Edukacja, Z ostatniej chwili

Sądecki „Elektryk” ma 130 lat!

Opublikowano: 1 października, 2016 o 9:26 pm   /   przez   /   komentarze (2)

Msza święta, której przewodniczył o. Mirosław Jajko, rozpoczęła obchody 130-lecia Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu, popularnego „Elektryka” (piątek, 30 września). Szkoła, której patronuje gen. Józef Kustroń, jest wiodącą placówką oświatową nie tylko w naszym mieście, ale i w skali całego kraju: corocznie zdobywa czołowe miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Techników.

Na uroczystościach obecne były władze miasta Nowego Sącza z Zastępcą Prezydenta Jerzym Gwiżdżem, Przewodniczącą Rady Miasta Bożeną Jawo i dyrektorem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza Józefem Klimkiem. Władze oświatowe reprezentował dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu Dariusz Leśniak. Obecni byli absolwenci szkoły, pełniący często odpowiedzialne funkcje, radni i delegacje szkół, których patronem jest gen. Józef Kustroń.
Pięć dróg do mądrości
Gratulacje i życzenia złożył uczniom i gronu pedagogicznemu szkoły Zastępca Prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż, podkreślając, ze szkoła jest chlubą naszego miasta. Wyraził nadzieję, że słowa ślubowania uczniowie pamiętać będą nie tylko podczas nauki, ale zabiorą na całe życie.  – Takie rocznice jak dzisiejsza organizowane są z trzech przynajmniej powodów: po pierwsze, żeby spojrzeć na siebie, na źródła, gdzie się urodziłem – mówił Jerzy Gwiżdż. – Po drugie; żeby wspomnieć tych, którzy byli przed nami. I po trzecie i być może najważniejsze:  żeby spojrzeć i dostrzec dokonania oraz to, co jest mądre na przyszłość.
Pewne przysłowie mówi, że jest pięć dróg prowadzących do mądrości: skromność, słuchanie, wspominanie, nauka i czyny  – kontynuował Zastępca Prezydenta zwracając się do uczniów. – We wszystkich tych drogach bądźcie dobrzy, tego wam życzę. Bo to wszystko prowadzi do mądrości, która jest skarbem na całe życie, wyniesionym także, a może przede wszystkim ze szkoły. Bądźcie dobrymi uczniami, dobrymi i mądrymi Polakami, bo takich potrzebuje Nowy Sącz i Polska – zakończył Jerzy Gwiżdż. Zastępca Prezydenta złożył najlepsze życzenia na następnych 130 lat i w charakterze prezentu wręczył dyrektorowi Szarkowi urządzenie wykorzystywane w systemie szkolnego monitoringu.
Przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor wspomniała, jaką radością dla miasta i szkoły było zdobycie przez „Elektryka” I miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Techników (było to w 2014 roku, „Elektryk” powtórzył ten sukces w roku następnym). – Macie wspaniałą młodzież, macie wspaniałą atmosferę dla takich osiągnięć.  Gratulując serdecznie wszystkim, którzy się do tych sukcesów przyczyniają, życzę wam gorąco, zwłaszcza pierwszym klasom, które dopiero co złożyły ślubowanie, abyście mieli miejsce w dalszych sukcesach szkoły – powiedziała Bożena Jawor. Dodajmy, że we wspomnianym rankingu „Elektryk” nie schodzi z podium, w tym roku jest trzeci.
Efekty mierzalne i niemierzalne

Dyrektor szkoły Walenty Szarek zaznaczył, że szkoła czerpie wiele inspiracji od swojego patrona, bohaterskiego generała Józefa Kustronia. Podkreślił jednocześnie wkład grona profesorskiego w osiągnięcia placówki.  – Z ogromnym szacunkiem uznaniem patrzę na pracę wszystkich, którzy tworzą współczesne oblicze naszej szkoły – podkreślił dyrektor Szarek. – Poza znakomitą pracą dydaktyczną na co najmniej takim samym poziomie realizujemy nasze obowiązki wychowawcze. Efekty nie są tak łatwo mierzalne  i przynoszą owoce wiele lat po ukończeniu szkoły – dodał dyrektor.
Walenty Szarek podkreślił znaczenie międzypokoleniowej łączności pokoleń absolwentów „Elektryka”, nazywanej często „rodziną Kustroniową”. – Bądźcie chlubą całej „Kustroniowej rodziny” – zaapelował do zebranych na sali uczniów dyrektor Szarek.
Podczas uroczystości przypomniano historię szkoły, która zaczęła się w 1886 roku.  Założycielem i pierwszym kierownikiem Szkoły Przemysłowej Uzupełniającej (tak się wówczas nazywała) był Henryk Kisielewski. Szczególnie pamiętany jest w „Elektryku” 15 października 1985 roku, kiedy to syn generała Józefa Kustronia Adam Kustroń dokonał odsłonięcia pomnika swojego ojca przed budynkiem szkoły.
Goście uroczystości obejrzeli program artystyczny, znacznie wykraczający swoją dojrzałością i starannością przygotowania to, co się zwykle ogląda przy takich okazjach. Gratulacje z tego powodu złożyli twórcom przedstawienia zarówno Jerzy Gwiżdż, jak i Bożena Jawor. Punktem kulminacyjnym uroczystości było ślubowanie klas pierwszych. Na zakończenie nie mogło zabraknąć ogromnego tortu.

źródło:UM NS

Komentarze

Komentarze (2)

  • 1 października, 2016 o 10:54 pm Daro1

    OO! a czemuż to pan dyrektor SAS tak w tyle stoi?-w ciemnych okularkach,nie w niebieskim gajerku jak w latach 80-tych,czyżby się wstydził swojej przeszłości ?

  • 3 października, 2016 o 5:08 pm absolwent

    Trochę nie ładnie. W koncu to były dyrektor i ładny kawałek historii szkoły. A nie pamiętam dokładnie ale chyba za niego nadano szkołę im. gen. Kustronia

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"