Edukacja, Z ostatniej chwili
Laueratki z „Dwójki” na wyjeździe studyjnym w Brukseli
Laureatki konkursu ‘Wtedy grały wszystkie dzwony…’ w Brukseli
Weronika Golonka z klasy piątej oraz dwie uczennice z klas ósmych: Oliwia Tokarczyk i Urszula Rams ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu wzięły udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli (15-19.10) na zaproszenie pana prof. Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego. Warto przypomnieć, iż uczennice zostały laureatkami majowego konkursu ‘Wtedy grały wszystkie dzwony…’ zorganizowanego z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Weronika Golonka przygotowała wspaniałą pracę przedstawiającą bohaterów Konstytucji 3 Maja, Urszula Rams napisała wiersz Pamiętasz?… odwołujący się do wydarzeń z 3 Maja 1791 roku, a Oliwia Tokarczyk wykonała plakat dotyczący Konstytucji 3 Maja.
Najważniejszym punktem programu podczas wyjazdu studyjnego do Brukseli była wizyta w Parlamencie Europejskim. Nasze uczennice wzięły udział w ciekawej prelekcji na temat struktury Parlamentu Europejskiego. Odbyło się również spotkanie z panem prof. Ryszardem Legutką, posłem do Parlamentu Europejskiego, który przybliżył wszystkim funkcjonowanie i rolę, jaką pełni Parlament Europejski.
Wyjazd studyjny do Brukseli był dla naszych uczennic również świetną okazją do tego, by zwiedzić stolicę Belgii. Zachwycał Grand Place, czyli brukselski rynek, na którym znajduje się gotycki ratusz, a także siedemnastowieczne domy cechów kupieckich i Dom Króla. Oliwia, Weronika i Urszula zobaczyły Grand Place zaraz po przyjeździe do Brukseli, wyglądał wtedy szczególnie imponująco w blasku zachodzącego już słońca. Już od samego początku można było poczuć szczególny klimat belgijskiej stolicy, który tworzy zapach gofrów i czekolady. Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego zwiedziły Plac Męczenników, na którym znajduje się pomnik upamiętniający ofiary walk rewolucyjnych z 1830 roku, zobaczyły gmach brukselskiej opery, a także najsłynniejszą fontannę w Brukseli, czyli Manneken Pis; podziwiały wnętrze Katedry Św. Michała i Św. Guduli, Wzgórze Artystów, spacerowały po ulicy Royale, skąd rozpościerała się piękna panorama miasta, a przechodząc przez rozległy park miejski, mogły podziwiać położony nieopodal Pałac Królewski, a także piękny budynek Old England w stylu secesyjnym (Art Nouveau), projektu Victora Horty, słynnego belgijskiego architekta, obecnie będący siedzibą Muzeum Instrumentów Muzycznych w Brukseli. Spacerując po Górnym Mieście, z zachwytem spoglądały na panoramę Dolnego Miasta, z widoczną w oddali wieżą ratusza. To właśnie w Górnym Mieście znajdują się Królewskie Muzea Sztuk Pięknych Belgii, gdzie nasze uczennice mogły podziwiać najsłynniejsze dzieła malarstwa, w tym obrazy Rubensa, czy ‘Upadek Ikara’- słynne dzieło, którego autorem jest Pieter Bruegel. Uczennice odwiedziły również Notre Dame du Sablon, czyli jeden z najpiękniejszych kościołów w Belgii.
Podczas ostatniego dnia pobytu w Brukseli, nasze uczennice mogły zobaczyć nieznaną im dotąd część Brukseli. Zwiedzają więc widziany wcześniej jedynie z zewnątrz Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej; Plac du Petit Sablon, na którym oglądają wysokie, kunsztownie zdobione ogrodzenie z 48 figurami przedstawiającymi wszystkie brukselskie cechy. Minąwszy potężny gmach miejskiego sądu, czyli Le Palais de Justice, z platformy widokowej podziwiają wraz z innymi uczestnikami wyjazdu studyjnego zamgloną panoramę miasta z widocznym w oddali Atomium, monumentalnym modelem cząstki żelaza, a potem zjeżdżają w dół z Górnego Miasta na teren Dolnego Miasta, by udać się na targ antyków. W okolicach Wielkiego Placu był również czas na zakup pamiątek , jak i również degustację tradycyjnych belgijskich gofrów i frytek. Były więc niezliczone wizyty w sklepach z czekoladą, degustacje tego belgijskiego przysmaku, jak i spacer wzdłuż klimatycznych wąskich uliczek w pobliżu rynku, gdzie restauracje kuszą zapachem tradycyjnych belgijskich potraw, takimi jak słynne mule podawane w garnkach z belgijskimi frytkami.
Z Brukselą uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu żegnają się wczesnym czwartkowym popołudniem. Ostatnie spojrzenia na skąpany w słońcu Grand Place, a potem powrót autokarem do Polski. Uczennice wracają z wyjazdu studyjnego nie tylko bogatsze o wiedzę dotyczącą Parlamentu Europejskiego, ale również pełne wrażeń z samego pobytu w belgijskiej stolicy.
Babciu i Dziadku, uważajcie na oszustów
Już za chwilę ruszy kwalifikacja wojskowa!
Inauguracyjna sesja Rady Seniorów w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm