Edukacja, Z ostatniej chwili
Młodzież w hołdzie rotmistrzowi Pileckiemu
W dniu 25 października uczniowie klasy 7 d i 8 c Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu – czytelnicy Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu przyjęli zaproszenie Pani Moniki Jackowicz – Nowak – dyrektor starosądeckiej biblioteki do udziału w edukacyjnym projekcie dedykowanym pamięci rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego Witolda Pileckiego – słynnego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego i uciekiniera z Auschwitz, po wojnie niewinnie oskarżanego i skazanego na śmierć przez władze komunistycznej Polski.
„Do obozu Pilecki trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 wraz z tzw. drugim transportem warszawskim. Jako więzień nr 4859 był głównym organizatorem konspiracji w obozie. W zorganizowanej przez niego siatce byli między innymi: Stanisław Dubois, Xawery Dunikowski i Bronisław Czech. Pilecki wyznaczył stworzonej przez siebie organizacji następujące cele: podtrzymywanie na duchu kolegów, przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu, potajemne zdobywanie żywności i odzieży oraz jej rozdzielanie, przekazywanie wiadomości poza druty KL Auschwitz, przygotowanie własnych oddziałów do opanowania obozu podczas ewentualnego zaatakowania go z zewnątrz przez oddziały partyzanckie, z równoczesnym zrzutem broni. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu”.
Projekt „Przeciw złu Auschwitz – Kolbe, Pilecki, Kołodziej”, w którym wzięli udział uczniowie starosądeckiej SP1, to inicjatywa Stowarzyszenia Auschwitz Memento, dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
„Ideą przewodnią projektu jest przypomnienie o losach Polaków, którzy byli pierwszymi ofiarami największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Projekt ma charakter edukacyjno – promocyjny i adresowany jest w głównej mierze do uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych. Jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowania losami ofiar hitlerowskiej machiny zagłady wśród uczestników spotkania, a także zachęcenie do samodzielnego pogłębiania wiedzy na ten temat”.
Prelegentem młodzieży, której towarzyszyli wychowawcy klas: Renata Jasińska – Nowacka oraz Jadwiga Postawa, a także inicjatorka edukacyjnej prelekcji Pani Monika Jackowicz – Nowak – dyrektor Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, był Bogdan Wasztyl – dziennikarz, publicysta, trzykrotny zdobywca Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera i wielu innych nagród dziennikarskich współautor kilku książek, redaktor i wydawca m.in. książek, np. „Kto ratuje jedno życie”, „Ochotnik do Auschwitz”, „Za wiarę”, „Pilecki. Śladami mojego taty”, współautor filmów dokumentalnych, np. „Niezłomni pod drutami Auschwitz”, „Ucieczka z piekła”, „Pilecki”, „Lustro”, autor projektów „Oświęcimska Dekada 1938 – 1948”, „Póki żyjemy…”, „Auschwitz. Blisko domu”, „Auschwitz. Memento”, „Projekt Pilecki”, „Podróże z Pileckim”.
Edukacyjną prelekcję uzupełniał film w reżyserii Dariusza Walusiaka pt. „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego.”
„Na przełomie kwietnia i maja 2013 r. – w ramach akcji „Projekt: Pilecki” – muzycy zespołu rockowego „Forteca” wyruszyli w podróż śladami bohatera. Członkowie wyprawy starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki. Wiele razy konfrontowali współczesne realia z „Raportem” Witolda Pileckiego oraz wspomnieniami Edwarda Ciesielskiego. Nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. W filmie muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami, opowiadają o wewnętrznej przemianie, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.
Kamera rejestruje także równolegle niezwykłe i serdeczne spotkania Andrzeja Pileckiego ( syna rotmistrza ) z dziećmi ludzi, którzy pomagali jego ojcu w ucieczce”.
Dydaktyczną inicjatywę w hołdzie Witoldowi Pileckiemu – laureatowi Orderu Orła Białego, autorowi raportów o Holocauście, zaplanowano w ramach realizacji zadań projektu „Był sobie sztetl…” popularyzującego czasy II wojny światowej.
Jadwiga Postawa
Wyjazd na Jarmark Świąteczny do Wiednia. Ruszyły zapisy
Od 1 listopada br. policyjne działania „Zima”
Kwesta zakończona sukcesem. Kolejne nagrobki doczekają się renowacji
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm