Edukacja, Z ostatniej chwili

Najnowsze trendy w polskiej nauce

Opublikowano: 17 sierpnia, 2022 o 7:56 am   /   przez   /   komentarze (0)

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) zaktualizował w portalu RAD-on dane dotyczące polskiego sektora nauki i szkolnictwa wyższego. Aby ułatwić korzystanie z nich, OPI PIB wprowadził nowe funkcjonalności. Każdy może sprawdzić, ile osób studiuje na danym kierunku czy też ilu profesorów jest zatrudnionych w danej uczelni. To jednak nie wszystko. Eksperci OPI PIB przygotowali wiele raportów, które są dostępne za darmo na portalu radon.nauka.gov.pl. Z opublikowanych analiz wynika, że studia w Polsce cieszą się coraz większą popularnością wśród obcokrajowców. W 2021 r. w naszym kraju studiowało prawie 86 tys. cudzoziemców, z czego 52 proc. wybrało uczelnie niepubliczne.

RAD-on – wszystko o nauce

RAD-on to nowoczesna platforma informacyjna zawierająca wiarygodne dane. Opracowali ją eksperci z OPI PIB w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji i Nauki (MEiN). Na portalu można znaleźć informacje o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym.

– Portal RAD-on, który powstał przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, prezentuje szerokie spektrum zastosowań. To sprawdzone kompendium wiedzy o sektorze nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Wysokiej jakości dane, raporty i analizy dostępne na portalu wspierają współpracę nauki oraz biznesu i mogą być wykorzystywane zarówno przez instytucje publiczne, naukowców prowadzących badania, jak również firmy tworzące innowacyjne produkty i usługi. Zachęcam do korzystania z portalu RAD-on – wskazuje Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

– Cieszę się, że portal RAD-on zyskuje coraz większą popularność. Stale go rozwijamy i wprowadzamy nowe funkcje, dzięki czemu korzystanie z niego jest coraz łatwiejsze. Narzędzie to bardzo dobrze realizuje misję naszego instytutu, dostarczając wszystkim informacje, które są rzetelne i pochodzą ze zweryfikowanych baz danych. Biorąc pod uwagę aktualny problem fake newsów, rola takiego portalu jak RAD-on jest bardzo duża – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB).

Narzędzie opracowane przez ekspertów OPI PIB zawiera nie tylko same dane, ale także wiele merytorycznych raportów i analiz. Portal jest systematycznie aktualizowany.

– Nasza platforma oferuje kompleksowe rozwiązania informatyczne, przez co dostęp do danych jest prostszy i szybszy. W tym roku wprowadziliśmy wiele nowych funkcji, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Dane dostępne w portalu RAD-on można filtrować na wiele sposobów, dzięki czemu dostosowane są one do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Warto dodać, że narzędzie OPI PIB umożliwia bezpłatne pobranie i wykorzystywanie zasobów w  aplikacjach, bazach danych, programach i usługach informatycznych. Portal posiada REST API, co umożliwia otwarty dostęp do danych – mówi Emil Podwysocki, kierownik Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI PIB.

Studenci zagraniczni w Polsce

RAD-on to oprócz danych także wiarygodne źródło raportów opracowanych przez ekspertów OPI PIB. Można w nim znaleźć wiele ciekawych publikacji, zestawień i analiz na temat nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Na stronie radon.nauka.gov.pl dostępne są także publikacje dotyczące sztucznej inteligencji i nowych technologii cyfrowych.

Na portalu RAD-on można znaleźć informacje dotyczące studentów zagranicznych w Polsce. W naszym kraju studiuje ich prawie 86 tys. Ponad połowa z nich pochodzi z państw sąsiadujących – przede wszystkim z Ukrainy (36 tys.) i Białorusi (11 tys.). Ciekawe jest jednak, że w 2021 r. wśród 10 najpopularniejszych krajów pochodzenia studentów zagranicznych znalazły się państwa afrykańskie – Zimbabwe i Nigeria. Większość słuchaczy zagranicznych wybiera, podobnie jak studiujący Polacy, studia stacjonarne. W przeciwieństwie do studentów z Polski częściej kształcą się oni na uczelniach niepublicznych. W 2021 r. zdecydowało się na nie 52 proc. cudzoziemców i 30 proc. Polaków.

Szkoły doktorskie – nowa forma kształcenia

Szkoły doktorskie funkcjonują od 2019 r. W 2021 r. kształciło się w nich 12 015 osób. Wśród nich było ponad 1 400 cudzoziemców – najwięcej z Indii (18 proc.), Ukrainy (11 proc.) i Iranu (10 proc.). Największym zainteresowaniem wśród doktorantów cieszą się szkoły doktorskie specjalizujące się w naukach inżynieryjno-technicznych oraz ścisłych i przyrodniczych – kształci się w nich łącznie ponad 6 tys. osób.

Trendy na uczelniach

Portal RAD-on zapewnia użytkownikom dostęp do danych dotyczących sektora nauki i szkolnictwa wyższego. To  nowoczesna baza wiedzy z  dostępem do wyszukiwarki, interaktywnych raportów oraz gotowych analiz.

– Z danych dostępnych w RAD-on wynika, że w ciągu pięciu ostatnich lat liczba osób kształcących się na uczelniach w Polsce zmniejszyła się o 5 proc., podczas gdy w grupie słuchaczy cudzoziemców nastąpił wzrost o 20 proc. Co ciekawe, trend spadkowy można było zaobserwować jedynie na uczelniach publicznych i kościelnych. Na uczelniach niepublicznych liczba studentów wzrosła o 27 proc. wśród ogółu studentów oraz o prawie 40 proc. w grupie cudzoziemców – mówi dr Aldona Tomczyńska, liderka zespołu data science w Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI PIB.

Ciekawe informacje odnoszą się także do lokalizacji uczelni wyższych w  Polsce. – W województwie mazowieckim w 2021 r. działało 108 uczelni. To ponad dwukrotnie więcej niż w województwie śląskim, które zajmuje drugie miejsce pod względem liczby instytucji kształcących na poziomie wyższym (40). W samej Warszawie znajduje się 85 uczelni, czyli prawie 20 proc. wszystkich instytucji tego typu w Polsce. Podczas gdy liczba uczelni publicznych i kościelnych niemal nie zmienia się na przestrzeni lat (w 2021 r. było ich odpowiednio 131 i 17), to wyraźnie spada liczba niepublicznych szkół wyższych – z 332 w 2012 r. do 278 w roku 2021, czyli o 16 proc. Może to świadczyć o tym, że gdy na studia dostają się kolejne roczniki niżu demograficznego, na rynku edukacyjnym utrzymują się tylko placówki oferujące lepszą jakość kształcenia – dodaje dr Aldona Tomczyńska.

W RAD-on użytkownik znajdzie informacje nie tylko o studentach, ale także o kadrze akademickiej. Z  danych wynika, że w 2021 r. co dziesiąty nauczyciel akademicki posiadał tytuł profesora; wśród kobiet jest to 6 proc., a wśród mężczyzn 14 proc. Największą natomiast grupę akademików (47 proc.) stanowią doktorzy. Warto także dodać, że 90 proc. nauczycieli akademickich zatrudnionych jest na uczelniach publicznych, mimo że kształci się tam niecałe 70 proc. studentów.

RAD-on jest finansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

Zapraszamy do odwiedzenia strony radon.nauka.gov.pl.

MEN

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"