Edukacja
Stary Sącz. 78% gimnazjalistów nie pije alkoholu
Na przełomie października i listopada w gimnazjach na terenie miasta i gminy Stary Sącz przeprowadzono ankiety (na wybrano losowo uczniach) w celu postawienia diagnozy problemów społecznościowych. Badanie ankietowe objęło trzy wybrane grupy mieszkańców gminy. Łącznie w badaniu wzięło udział 731 respondentów. Wynika z nich że 78 % gimnazjalistów nie spożywa alkoholu. Wiarygodność ankiety poddano głębokiej dyskusji podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej.
Pierwszym problemem społecznym diagnozowanym wśród uczniów szkoły gimnazjalnej było zagrożenie alkoholizmem. Respondentów zapytano m.in. o spostrzeżenia na temat spożywania przez nich alkoholu. Pozwoliło to na przybliżone oszacowania skali zjawiska spożywania alkoholu przez uczniów szkół gimnazjalnych. Z analizy wynika, że 10% ankietowanych uczniów pije alkohol kilka razy w roku, 3% pije parę razy w miesiącu, 1% pije parę razy w tygodniu, 7% piło jednokrotnie oraz 1% pije codziennie. Pozostałe 78% respondentów twierdzi, że nie pije alkoholu.
Osoby niepełnoletnie piją najczęściej piwo (14%) lub wódkę (3%), 3% ankietowanych pije wino, 8% szampana, natomiast 1% uczniów zaznacza, że spożywa likiery lub nalewki. Pozostałe 3% spożywa inne nieokreślone alkohole. 78% ankietowanych nie pije alkoholu.
12% respondentów przyznaje się, że ich rodzice nie wiedzą, że spożywają alkohol. 9% zaznacza, że rodzice wiedzą o tego typu zachowaniach. 79% ankietowanych nie pije alkoholu.
Młodzież w wieku gimnazjalnym spożywa alkohol u koleżanki, kolegi (3%). Niepokojący jest odsetek wskazań, świadczący o tym, że uczniowie piją napoje alkoholowe w domu (12%) oraz podczas wycieczek szkolnych (1%). Osoby niepełnoletnie w tych miejscach powinny znajdować się pod opieką rodziców, opiekunów lub nauczycieli. Nieliczny odsetek przyznaje się również, że spożywają alkohol na terenie szkoły (0,3%). Pozostałe 1% uczniów spożywa alkohol pod sklepem. 1% wskazało na bary i kluby oraz inne miejsca 14%.
Większość badanych uczniów wskazuje, że zdobycie alkoholu w gminie i mieście jest łatwe (44%). 7% respondentów twierdzi, że jest to trudne, zaś bardzo duży odsetek twierdzi (49%), że nie ma zdania w badanej kwestii co może wskazywać na brak wiedzy w tym obszarze lub obawiają się przyznać, że taką wiedzę posiadają.
Respondenci wskazują, że rówieśnicy zdobywają alkohol za pośrednictwem starszych kolegów (23%), znaczny odsetek twierdzi, że młodzi sami sobie kupują (42%). Kolejna grupa ankietowanych twierdzi, że proszą obcych ludzi znajdujących się w pobliżu sklepu o zakup (11%) lub też podkradają rodzicom w domu(9%).
Jest to sygnał dla Gminy Stary Sącz, by wprowadziła szkolenia dla osób korzystających z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Celem oddziaływań szkoleniowych powinno być podniesienie świadomości w obszarze szeroko pojętych skutków sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. W programie należałoby uwzględnić ponadto tematykę związaną z zasadami przestrzegania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim (m.in. bezwyjątkowa kontrola pełnoletniości w sytuacji wątpliwości). Nacisk powinien być również na każdorazowe sprawdzanie dowodu osobistego młodych klientów w razie próby zakupu alkoholu (lub papierosów). Ważna jest też tu kontrola rodzicielska.
Z kolei duży odsetek uczniów uważa, że picie okazjonalne nie prowadzi do uzależnienia oraz 17% uczniów uważa, że alkohol w piwie nie uzależnia – jest to wynik rażący.
źródło ankiety: OPS
„Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Dzisiaj bezpłatnie sprawdzisz stan oświetlenia swojego samochodu
Sądeccy policjanci współorganizowali konferencję szkoleniową na temat zagrożeń współczesnej młodzieży
Urzędnicy przypominaj o nowych zasadach użytkowania urządzeń grzewczych
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm