Edukacja, Z ostatniej chwili
Mateusz Górszczyk obronił pracę z Mechatroniki… na crossowym motocyklu
Od lat na Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (do niedawna Instytucie Technicznym PWSZ) przygotowuje się niebanalne prace dyplomowe. Studenci Mechatroniki z obron tytułu inżyniera wyjeżdżają np. osobiście skonstruowanymi pojazdami lub prezentują udoskonalone przez siebie podzespoły do maszyn.
Przed laty furorę na podwórku wówczas Instytutu Technicznego robił terenowy pojazd Baggie, który w ramach pracy inżynierskiej wykonała dwójka studentów: Grzegorz Maciaś i Krzysztof Król. Innym razem studentowi Mechatroniki marzył się pneumatyczny układ zawieszenia w oplu corsie. Nic trudnego – powstał. Podobnie jak w przypadku innych projektów najpierw były setki obliczeń, symulacje, a dopiero potem wykonanie danego „wynalazku”. Wspólnym mianownikiem takich niebanalnych pomysłów na prace inżynierskie jest pasja młodych ludzi – zamiłowanie do motoryzacji, inżynierii produkcji czy chociażby od niedawna do możliwości jaki daje druk 3d – którą mogą tu rozwijać przez praktyczne studia.
W tym roku student Mechatroniki, Mateusz Górszczyk, tytuł inżyniera zdobył… przenosząc napęd elektryczny do crossowego motocykla. Obok tradycyjnej, drukowanej pracy i prezentacji multimedialnej komisji egzaminacyjnej zaprezentował swój pojazd. Skąd pomysł na taką pracę inżynierską?
– Początkowo myślałem o zastosowaniu napędu elektrycznego w rowerze, bo bardzo mi przed laty przypadło do gustu takie rozwiązanie komunikacyjne na wakacjach we Włoszech. Jednak, kiedy trzeba było się zdecydować na wybór tematu pracy, zdecydowałem się na taki napęd w motocyklu, żeby było bardziej oryginalnie. Poza tym mam zamiłowanie do motocykli i jazdy w trudnym terenie – mówi Mateusz Górszczyk z Laskowej.
Realizacja pomysłu nie była łatwa, a najwięcej czasu trwało… oczekiwanie na zamawiane części do elektryfikacji z Chin. Elektryczny cross został zbudowany na ramie od Suzuki RMZ 250. Na jednym ładowaniu baterii jest w stanie pracować w ciężkim terenie około 3 godzin. I tu największe zaskoczenie…
– Ludzie, których mijam bardzo się dziwią, że mój motocykl jest prawie bezdźwięczny, kiedy inne crossy i quady wręcz ryczą na leśnych i polnych szlakach. Stąd bardzo pozytywnie jest odbierany i chwalony za ten walor – dodaje.
Elektryczny motocykl jest o dwa kilogramy lżejszy od wersji spalinowej. Ma 30 koni mechanicznych, a do „setki” rozpędza się w niespełna cztery sekundy. Najwyższa bezpieczna prędkość uzyskana podczas testów to 130 km/h. Mateusz już zapowiada, że będzie chciał dalej udoskonalać swój elektryczny motocykl.
Zapraszamy na studia w Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Koncert Lachowska Wiara w Starym Sączu
Gniazdo i Przyjaciele na wspólnej scenie. „Otwórzmy drzwi kolędnikom”
Ferie zimowe na stoku? Dlaczego nie. Zapisy już ruszyły!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm