Edukacja, Z ostatniej chwili
Nauczyciele z „Dwójki” w Turcji. Doskonalenie zawodowe w ramach programu Erasmus+
Erasmus+ to unijny program finansowania edukacji i szkoleń, który, mimo trudnego okresu pandemii, jest cały czas kontynuowany w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. W dniach 25-30 listopada 2021 r. troje nauczycieli: p. Beata Damasiewicz, p. Agnieszka Obrzud i p. Maciej Rejowski wzięło udział w czwartej mobilności w ramach projektu „ABIS – Against Bullying for a Better Inclusion in Schools”. Spotkanie odbyło się w szkole 26 Haziran Ortaokulu w miejscowości Tokat w Turcji.
W szkoleniu na temat działań związanych z różnorodnością kulturową w szkołach i społecznościach lokalnych oprócz nauczycieli z „Dwójki” i aż siedmiu nauczycieli ze szkoły goszczącej udział brali przedstawiciele szkół z Rumunii – z miejscowości Tirlisua i Dochia oraz z miejscowości Bagheria we Włoszech.
Nauczyciele uczestniczyli w serii warsztatów, podczas których dyskutowali na temat różnorodności kulturowej, jaka jest jej rola w społeczeństwie i dlaczego dialog międzykulturowy jest ważny dla zrównoważonego rozwoju uczniów, nauczycieli i społeczności lokalnych. Rozwijali również swoje kompetencje cyfrowe poznając różne aplikacje m.in. z rozszerzonej rzeczywistości oraz sprawdzania znajomości poznanych zagadnień w niekonwencjonalny sposób. Ponadto doskonalili umiejętność wykorzystania platformy twinspace, która jest miejscem prezentacji rezultatów działań projektowych.
Oto relacja nauczycieli SP 2 z pobytu w Tokat.
„Zostaliśmy niesamowicie ciepło powitani przez uczniów i nauczycieli szkoły 26 Haziran Ortaokulu w Tokat. Z hotelu zabrał nas tam autobus, na przedzie którego zainstalowano baner naszego projektu Against Bullying for a Better Inclusion In Schools. Przejeżdżając przez miasto pojazd wzbudzał sensację a przy okazji stanowił formę upowszechniania działań projektowych. Na dziedzińcu szkolnym obejrzeliśmy pokaz tradycyjnego tańca tureckiego i sami zostaliśmy zaproszeni do jego zatańczenia. Dalsza część ceremonii powitalnej miała miejsce w auli szkolnej, gdzie głos zabrał dyrektor p. Bekir Hüseyin Çevik oraz koordynator szkolny Ferhat Simsek. Było nam niezmiernie miło usłyszeć polski hymn, mimo tylu kilometrów dzielących nas od ojczyzny. Podczas odwiedzin w poszczególnych klasach spotkaliśmy uczniów, którzy we wrześniu gościli w Starym Sączu: Sudenaz, Beril, Ayse i Mustafę. Pierwszego dnia naszego pobytu w Turcji odbyliśmy również krótkie spotkanie z dyrektorem wydziału edukacji w Urzędzie Wojewódzkim w Tokat, p. Muratem Küçükali.
Oprócz wykładów teoretycznych związanych z różnorodnością kulturową, braliśmy udział w warsztatach praktycznych m.in. z nadrukowywania ozdobnych wzorów na materiale. Wzory są bardzo trwałe i stąd też wzięła się nazwa tej techniki – litografia, czyli „tak trwałe jak kamień”. Jest to bardzo ważna tradycja w Tokat. Wzory do nadruku są ręcznie rzeźbione w drewnie lipowym a następnie przy użyciu specjalnych farb nanoszone na materiał. Oprócz warsztatów litografii wzięliśmy również udział w warsztatach z obróbki i tworzenia ozdób z kamieni szlachetnych oraz warsztatach z ręcznego wykonywania naczyń glinianych, a także z wykonywania obrazów techniką EBRU, podczas których używaliśmy tradycyjnych pędzli z włosia końskiego, a prowadzący zajęcia p. Mustafa Somuncu wykonał dla nas fartuchy z wykaligrafowanymi imionami i nazwiskami.
Podczas mobilności mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wykładzie p. Alparslana Demir, profesora Uniwersytetu w Tokat na temat zachodzących zmian w edukacji oraz w warsztatach nt. eTwinning prowadzonych przez p. Unsala Saper, zwycięzcę Europejskiej Nagrody eTwinning i ambasadora projektów międzynarodowych na platformie eTwinning, a także pierwszego w Turcji zdobywcę nagrody EBA, honorującej osoby zasłużone w działaniach projektowych na rzecz edukacji.
W przedostatni dzień naszego pobytu w tak pięknym kraju, jakim jest Turcja mieliśmy przyjemność spotkać wszystkich nauczycieli ze szkoły 26 Haziran Ortaokulu i wspólnie z nimi świętować turecki Dzień Nauczyciela, który przypada 24 listopada. Mustafa Kemal Atatürk, wybitny przywódca Turków z początków XX w., ustanawiając Dzień Nauczyciela w Turcji, określił tę profesję jako „nieporównywalną” i wręcz – „świętą”. Oficjalne, szkolne obchody zostały przesunięte o tydzień właśnie z powodu przypadającej w listopadzie mobilności programu Erasmus+.
Nasz pobyt w Turcji to również wizyta kulturowa w Kapadocji, gdzie zwiedziliśmy Podziemne Miasto Kaymakli, Dolinę Gołębi, Muzeum Göreme i muzeum Baśniowych Kominów. Z tego miejsca pragniemy podziękować dyrekcji naszej szkoły za umożliwienie wyjazdu dzięki wyrażeniu aprobaty przystąpienia do tego projektu o wymiarze europejskim. Kolejna mobilność odbędzie się w lutym 2022 roku. Uczniowie naszej szkoły będą mieli możliwość odbycia szkolenia w pięknym mieście Bagheria na Sycylii we Włoszech.”
Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego uczestniczący w mobilności jednomyślnie przyznają, iż mobilność w Turcji w ramach projektu ABIS wzbogaciła ich zarówno kulturowo jak i zawodowo i okazała się prawdziwym sukcesem; procesem, który wpłynął na ich wiedzę, postawy i umiejętności niezbędne w drodze do osiągnięcia celu projektu, jakim jest integracja społeczna w szkole i środowisku lokalnym.
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm