Edukacja, Z ostatniej chwili
Premiera video książki z udziałem starosądeczanek
Jednym z najważniejszych projektów Miejsca Pamięci Auschwitz realizowanym w związku z 81. rocznicą deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz 14 czerwca 1940 r. jest akcja społeczna czytania książki:„Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych”.
W publikacji fragmenty relacji byłych więźniów zestawiono w siedmiu rozdziałach tworzących płynnie opowiedzianą historię 728 mężczyzn, którzy m.in. za działalność konspiracyjną oraz próby przedostania się do armii polskiej we Francji, trafili z więzienia w Tarnowie do Auschwitz.
W programie Muzeum Auschwitz – w którym zaprezentowały się ósmoklasistki Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu oraz czytelniczki Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu uczestniczące w realizacji zadań autorskiego projektu dydaktyczno – wychowawczego „Był sobie sztetl…”: Wiktoria Bołoz i Emilia Deja – wszystkie relacje czytają uczniowie zakwalifikowani do projektu przez koordynatorów akcji w wyniku ogólnopolskich eliminacji. Wśród nich usłyszeć można także: Annę Lipkę i Nadię Zychowicz (uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Starym Sączu), Katarzynę Wandas i Agnieszkę Żak (uczennice I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu).
Wydarzenie rekomendowały uczennicom: pani Monika Jackowicz – Nowak – dyrektor Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączuoraz paniJadwiga Postawa – autorka projektu „Był sobie sztetl…”
Premiera inicjatywy miała miejsce w dniu 81. rocznicy wydarzenia – 14 czerwca br. o godzinie 12.00.
Oprócz uczniów, świadectwa ocalałych przeczytali także wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski oraz autor książki dr Piotr Cywiński.
„Chciałem niezwykle podziękować wszystkim młodym ludziom za aktywną pamięć i włączenie się w ten szczególny projekt. Dzięki nim słowa ocalałych nabrały dziś szczególnej mocy” – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, doceniając zaangażowanie młodzieży.
Poniżej prezentujemy link do wyjątkowej lekcji historii z udziałem wicepremiera – Pana prof. Piotra Glińskiego oraz starosądeczanek.
Jadwiga Postawa
25. Edycja Małopolskiego Lauru Sportu. Zgłoś kandydata
Spotkanie opłatkowe samorządowców z „Miast i Miejscowości Papieskich”
WOŚP zagra w Starym Sączu. PROGRAM!
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm