Edukacja, Z ostatniej chwili
Robot Finch w starosądeckiej bibliotece..
W Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu, 27 października 2016 roku zagościły roboty, które zostały wykorzystane podczas warsztatów z kodowania. W zajęciach uczestniczyło ponad 30 uczniów ze szkół podstawowych ze Starego Sącza oraz z Gabonia.
Zadaniem młodych ludzi było stworzenie programu do sterowania Finchem – robotem, przypominającym niewielką płaszczkę na kółkach. Można go było zaprogramować tak, by poruszał się we wszystkich kierunkach, świecił i reagował na światło. Na zakończenie spotkania wszystkie roboty wzięły udział w wyścigu. Musiały ominąć wszystkie przeszkody labiryntu ułożonego z pudełek – i jak najszybciej dotrzeć do celu.
„Było super – mówi Jasiu, jeden z uczestników warsztatów – podobało mi się robienie własnych programów dla super robota. A najbardziej podobał mi się mini turniej wyścigów robotów.
Warsztaty poprowadził Karol Kaleta, lider TechKlubu w Kielcach, który na co dzień propaguje wiedzę o e-learningu, uczy nowych technologii, tworzenia stron internetowych i grafiki multimedialnej.
Umiejętność programowania pozwala zrozumieć, jak działają otaczające nas technologie, by móc bardziej świadomie z nich korzystać, a być może również je tworzyć i rozwijać. Wzmacnia też kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Młodzi ludzie podczas warsztatów zdobyli kompetencje, które zaprocentują w przyszłości, a może także przyczynią się do wyboru studiów czy zawodu związanego z nowymi technologiami. Być może programowanie stanie się kiedyś ich pasją.
Przygoda z kodowaniem w starosądeckiej bibliotece jednak się na tym nie kończy. Planuje się kontynuację zajęć w ramach Lokalnego Klubu Kodowania, który powstanie przy bibliotece w Starym Sączu oraz w Gołkowicach, do którego już dzisiaj serdecznie zapraszamy młodych ludzi w wieku 10-13 lat.
Warsztaty odbyły się dzięki udziałowi w projekcie „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, do którego Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zakwalifikowała się jako jedna ze stu instytucji w całej Polsce. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
arch. PiMGBP
Komentarze
Komentarze (2)
Możliwość komentowania wyłączona.
Z tego co widzę to warsztaty były nie tylko w bibliotece w Starym Sączy. Pierwsze i ostatnie zdjęcie na pewno nie jest z biblioteki w Starym Sączu. Oni tam takich pomieszczeń nie mają. Jak się nie mylę to te 2 zdjęcia chyba są z nowej biblioteki w Gołkowicach
A faktycznie. Pisze w artykule. Warsztaty są w bibliotece w Starym Sączu i w Gołkowicach