Edukacja
LO w Grybowie zostało Wiarygodną Szkołą
Wiarygodne i solidne – tak w dwóch słowach można określić Liceum Ogólnokształcące im. Artura Grottgera w Grybowie.
Placówka właśnie otrzymała certyfikat „Wiarygodna Szkoła”. „Szkoła jest w stanie zapewnić właściwy poziom edukacyjny, wychowawczy i bezpieczeństwo swoim uczniom” – napisali w liście gratulacyjnym do starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka członkowie kapituły Ogólnopolskiego Programu Wiarygodna Szkoła.
Certyfikat uprawnia szkołę do posługiwania się pieczęcią i godłem Wiarygodnej Szkoły oraz do korzystania, w celach promocyjnych, z platformy cyfrowej programu. To kolejne wyróżnienie grybowskiego liceum, którego uczniowie od wielu lat mają jedną z najlepszych na Sądecczyźnie zdawalność matury.
„Kategoria Wiarygodna Szkoła powstała w odpowiedzi na rosnącą potrzebę promowania wiarygodnego i solidnego wizerunku polskich szkół, które reprezentują właściwy poziom edukacyjny i wychowawczy oraz zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo swoich uczniom. Synonimem uczestnictwa w Programie jest przyznawany Certyfikat Wiarygodności, który jest dowodem spełnienia powyższych kryteriów i potwierdzeniem właściwych standardów funkcjonowania szkoły. Kategoria Wiarygodne Liceum jest Programem, który ma na celu wyróżnić najlepsze Licea w całej Polsce. Program ma charakter ogólnopolski, natomiast został opracowany z podziałem na poszczególne powiaty. Program dedykowany jest szkołom, które przede wszystkim osiągają wysoki wskaźnik EWD (Edukacyjnej Wartości Dodanej). Jest to wskaźnik opracowywany przy współpracy z Ministerstwem Edukacji przez Instytut Badań Edukacyjnych. Wskaźnik ten dotyczy porównania wyników maturalnych z egzaminami gimnazjalnymi. W ten sposób wykazuje się, jaką efektywność/postęp dany uczeń wykonał w szkole. Dodatkowo pod uwagę brane jest także Kryterium Bazy oraz Bezpieczeństwa. Szkoła wykazywać musi wysokie standardy w tych obszarach. W związku z tym, uczestnictwo w Programie uzależnione jest od pozytywnie przeprowadzonej weryfikacji. Szkoła może zdobyć dodatkowe punkty za udział w wielu projektach unijnych bądź jeśli prowadzi swoje autorskie projekty. Punktowana jest także ciekawa i innowacyjna baza oraz wszelkiego rodzaju działania prowadzone przez szkołę w celu zapewnienia uczniom bezpieczeństwa. Szczegóły procesu kwalifikacji i weryfikacji do Programu zawarte są w regulaminie. Celem projektu jest ułatwienie potencjalnym kandydatom na uczniów do Liceum wyboru takiej szkoły, która w pełni odpowie na ich potrzeby a także wyróżnia się na rynku edukacyjnym.
Komentarze
Komentarze (2)
Możliwość komentowania wyłączona.
Brawo!!!
Zdobywanie różnego rodzaju wyróżnień jest oczywiście bardzo ważne ( z punktu widzenia funkcjonowania szkoły w środowisku lokalnym), ale… Należałoby zapytać się najpierw, czy w grybowskim liceum będzie kogo uczyć za kilka lat . Niestety, ale obecny Dyrektor, przy całych wcześniejszych Jego zasługach dla rozwoju i poziomu tej szkoły, mentalnie ( jeśli chodzi o rozwój ) stoi na początku lat 90-tych. Skutki wszyscy widzimy: z 5 ( w porywach nawet 6 ) klas liczba nowo otwieranych oddziałów spadła do 3 ( a w roku szkolnym 2015/2016 ma szansę spaść do 2 ). Prawda jest taka, iż minione dekady, w których szkoły miały zawsze pełen nabór, już nie wrócą ( a przynajmniej nie prędko ). Oferta edukacyjna jest bowiem towarem ( a towar w gospodarce rynkowej jest wart tyle, ile za niego zechce zapłacić potencjalny konsument – o ile oczywiście w ogóle zechce go kupić ). Niestety – obecny Dyrektor myśli jedynie o emeryturze, i – w myśl znanego powiedzenia:rząd się sam wyżywi – nie czyni żadnych realnych działań, aby tę sytuację zmienić. Do tego dochodzi słuchanie głosów części nauczycieli, którzy nie chcą żadnych zmian, bo – jak mówią – od zawsze przecież tak było… Dopiero nowy dyrektor spoza układu może uzdrowić sytuację, a zrobi to tylko wtedy, gdy w sposób bezkompromisowy będzie rywalizował o ucznia z sąsiednimi szkołami ( przede wszystkim z ZSZ w Grybowie ). Konieczne jest chociażby otwarcie Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych kształcącego w godzinach popołudniowych, czy próby otwarcia mocnych oddziałów techników ekonomicznych czy handlowych przy Liceum. Niestety – brak działań w tym kierunku powoduje, że szkoła umiera. Jednocześnie widać gołym okiem, że coraz mniej młodzieży chce kontynuować naukę w 2,5 – letniej szkole, nie dającej żadnego zawodu, którą kończy się z coraz mniejszym zasobem wiedzy ogólnej ( jeszcze niedawno nauka w Liceum Ogólnokształcącym trwała 4 lata ! )Jeśli w tej szkole nie zostaną dokonane zasadnicze zmiany niedługo wszelkie wyróżnienia i nagrody będzie można oglądać… w Izbie Pamięci ( o ile Powiat Nowosądecki takową zorganizuje ), pokryte kurzem historii.