Edukacja

Rodzinne malowanie przysietnickich pejzaży

Opublikowano: 5 marca, 2015 o 3:56 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W Przysietnicy w czasie ferii zimowych odbywały się warsztaty plastyczne „Wspólne rodzinne malowanie przysietnickich pejzaży – sztuka dla każdego” organizowane w ramach projektu ogłoszonego przez Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu w zakresie realizacji zadań w dziedzinie edukacji kulturalnej i artystycznej po nazwą „ Kultura w Sołectwach” – edycja druga.

Warsztaty prowadziła Pani Elżbieta Szot – starosądecka malarka, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Dyplom technika wyrobów artystycznych ze specjalizacją zdobnika ceramiki artystycznej otrzymała w pracowni prof. Eugeniusza Molskiego. Pani Elżbieta uczestniczy w wielu wystawach artystycznych w kraju i zagranicą. W 1999 roku wystawa malarska w Menconico – Włochy. W 2002 roku wystawa w Keszthely – Węgry. W 2006 roku Lewocia – Słowacja. W kraju prezentuje swoją twórczość w galerii w Starym Sączu oraz na wielu kiermaszach artystycznych. Maluje farbami olejnymi i akwarelami, wykonuje również biżuterię. Inspiracje czerpie z natury, a zwłaszcza z pejzażu Beskidu Sądeckiego. Częstym tematem obrazów są piękne zabytki Starego Sącza oraz drewniane kościoły, cerkwie, urocze stare chaty i przydrożne kapliczki.
Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać różne techniki malarskie, spróbować swoich sił zarówno w szkicowaniu ołówkiem, węglem, farbami plakatowymi, by ostatecznie zakończyć zajęcia namalowaniem obrazu farbami akrylowymi na profesjonalnym podobraziu malarskim. Wszystkie te próby miały przygotować uczestników do wykonania ostatniej pracy, mianowicie malowania akrylami na płótnie.
Uczestnikami zajęć były dzieci w wieku od 7 -12 lat. Pomysł warsztatów plastycznych cieszył się dużą popularnością i wiele dzieci pragnęło w nich uczestniczyć. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, nie wszyscy mogli z nich skorzystać. W projekcie, założenie obejmowało 20 uczestników.
W związku z dużą liczbą chętnych, została utworzona lista rezerwowa dla dodatkowych 5 osób. Podsumowując, prawie na każdych zajęciach była bardzo wysoka frekwencja. Była to nowa forma nie tylko zdobycia wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim spędzenia aktywnie wolnego czasu, w miłej i przyjaznej atmosferze.
Na zakończenie zajęć odbyła się wystawa wszystkich prac uczestników warsztatów, podczas którego odbyło się integracyjne spotkanie wielopokoleniowe społeczności lokalnej przy kawie i ciastku. W wernisażu uczestniczyli zaproszeni goście: wiceburmistrz Starego Sącza Kazimierz Gizicki, pracownicy Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, radny i jednocześnie sołtys wsi Pan Kazimierz Ptaśnik, Pani Elżbieta Szot, rodzice oraz sami uczestnicy projektu, bez których ta uroczystość by się nie odbyła. Organizacja wystawy pozwoliła zachęcić dzieci i młodzież szkolną do rozwijania własnej inwencji twórczej, pomysłowości i talentów, a przy okazji była ciekawą formą aktywnego i pożytecznego spędzania wolnego czasu. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Dzięki środkom uzyskanym z CKiS, zajęcia były bezpłatne. Zarówno wystawa jak i zajęcia odbywały w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Przysietnicy. Projekt napisała i realizowała Pani Marta Polakiewicz współpracując z Powiatową i Miejsko-Gminną Biblioteka Publiczną w Starym Sączu Filia w Przysietnicy.

źródło: Biblioteka Stary Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"