Edukacja, Z ostatniej chwili
W Rumunii szukali sposobów na to, jak zatrzymać uczniów w szkole
Czwórka nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu w Targoviste w Rumunii, zrealizowaym w ramach programu Erasmus+ i projektu „More Cultures – one European Identity („Wiele kultur – jedna europejska tożsamość”).
Projekt ten szkoła realizuje z partnerami z Rumunii, Grecji, Włoch, Turcji i Litwy.
Warsztaty w Targoviste rozpoczęły się od omówienia kwestii przedwczesnego kończenia nauki przez uczniów. Każda delegacja partnerska przedstawiła własną prezentację na temat skali problemu w danym kraju, jego przyczyn oraz stosowanych metod, mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku. Nauczyciele z krynickiej szkoły przekonali się, że bez względu na miejsce zamieszkania i system edukacji, problemy w europejskim szkolnictwie są podobne.
Ważną częścią warsztatów było uczestnictwo w zajęciach pozaszkolnych, zachęcających uczniów do kontynuowania nauki. Nauczyciele pracując w grupach zastanawiali się nad najbardziej atrakcyjnymi propozycjami zajęć pozalekcyjnych. Stworzyli też portret nauczyciela – terapeuty, będącego mentorem i autorytetem dla młodzieży. Teoretyczne rozważania znalazły też odzwierciedlenie w zajęciach praktycznych. Nauczyciele odwiedzili Miejskie Centrum Kultury w Targoviste. Uczestniczyli tam w zajęciach plastycznych i wysłuchali koncetru zespołu, reprezentującego romską mniejszość narodową.
Podczas pobytu w Rumunii krynicka delegacja zwiedziła Bukareszt, gdzie zobaczyła m.in. gmach parlamentu, nazywanego najdroższą zabawką dyktatora Ceausescu. Obiekt znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa. Większy od niego jest tylko Pentagon. Podczas, gdy w kraju brakowało jedzenia, energii i materiałów budowlanych, w Bukareszcie wznoszono gmach, który kosztował ponad dwa miliardy funtów.
Goście z Krynicy-Zdroju byli także w mieście Brasov, olśniewającym gotycką, barokową i renesansową architekturą. Zwiedzili też miejscowość Branie, w której znajduje się średniowieczny zamek Drakuli.
Fot. Archiwum szkoły/Starostwo Powiatowe NS
Uważaj komu przekazujesz kody BLIK! Zamiast do znajomej, pieniądze trafiły do oszusta
ZUS: płatnicy składek dostaną rozliczenie ich kont
W Starym Sączu powstał obywatelski komitet poparcia dla Karola Nawrockiego na urząd prezydenta RP
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm