Edukacja
Obchody Dnia Życzliwości w starosądeckiej „Dwójce”
21 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 2 odchodzono Dzień Życzliwości. Tego dnia społeczność szkolna ubrana była w ciepłe, radosne i słoneczne kolory, by rozświetlać i sobie i innym szkolną codzienność.
Na korytarzu szkolnym już od samego rana witało uczniów ogromne słońce i tajemniczy Las Życzliwości pełen pni i konarów, który po pierwszej lekcji wzbogacił się o nietypowe wielobarwne korony drzew. Podczas porannych warsztatów prowadzonych we wszystkich klasach przez nauczycieli powstawały piękne klasowe „drzewa życzliwości”. Każda klasa otrzymała od koordynatorów Dnia Życzliwości kolorowy szablon korony drzewa, który zamiast liści wzbogacony został przez papierowe dłonie, na których nie zabrakło życzliwych słów, zwrotów i pomysłów jak być dobrym w stosunku do drugiego człowieka. Uczniowie odrysowywali swoje dłonie na kartkach papieru, a potem pisali na nich co dobrego mogą zrobić dla innych; jakie życzliwe słowa mogą skierować do drugiego człowieka, by rozpromienić jego dzień. Wszystkie dłonie wraz z życzliwymi zwrotami zostały przez uczniów przyklejone na koronach drzew i tym oto sposobem na szkolnych korytarzach w naszej szkole wyrósł we wtorek Las Życzliwości. Las Życzliwości klas I-III wyrósł na pierwszym piętrze, a na dolnym korytarzu można było odwiedzić Las Życzliwości stworzony przez klasy IV-VIII.
Wszystkie klasy otrzymały również papierowe promienie słońca, na których wypisywały hasła dotyczące życzliwości wobec innych w codziennym życiu. Wszystkie klasowe promienie wzbogaciły gigantyczne słońce, które rozświetliło szkolne korytarze swoim symbolicznym ciepłem. Życzliwe hasła wymyślone przez wszystkie klasy i znajdujące się na promieniach słońca nie tylko zdobiły korytarze szkolne, ale zachęcały do rozsiewania życzliwości i dobroci wokół nas.
Podczas Dnia Życzliwości uczniowie nie zapomnieli również o konkretnych działaniach na rzecz innych osób i „darach serca” w ramach akcji charytatywnych. Szczególnym miłym zaskoczeniem były niespodzianki przygotowane przez poszczególnych uczniów i ich rodziców. Bardzo za nie dziękujemy.
Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek życzliwy łatwiej nawiązuje kontakty i pokonuje wszelkie przeszkody. Mając to na uwadze uczniowie klasy 4A i 4B uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na temat życzliwości i jej roli w budowaniu relacji z drugą osobą. Na początku jako antybohatera przedstawiono „kwokę” z wiersza Jana Brzechwy. Uczniowie świetnie wychwycili cechy, które są przeciwieństwem życzliwości i nie pozwalają nawiązać dobrych relacji z innymi. Dekalog człowieka życzliwego, alfabet życzliwości, cytaty, wykreślanka były dobrym sposobem na realizację tematu. Zajęcia zakończyły się wyłonieniem osób najbardziej życzliwych i uśmiechniętych w obu klasach.
Najbardziej uśmiechnięci i życzliwi uczniowie w klasach czwartych:
W klasie 4A: Alicja Janka i Maciej Biel.
W klasie 4B: Milena Cycoń i Jakub Wójciak. Serdecznie gratulujemy!
Tego dnia otworzono również na korytarzach dwa nietypowe kramy. Na dolnym korytarzu na przerwach otwierano Stragan Życzliwości dla klas IV-VIII, a na górnym korytarzu do niecodziennych zakupów na Straganie Życzliwości zapraszano uczniów klas I-III. Długie kolejki do obu straganów na każdej przerwie ustawiały się natychmiastowo. Weseli i radośni klienci nie potrzebowali pieniędzy, by zrobić zakupy, bo również i cennik był tak nietypowy jak miejsce, gdzie można było zrobić zakupy. Stragany Życzliwości znajdowały się w samym sercu Lasów Życzliwości. Wystarczyło użyć czarodziejskich słów DZIĘKUJĘ, PROSZĘ, by kupić sok; wymyślić czarodziejski ukłon, by kupić ciastka; powiedzieć miłe słowo do sąsiada z kolejki, aby kupić cukierki, a przybicie 'piątki’ koledze lub koleżance gwarantowało zakup jabłka.
To był piękny dzień, promienny i radosny. Oby każdy kolejny dzień w szkole obfitował w życzliwość i dobro. I oby Las Życzliwości rozświetlony przez promienie słońca z życzliwymi hasłami żył w nas nieustannie i budził w nas wszystkich chęć do tego, by bezinteresownie czynić dobro.
Koordynatorzy „Dnia Życzliwości”:
Beata Damasiewicz
Teresa Tokarczyk
Małgorzata Koszyk
Halina Madziar
Wanda Kowalczyk
Jolanta Korona – Olchawa
ZUS: 877 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji
Amelia Kaczmarczyk z Gołkowic Górnych na podium „Zaśpiewaj i Ty Niepodległej
Sześciu nowych policjantów ślubowało na sztandar w sądeckiej jednostce
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm