Edukacja

Słowa Tischnera

Opublikowano: 24 kwietnia, 2021 o 10:51 am   /   przez   /   komentarze (0)

                   Olga Tokarczyk z klasy 6a ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Słowa Tischnera”,zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 15 z Krakowa.Ciesząc się niezmiernie razem z Olgą  z jej sukcesu na szczeblu ogólnopolskim, podziękowania należy skierować również do wszystkich 10 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu, którzy przygotowali wyjątkowe prace konkursowe przedstawiające myśli ks. prof. Józefa Tischnera oraz ich osobistą interpretację. Słowa ks. Tischnera pięknie zapisali, zinterpretowali i namalowali: Julia Zegarlińska (7a), Karolina Wokacz (6a),  Maja Pietrzak (5a), Wiktoria Damasiewicz (6a), Alicja Pierzga (7a), Piotr Damasiewicz (7a), Weronika Golonka (7a), Klaudia Zielińska (7a), Zuzanna Bocheńska (5a) oraz laureatka szczebla ogólnopolskiego- Olga Tokarczyk (6a). Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy gratulacyjne za reprezentowanie szkoły na szczeblu ogólnopolskim oraz drobne niespodzianki przygotowane przez szkolnego koordynatora konkursu, a laureatka- Olga Tokarczyk odebrała również przesłany do szkoły pocztą dyplom i nagrody od organizatorów tego ogólnopolskiego konkursu, czyli Zespołu Szkolno-Przedszkolego nr 15 w Krakowie.  

Zaproszenie do udziału w konkursie „Słowa Tischnera” uczniowie otrzymali dokładnie 12 marca. Wybór daty nie był przypadkowy- to właśnie 90 lat temu- 12 marca 1931 roku w Starym Sączu urodził się ks. prof. Józef Tischner. Ks. prof. Józef Tischner zostawił po sobie prawdziwy skarbiec głębokich przemyśleń o życiu i człowieku, a dzięki zaangażowaniu tych wyjątkowych młodych ludzi powstały obrazy inspirowane słowami ks. Tischnera. Nie zabrakło im inwencji twórczej i w sposób szczery od serca przedstawili oni myśli ks. prof. Tischnera.

A oto myśli ks. prof. Józefa Tischnera, które zostały wybrane przez uczniów i zaprezentowane w formie obrazów, na których cytat komponuje się z jego plastycznym odzwierciedleniem:

 „Gdy przychodzi wiosna, zachowujemy się tak, jakby to była jesień,  a kiedy przychodzi jesień, żałujemy, że to nie jest wiosna…” (wybór naszej laureatki- Olgi Tokarczyk)

„Przestrzenią człowiekowi najbliższą jest dom. Wszystkie drogi człowieka przez świat mierzą się odległością od domu. Widok z okien domu jest pierwszym widokiem człowieka na świat. Człowiek zapytany, skąd przychodzi- wskazuje na dom.”(wybór Piotra Damasiewicza)

„Miłość sama z siebie jest nie do pojęcia, ale dzięki miłości możemy pojąć wszystko.”(wybór Karoliny Wokacz)

„Mój krajobraz fundamentalny bierze się z gór i trochę z szumu Dunajca. Natomiast horyzont religijny z tych kościółków, wśród których wyrastałem- z kościółka w Jurgowie, z kościółka w Łopusznej. A trochę też ze Starego Sącza i tamtejszej tradycji franciszkańskiej.”(wybór Wiktorii Damasiewicz)

„Człowiek jest takim drzewem, które czuje w sobie dobro i dlatego nie chce złych owoców rodzić.” (tą myśl ks. prof.  Tischnera wybrały: Maja Pietrzak, Alicja Pierzga)

„Z myśleniem jest tak jak z chodzeniem: najpierw człowiek trzyma się ręki matki, a potem odkrywa, że już sam potrafi.”(obrazy inspirowane tym cytatem wykonały: Klaudia Zielińska, Weronika Golonka)

„Zdolność do miłości jest struną, na której każdy człowiek wygrywa swoją religię.”(wybór Zuzanny Bocheńskiej)

„Kiedy niewolnik spotyka człowieka wolnego, to albo go za tę jego wolność znienawidzi, albo sam staje się wolny.”(wybór Julii Zegarlińskiej)

Warto obejrzeć obrazy wykonane przez uczniów, którzy wzięli udział w konkursie SŁOWA TISCHNERA, bo być może skłonią i nas do osobistych rozważań o prawdach niezwykle ważnych i wartościowych.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"