Edukacja
Mobilna makieta kolejowa.Wielka podróż do miniaturowego świata!
Kolejka. Najczęściej kojarzy się z dzieckiem, często z tatą, bawiącym się na podłodze lokomotywą, kilkoma wagonikami i owalem torów. Nic ciekawego? A gdyby tak dodać drzewa, pola, łąki i lasy? Następnie umieścić różne zabudowania spotykane w okolicach linii kolejowych, do tego postaci ludzi mieszkających w miniaturowym świecie. A gdy to wszystko umieścimy na kilkuset metrach pieczołowicie wykonanej makiety, wiele osób zmienia swoje zdanie na temat modelarstwa kolejowego. I taki właśnie cel postawiła przed sobą grupa pasjonatów modelarstwa kolejowego, skupiona wokół projektu Makieta City.
Dzięki wykorzystaniu kilometrów przewodów, tysięcy modeli drzew, setek metrów torów wykonali najpiękniejszą makietę kolejową w Polsce. A żeby podzielić się swoją pasją z jak największą liczbą widzów, wykonali ją w formie możliwej do przewozu i prezentacji w różnych miejscach kraju.
Jest to prawdopodobnie największa w Europie mobilna makieta kolejowa i już w te wakacje jest do zobaczenia w 600-metrowym namiocie ulokowanym na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem.
Odgłosy jeżdżących lokomotyw mieszają się z tupotem stóp dzieci biegających za pociągami, które znikają w tunelach i następnie pojawiają się z najbardziej nieoczekiwanej strony makiety. Dorośli uwieczniają na zdjęciach i filmach nie tylko pociągi, ale też elementy krajobrazu, zabudowania, a nawet scenki z życia mieszkańców świata w miniaturze. Na makiecie można zobaczyć odtworzone z precyzją duże i średnie stacje kolejowe, bocznice, fabryki, rampy przeładunkowe i inne zakłady przemysłowe. Część ekspozycji ma charakter interaktywny – na przykład zwiedzający może uruchomić w budynku tartaku piłę spod której sypią się iskry.
Aby obejść całą makietę należy przespacerować ponad 130 metrów, zobaczyć ponad 900 metrów torów, a gdyby spojrzeć pod spód makiety zobaczymy tam 14 km przewodów. Całość dopełnia ponad 40 lokomotyw oraz setki wagonów i figurek ludzi oraz zwierząt, a także dziesiątki budynków zbudowanych na makiecie – a wszystko to 87 razy mniejsze niż w rzeczywistości, czyli w standardzie H0. Całą makietą steruje centralny komputer, który pozwala na bezkolizyjne poruszanie się kilkunastu składów pociągów jednocześnie. Komputer odpowiada za wszelkie elementy infrastruktury jak oświetlenie, rozjazdy, szlabany, a nawet dźwięk silnika w lokomotywach spalinowych.
Makietę w Zakopanem można oglądać do 31 sierpnia br. w godzinach od 9:00 do 21:00.
Więcej informacji na temat projektu Makieta City udziela: Arkadiusz Lewandowski /tel. kom. 601 899 797
www.facebook.com/makietacity
Śp Maria Listkiewicz, Cesarczyka
MEN przekazuje materiały pomocnicze dla nauczycieli w kontaktach z osobami w kryzysie samobójczym
Paczka dla Małopolskiego kombatanta
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm