Edukacja, Z ostatniej chwili

Odkrywamy na nowo ślady św. Jana Pawła II w Starym Sączu

Opublikowano: 21 czerwca, 2021 o 6:50 am   /   przez   /   komentarze (0)

W związku z 22. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu klasa 7a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu wraz z panią Beatą Damasiewicz- wychowawcą klasy oraz panią Edytą Dutką udała się na wycieczkę pieszą połączoną z zespołowymi zagadkami dotyczącymi pobytu Ojca Świętego w Starym Sączu.

Przy Bramie Seklerskiej zaskoczeni uczniowie otrzymali ulotki z mapą Starego Sącza, a w nich ukryte karteczki z pamiątkową pieczątką „Stary Sącz- miasteczko z klimatem” z Informacji Turystycznej w Starym Sączu. Tuż przed rozpoczęciem wycieczki wychowawczyni klasy 7a pomalowała beskidzkie pagórki na pieczątkach na pięć różnych kolorów i ukryła je wewnątrz ulotek. To właśnie ich kolor zdecydował o składzie pięciu zespołów, w których uczniowie wykonywali zadania podczas wycieczki pieszej po Starym Sączu.

Pierwsze pięć pytań związanych z Bramą Seklerską nie sprawiło uczniom trudności. Wiedzieli m.in. dlaczego Brama Seklerska znajduje się w Starym Sączu, a także czyje wizerunki można na niej dostrzec, chociaż nie wszystkim udało się podać ile podobnych bram do tej starosądeckiej znajduje się w Polsce. Kolejne zadanie czekało na zespoły po minięciu Źródełka św. Kingi- uczestnicy wyprawy sprawdzali swoją wiedzę na temat szczegółów wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu.

Po dotarciu na ołtarz papieski, wszyscy spojrzeli na pokryte zielenią wzgórza i zalesione szczyty Beskidu Sądeckiego i nikt już wtedy nie miał wątpliwości dlaczego Jan Paweł II na zakończenie Mszy świętej w Starym Sączu, podczas której miała miejsce kanonizacja św. Kingi, wrócił pamięcią do swoich wędrówek górskich po beskidzkich szlakach, co stanowiło inspirację do niezapomnianej „powtórki z geografii”.  Na starosądeckich błoniach uczniowie układali więc słowa słynnej „powtórki z geografii”. Ku wielkiemu zaskoczeniu, siódmoklasiści otrzymali od nauczycieli – pani Beaty Damasiewicz oraz pani Edyty Dutki słowa „powtórki z geografii” we fragmentach w formie olbrzymich puzzli. Wcale nie było tak łatwo ułożyć je w jedną całość, ale nieugięci siódmoklasiści przekładając olbrzymie kawałki puzzli z „powtórką z geografii” na trawie na starosądeckich błoniach ostatecznie i z tym zadaniem sobie świetnie poradzili.

Potem w Muzeum Jana Pawła II każda drużyna wykazywała się spostrzegawczością i współpracą zespołową. Oglądając wystawy i eksponaty znajdujące się w muzeum uczniowie odpowiadali na czternaście pytań znajdujących się na karcie zadań drużynowych, przygotowanych wcześniej przez wychowawcę. Szukali więc w Muzeum Jana Pawła II m.in. eksponatu związanego z drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej, figurki św. Kingi, butów narciarskich Jana Pawła II, kurtki Ojca Świętego, piłki nożnej podarowanej Ojcu Świętemu przez reprezentację Polski (1980-82), czy też plecaka turystycznego Jana Pawła II. By móc powiedzieć, czym jest rodzina, w gablotach drużyny musiały znaleźć  pocztówkę, na której znajdowała się myśl o rodzinie. Zagadki  dotyczące zbiorów muzealnych pozwoliły siódmoklasistom spojrzeć zupełnie inaczej na Muzeum Jana Pawła II, które zapewne wielu z nich odwiedziło wcześniej wielokrotnie. Spędzili w muzeum prawie pół godziny i przez cały czas z ogromnym zaangażowaniem i zaciekawieniem przyglądali się poszczególnym eksponatom, by odnaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania z karty zadań drużynowych.

Zadanie zostało zwieńczone sukcesem, więc potem po dotarciu na Górę Parkową, wszyscy spojrzeli na starosądecką panoramę z innej perspektywy. W cieniu drzew wykorzystując jedynie kolory znalezione w przyrodzie- płatki kwiatów, źdźbła traw, ziemię i liście- siódmoklasiści tworzyli nietypowe „pocztówki dla Jana Pawła II” ukazujące właśnie tą ziemię, która jak mówił Ojciec Święty, była mu bardzo bliska. Leśnymi ścieżkami uczniowie wraz z opiekunami powędrowali dalej, a na zakończenie spaceru śladami Jana Pawła II dzięki przychylności pana Piotra Golonki czekał na nich grill przy remizie OSP w Starym Sączu.

W cieniu drzewa orzecha włoskiego uczniowie rozłożyli więc koce, był też czas na piłkarskie zmagania, odpoczynek i relaksujące rozmowy, a także podsumowanie zespołowego konkursu wiedzy o miejscach i zdarzeniach związanych z pobytem Ojca Świętego w Starym Sączu. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał pamiątkowy dyplom od wychowawcy za udział w konkursie wiedzy zorganizowanym w czasie wycieczki pieszej, a także niespodziankę od – Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego- chusty typu buff, które mogą okazać się przydatne podczas wakacyjnych rodzinnych już wędrówek. A pięć starosądeckich pejzaży- „pocztówek dla Jana Pawła II”, które powstały na rondzie w lesie przy Górze Parkowej z wykorzystaniem kolorów znalezionych w przyrodzie, ozdobiło już gazetkę szkolną klasy 7a w Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"