Edukacja, Z ostatniej chwili
Para Prezydencka z wizytą w I Liceum Ogólnokształcącym
Prezydent z Małżonką odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Jak podkreślał Andrzej Duda, zaangażowanie wychowanków szkoły w budowę polskiego wojska i administracji pokazuje, że wychowanie w tym regionie zawsze było patriotyczne.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że szkoła obchodzi swoje 200-lecie w tym samym roku, w którym przypada 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. – Ta szkoła zdążyła wychować późniejszych rycerzy niepodległości. To, że absolwenci tej szkoły byli w legionach, osiągnęli niezwykle wysokie stanowiska w armii i administracji państwowej, pokazuje, jakie było tutaj, w Sączu wychowanie: takie jak zawsze – patriotyczne, w polskiej tradycji – mówił.
Prezydent dodał, że jako licealista konkurował z uczniami sądeckiego liceum w olimpiadzie wiedzy o Polsce i świecie współczesnym. – Byłem pod ogromnym wrażeniem, bo ja byłem jedynym uczniem z mojej szkoły, który dostał się do etapu centralnego, a z jedynki sądeckiej było pięcioro albo sześcioro uczniów. To pokazywało, jak bardzo wysoki jest poziom – powiedział Andrzej Duda. Mówił także o swoich rodzinnych związkach z Sądecczyzną, regionem, gdzie kultywuje się tradycję. – W jakimś sensie Sądecczyzna wychowała mnie do tego dzieła, które teraz realizuję. Z Sądecczyzny płynie moc, która daje siłę – powiedział Prezydent.
Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda podziękowała obecnej i wcześniejszym dyrekcjom oraz nauczycielom liceum „za patriotyczne wychowanie młodzieży, za świetne przygotowanie młodzieży do pracy zawodowej czy też do dalszej ścieżki edukacyjnej”.
Jako nauczycielka życzyła swoim koleżankom i kolegom satysfakcji z pracy, a uczniom, aby szkoła była nie tylko miejscem zdobywania wiedzy i poszerzania horyzontów, ale także miejscem rozwijania zainteresowań i pasji oraz nawiązywania „wspaniałych koleżeńskich relacji”. – Zobaczycie kiedyś, że często są to relacje na całe życie – dodała.
Historia nowosądeckiego liceum zaczyna się w 1816 r., kiedy cesarz Austrii wydał dekret, zalecający zakładanie szkół gimnazjalnych w każdym obwodzie ówczesnej Galicji. Po staraniach władz miasta, nowosądeckiego społeczeństwa oraz duchowieństwa już w 1817 r. zapadła cesarska zgoda na otwarcie sześcioklasowej szkoły średniej. Gimnazjum zostało otwarte w listopadzie 1818 r.
Kancelaria Prezydenta
Comber z jelenia najlepszym daniem w Powiatowym Konkursie Kulinarnym „Dzikie Smaki Sądecczyzny
Śp Janusz Szkaradek
Sukces „Sekret Smaku” w Konkursie Małopolski Lider Ekonomii Społecznej
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm