Edukacja

Rok wolontariatu w starosądeckiej SP1

Opublikowano: 25 czerwca, 2018 o 7:31 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wychowanie do wartości to jeden z priorytetów polityki oświatowej. Popularyzując ideę wolontariatu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu promuje wśród wychowanków przekonanie, że: „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”.

Uczniowie SP1, angażując się w działania „non profit”, uczą się kształtowania postaw prospołecznych, rozwijania kompetencji interpersonalnych, w tym szacunku do drugiego człowieka, uwrażliwiania  na potrzeby osób potrzebujących, empatii oraz aktywizowania współpracy  z organizacjami pozarządowymi.

Szkolny Klub Wolontariatu „Budzimy serca” powołany w starosądeckiej SP1 zainaugurował działalność w maju 2017 roku podczas TISCHNERIADY – święta społeczności szkolnej. Od roku, współpracując z Radą Rodziców, uczy się aktywności w trosce o najbardziej potrzebujących.

 Oto dotychczasowe inicjatywy wolontariuszy starosądeckiej SP1:

– Zaangażowanie się w akcję fundacji  Rak’n’Roll  Wygraj Życie! (udział w ogólnopolskiej kampanii „Daj włos!”).

– Nawiązanie kontaktu z fundacją AKOGO powołaną przez aktorkę – panią Ewę Błaszczyk ( zaangażowanie uczestników „Tischneriady” do wsparcia kliniki „Budzik” poprzez wysyłanie sms na nr: 75250 o treści: BUDZIMY ).

– Nawiązanie współpracy z pozarządową organizacją ekologiczną o charakterze międzynarodowym – WWF i dokonanie symbolicznej adopcji zagrożonych zwierząt: wilka i niedźwiedzia.

– Wsparcie finansowe Hospicjum dla Dzieci im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie.

– Zaplanowanie pomocy dla koleżanki – chorej uczennicy szkoły (udział w loterii fantowej dla Oliwii – „Wkręć się w pomaganie”).

– Zorganizowanie spotkania w SP1 z dr hab. n. med. Jolantą Goździk, wiceprzewodniczącą – członkiem Zarządu ds. Podmiotu Leczniczego Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera, kierownikiem Ośrodka Transplantacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, pracownikiem naukowym Katedry Immunologii Klinicznej i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

– Spotkanie w murach szkoły z panem Adamem Cieślą, fundatorem i prezesem zarządu Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnera.

– Zorganizowanie prelekcji dla rodziców uczniów SP1 z Amazonkami reprezentującymi Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi –paniami: Bożeną Kiemystowicz – prezes i  Małgorzatą Karwalą – sekretarzem oraz  przedstawicielką organizacji EUROPA DONNA panią Krystyną Kronenberger – prezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Amazonek im. Heleny Włodarczyk.

Spotkanie z panem Włodzimierzem Pustułką, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentem starosądeckiego Uniwersytetu III Wieku, Bohaterem Roku 2017, laureatem Małopolskiego Plebiscytu „Poza Stereotypem – Senior Roku”.

– Zaangażowanie w akcję Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, zgłoszenie szkolnej inicjatywy i opublikowanie jej na str. internetowej  www.prezydent.pl .  

– Zorganizowanie w szkole spotkania z koordynatorką Stowarzyszenia Sursum Corda panią mgr Haliną Rams i udział w sympozjum „ABC podstaw prawnych wolontariatu”.

– Organizowanie gier i zabaw edukacyjnych dla dzieci SP1 w świetlicy szkolnej.

Włączenie się do ogólnopolskiej kampanii Światowego Dnia Godności i udział w projekcie: „Hejt? Hejtu nie promuję. Hejt banuję, bo reaguję.”

– Przygotowanie szkolnej audycji radiowej: „Wolontariusze SP1 na rzecz godności człowieka” w związku z 39. rocznicą wyboru metropolity krakowskiego, największego w historii Polski obrońcy godności człowieka, kardynała Karola Wojtyły – Papieża Polaka św. Jana Pawła II do Stolicy Piotrowej ( w ramach udziału w ogólnopolskim programie „Szkoła Tolerancji”).

– Zorganizowanie „Gali Społeczników – Patriotów i Patriotek XXI wieku” i uhonorowanie  osób zasłużonych dla społeczności lokalnej oraz szkoły: nauczycieli emerytów SP1 a także rodziców dzieci, którzy na co dzień wspierają młodzież w inicjatywach podejmowanych w ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu jak również projektów dydaktyczno – wychowawczych wdrażanych w SP1 wyróżnionej certyfikatem „DOBRZE ZAPROJEKTOWANEJ SZKOŁY”.

– Przystąpienie do organizowania i przeprowadzenia ogólnopolskiej kampanii crowdfundingowej związanej z akcją charytatywną w mediach społecznościowych na rzecz chorej uczennicy szkoły w ramach ogólnopolskiego projektu „Młodzi w Akcji!”.

– Zorganizowanie spotkania z bohaterem historii – Sybirakiem – panem  Kazimierzem Korczyńskim, historykiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego (w ramach wdrożonego w szkole przez koordynatorki wolontariatu projektu „Ojczyzna – na start!”).

– Zbiórka karmy dla zwierząt w ramach współpracy z Gminnym Schroniskiem – Ośrodkiem Adopcyjnym dla Zwierząt w Starym Sączu.

Zakup opału na zimę dla rodziny ucznia SP1 potrzebującej wsparcia.

– Udział w prelekcji z udziałem prawnika sędziego Pana  Mieczysława Kamińskiego – koordynatora ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu.

Aktualnie Szkolny Klub Wolontariatu „Budzimy serca” starosądeckiej SP1 angażuje się w inicjatywę na rzecz małych mieszkańców Lwowa, koordynując akcję pomocy podopiecznym polskiej placówki oświatowej we Lwowie w ramach szkolnej kampanii „Dar serca”.

Honorowy patronat nad ambitnymi inicjatywami Szkolnego Klubu Wolontariatu „Budzimy serca” sprawuje Pani Ewa Zielińska – przewodnicząca Rady Miejskiej w Starym Sączu – uhonorowana tytułem Urzędnika Przyjaznego Dzieciom, laureatka Gali Społeczników, Patriotka w życiu i w pracy.

/SP1/

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"