Edukacja, Z ostatniej chwili
Rusza Program „Dobry Start”
Program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Wsparcie otrzymać może 4,6 mln uczniów w Polsce. Koszt realizacji świadczenia szacuje się na ok. 1,4 mld zł rocznie. Przewidujemy, że w Gminie Stary Sącz wsparcie otrzyma 3900 dzieci. Realizatorem tego programy jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Sączu. Wnioski papierowe od 1 sierpnia należy składać w Sekcji Świadczeń na Rzecz Rodziny w siedzibie OPSu przy ul. 11 Listopada 11 (biura na parterze). Wnioski elektroniczne przyjmowane są już od 1 lipca.
Rodziny otrzymają wsparcie bez względu na dochód. Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia. Świadczenie dobry start przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole (a szkoła w rozumieniu przepisów rozporządzenia oznacza szkołę podstawową, dotychczasowe gimnazjum, szkołę ponadpodstawową i dotychczasową szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno- -wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.
Program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole. Nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.
Świadczenie dobry start nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Oznacza to, że gmina ustala prawo do świadczenia dobry start samodzielnie i nie przekazuje wniosku do wojewody, nawet jeśli jeden z rodziców dziecka przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – w państwie Unii Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową). Wniosek należy złożyć do 30 listopada.
W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Złożenie wniosku o świadczenie dobry start w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.
ZAŁĄCZNIKI:
Komentarze
Komentarze (3)
Możliwość komentowania wyłączona.
To jest śmieszne, kpina. I kto za to płaci?
Ale propaganda!!!!Wnioski składa się od SIERPNIA a w lipcu tylko przez bank.
Oczywiście, że za to płaci ten kto pracuje czyli uczciwy Polak, bo na pewno nie ten który siedzi w domu i palcem nie kiwnie. I w taki oto sposób sponsorujemy nierobów a niestety wśród nich najwięcej tak zwanych matek Polek które za 500 plus nadal będą głosować za tą durną partia która obecnie tworzy nasz rząd.