – kl. IIId, Dominika Świgut – kl. IIIb, Joanna Totoś – kl. IIa i Paulina Mołodec – kl. IIb zdobyła I miejsce w finale ogólnopolskim Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Konkurs odbył się w Zielonej Górze. Jego gospodarzem był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, a patronował Marszałek Województwa Lubuskiego wraz z Lubuskim Kuratorem Oświaty.
– Już samo zakwalifikowanie się do finału było sukcesem, a do Zielonej Góry przybyły najlepsze reprezentacje ze wszystkich województw. Konkurencja była bardzo duża. Finał składał się z trzech etapów – mówi zastępca dyrektora Jolanta Brożek, opiekun i osoba przygotowująca uczennice do konkursu. – W pierwszej części, uczniowie rozwiązywali test wiedzy z biologii, ekologii, geografii, ze znajomości 120 parków krajobrazowych Polski.
W części drugiej indywidualnie rozpoznawali po 20 gatunków chronionych roślin, zwierząt oraz 20 gatunków roślin pospolitych. W kolejnym etapie – rozwiązywali zadania z topografii.
Reprezentacja z Łabowej spisała się znakomicie, zajmując drużynowo I miejsce. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody rzeczowe (w tym np. noktowizory). Dodatkową nagrodą dla wszystkich szesnastu drużyn i ich opiekunów był tygodniowy pobyt w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Uczestnicy mieli możliwość poznania walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych regionu (rejs statkiem po Warcie i Odrze, zwiedzanie Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy, warsztaty wikliniarskie, garncarskie, obserwacje ornitologiczne w Parku Narodowym „Ujście Warty” i wiele innych).
Szkoła poza nagrodami rzeczowymi otrzymała puchar przechodni, który będzie w Łabowej do kolejnego finału za rok.
– Będziemy się starać, aby puchar dłużej u nas pozostał – dodaje dyrektor Gimnazjum dr Ryszard Poradowski. – Widziałem jak uczennice rozpoznają gatunki roślin i byłem pełen podziwu, gdyż znaczna część rozpoznawanych gatunków to rośliny rzadko spotykane, nawet w naszych bogatych pod względem gatunkowym siedliskach.
Tegoroczny finał to była już XIV edycja konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Gimnazjum w Łabowej brało w nim udział po raz dziewiąty. Od dziewięciu lat z uczniami pracuje Jolanta Brożek – nauczycielka biologii i wicedyrektor gimnazjum w Łabowej.
I miejsce w obecnym roku poprzedziły sukcesy w latach minionych: w 2014 r. w Gdańsku – II miejsce, w 2013 r. w Toruniu – II miejsce, w 2012 r. w Rytrze – I miejsce i w 2010 r. w Białymstoku – II miejsce.
Co o konkursie mówią gimnazjalistki?
– Przygotowania trwały bardzo długo, wymagały dużo pracy, nauki, powtarzania, przepytywania, stresu, ale udało się, mimo że nie wierzyłyśmy, że wygramy, bo konkurencja była duża. To było trudne, ale wspaniałe doświadczenie. Pobyt w Zielonej Górze był ciekawy i bardzo udany. Po ogłoszeniu wyników emocje opadły, mogłyśmy odpocząć i zrelaksować się w miłym towarzystwie nowych koleżanek i kolegów, korzystając z ciekawych zajęć. Bardzo dziękujemy Jolancie Brożek, bo w dużym stopniu to dzięki niej osiągamy sukcesy. W przygotowaniach do konkursu pomagała nam też Danuta Binko – nauczycielka geografii, której również bardzo dziękujemy, bo geografii i topografii na teście konkursowym było bardzo dużo.
„Dzień z e-KRUS”
Kilkaset elementów odblaskowych trafi do mieszkańców Sądecczyzny
NA ŻYWO! Oglądaj koncert „Pamiętamy o ogrodach” w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm