Edukacja, Z ostatniej chwili
Poznaj ciekawsze oblicze nauki także w Starym Sączu
Nauka wcale nie musi być nudna. Przekonają się o tym uczestnicy lekcji odbywających się w ramach edukacji regionalnej „My Małopolska” organizowanych przez urząd marszałkowski we współpracy z instytucjami z terenu województwa. Dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przygotowano bowiem zagadnienia z wielu dziedzin, z którymi nie spotkają się podczas „zwykłych” lekcji w szkole. Wiele z nich odbywać się też będzie z dala od szkolnych ławek.
Dzięki tym nietypowym lekcjom można będzie wybrać się w kilkugodzinną wycieczkę Kolejami Małopolskimi czy dowiedzieć się, jak atrakcyjnie spędzić czas w regionie. Uczniowie klas biologicznych z pewnością zainteresują się spotkaniami dotyczącymi transplantacji narządów (realizowanymi przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II). Ale z tematyką medyczną związane są też inne propozycje, np.: Jak mądrze dbać o sylwetkę?, Jak prawidłowo zgłaszać wypadek na numer 999? Jak wygląda praca ratownika medycznego? Sporo paneli poświęcono też zagadnieniom zdrowia psychicznego (realizowane przez Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego). Specjaliści z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego opowiedzą natomiast o dogoterapii i hortiterapii, będą przestrzegać przed FASD i zdradzą największą zagadkę, czyli co jeść, żeby zachować szczupłą sylwetkę.
W akcję włączyła się też Komenda Wojewódzka Policji (policjanci przestrzegać będą przed cyberzagrożeniami i narkotykami). Natomiast na plenerowe wycieczki zaprasza starosądecki oddział Zespołu Parków Krajobrazowych, dzięki czemu można będzie poznać skarby Popradzkiego Parku Krajobrazowego, a przedszkolaki będą szukać swojego leśnego domku.
Wszystkie te nietypowe formy edukacji mają na celu popularyzację wiedzy o Małopolsce, jej dziedzictwie kulturowym oraz wyzwaniach stojących przed młodymi ludźmi. W ich trakcie uczniowie namacalnie będą mogli poznać dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze Małopolski, a dzięki lekcjom samorządowym (które odbywają się w Urzędzie Marszałkowskim i w siedzibach innych samorządów terytorialnych oraz w szkołach) poznają zasady funkcjonowania samorządu lokalnego i regionalnego oraz poznają osoby, które kierują Województwem czy realizują zadania publiczne.
Żeby jednak skorzystać z wszystkich tych propozycji należy zgłosić chęć udziału drogą mailową na adres edukacjaregionalna@umwm.pl lub telefonicznie 12/61-60-725; 12/61-60-726.
Inną propozycją przygotowaną dla szkół w ramach projektu „My Małopolska” są spotkania w regionie ze znanymi postaciami świata kultury, sportu, polityki, nauki, mediów. Gościem pierwszego spotkania, które zbiegło się w czasie z inauguracją roku szkolnego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach był Jasiek Mela – założyciel Fundacji „Poza Horyzonty” i najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów Ziemi w ciągu jednego roku. Natomiast w najbliższy piątek, 16 września odbędzie się drugie spotkanie. Tym razem w Oświęcimiu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego Galeria Książki o odwadze i podejmowaniu ryzyka przez młodych w kontekście przesłania papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży będzie opowiadał Piotr Żyłka – redaktor naczelny portalu DEON.pl, prowadzący polski profil papieża Franciszka.
Koncert Lachowska Wiara w Starym Sączu
Gniazdo i Przyjaciele na wspólnej scenie. „Otwórzmy drzwi kolędnikom”
Ferie zimowe na stoku? Dlaczego nie. Zapisy już ruszyły!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm